Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Masopustní průvod masek

    neděle 16.2 13:00 - centrum města, Jindřichův Hradec

  • Kamarádi z televize III.

    neděle 16.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    promítání pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Policie s krajem vytipují takzvané hotspoty, kudy může procházet nejvíc migrantů přes hranice

Březnové cvičení policie v Dolním Dvořišti

Březnové cvičení policie v Dolním Dvořišti

JIŽNÍ ČECHY – Dnes se bezpečnostní rada Jihočeského kraje zabývala nelegálním překračováním státní hranice. Jak připomenul hejtman Jiří Zimola na tiskovém brífinku, významně nyní narostl podle posledních informací počet migrantů postupujících přes Itálii do zemí Evropské unie, proto ani Jihočeský kraj nechce situaci podcenit. Hejtman tedy vyzval k vytipování případných lokací pro vznik takzvaných hotspotů, kde by mohlo docházet k překračování hranic větším počtem uprchlíků a kde se je podaří zadržet.

 

„Už před několika měsíci jsem zadal policii, aby ve spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, některými obcemi, hygieniky a dalšími subjekty vytipovala místa, kde by bylo možné případný větší příliv nelegálních migrantů zadržet. Jednalo by se o jakési narychlo vybudované stanové městečko s veškerým hygienickým zázemím. Zde by byli migranti zaregistrováni, prověřeni, podrobeni lékařské kontrole a rozhodlo by se tam i o tom, co s nimi dále bude,“ naznačil hejtman Jiří Zimola. „Záchytných míst máme vytipováno více, protože samozřejmě nemůžeme tušit, odkud by migrační vlna přišla,“ dodal.

Hotspotů na státních hranicích by mělo být maximálně pět. „Nemohu a nechci být konkrétnější, na jakých místech hotspoty budou. Jsme ale připraveni koordinovat v případě potřeby činnost hasičského záchranného sboru, policie, armády či krajské hygienické stanice a všech dalších potřebných orgánů,“ uvedl Jiří Zimola.

Podle propočtů policie se přes hranice v Jihočeském kraji pohybují pouze jednotky migrantů. „Doufejme, že to tak zůstane. Veřejnost je čas od času strašena některými politiky, jaké nebezpečí Čechům hrozí. Chci říct, že žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí, všechny snahy o vyvolávání potřeby uzavření hranic jsou naprosto liché a nemají opodstatnění,“ upozornil Zimola.

Tiskového brífinku po zasedání bezpečnostní rady kraje se také zúčastnil krajský policejní ředitel Luděk Procházka. Ten připomněl, že policie již 8. března realizovala cvičení vlna, kde si policejní složky vyzkoušely kontroly na hraničním přechodu Dolní Dvořiště a ověřilo postupy při příchodu většího počtu migrantů včetně činnosti na vybudovaných registračních místech. Reálně v únoru policie zachytila na jihu Čech jen jedno vozidlo, kde cestovala žena se třemi dětmi ze Sýrie, o víkendu došlo k zadržení dvou osob. Za poslední dobu se tedy jedná jen o šest nelegálních migrantů. Situace tedy není zatím nijak pro kraj dramatická.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace