Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Myslivecký ples

  sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

 • Retro disco s Milošem Zemanem

  sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Policie už podle všeho ví, kdo postřelil muže ve Stoklasné Lhotě

AKTUALIZOVÁNO - 17.3.2018 14:24

TÁBOR - K závěru se chýlí vyšetřování případu zbloudilé střely, která 15. října těžce zranila 33 letého muže na zahradě u domu ve Stoklasné Lhotě. Byl postřelen do zad a střelu mu vyjmuli z rány v nemocnici, kde byl operován. Tím se podařilo získat stopu k majiteli zbraně. Jednalo se o střelu z velkorážné pušky. Jen nebylo jasné, zda jde o zbloudilou střelu ze sportovní střelnice v Čekanicích, z myslivecké naháňky anebo od úplně jiného střelce. Událost vzbudila ve Stoklasné Lhotě zděšení.Policie zadržela 18 zbraní, což naznačovalo širší okruh střelců, než jen ze sportovního areálu, a odvezla si z čekanické střelnice kamerový záznam z osudného odpoledne. S bližšími informacemi ale odkázala až na dobu po Novém roce, kdy předpokládala dokončení balistických expertiz. Ty jsou hotové a policie už zřejmě autora osudného výstřelu zná. Nařídila však ještě technické prověření čekanické střelnice znalcem, což také dává signál.

Soudní znalec z oboru balistiky a schvalování střelnic areál prozkoumal 22. února a nyní se čeká na jeho zprávu. Okolnosti nasvědčují tomu, že střela vyšla ze sportovní střelnice a střelec pravděpodobně ne zcela dodržel její pravidla. Mluví se o dvou  střelcích, kteří se mohli nacházet na pozicích, odkud by připadal v úvahu dolet střely na Stoklasnou Lhotu. Jeden měl být úplný hobbík, druhý nikoliv. A právě tam směřuje podezření. Střelnice ovšem v danou dobu sloužila v běžném provozu veřejnosti. Policisté mají na záznamech vše. Od příchodu jednoho každého střelce, jeho zapsání do evidence, kde, kdo a kdy střílel a jak si při tom počínal.

Provozovatelé střelnice museli po události na měsíc zavřít. Od začátku mluví o tom, že pokud vyjde najevo nedodržení pravidel, budou na střelci uplatňovat i svou škodu. I tak ale zůstává střela, která opustila prostor střelnice, záhadou.

Před několika lety už totiž k podobné události došlo. Mělo jít o policejní výcvik, po kterém jedna střela uvízla v maringotce dělníků na stavbě dálnice a druhá zasáhla vozidlo jednoho z pracovníků, který přijel na stavbu. Naštěstí se tehdy nikomu nic nestalo. Událost se podařilo udržet stranou pozornosti a vyšetřovala se po interní linii. Střelnice dostala nařízeno instalovat balistické kryty, které jednoznačně mají zabránit, aby střely zamířily nad ochranný val. O to s větším napětím se nyní očekává výsledek vyšetřování. A nikdo se asi nemůže divit obyvatelům Stoklasné Lhoty, že se necítí bezpečně, pokud technická opatření mohou případnou lidskou nedbalostí selhávat. Kriminalisté věc vyšetřují jako trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Stoklasná Lhota usiluje o součinnost města

Předseda výboru místní části Stoklasná Lhota Vladimír Douda poslal 7. listopadu loňského roku na táborskou radnici dopis, vyjadřující zneklidnění a požadoval, aby se město zasadilo o naprosté bezpečí svých obyvatel. Poukazoval na to, že střely zalétaly na okraj osady už v minulosti a ohradil se jménem obyvatel také proti hluku ze střelnice. Obdržel od starosty Jiřího Fišera odpověď, že na střelnici se provádějí opatření, aby se vyřešila bezpečnost, případ postřelení z 15. října vyšetřuje policie a pokud jde o hluk, mají se obyvatelé obrátit na Krajskou hygienickou stanici. 

Předseda místní samosprávy odpověděl, že žádost o vyřešení hluku posílá na odbor životního prostředí městského úřadu. Tím dal podle všeho najevo, že obyvatelé Stoklasné Lhoty očekávají, že nebudou muset sami žádat a hradit případná hluková měření, ale za své si jejich problém vezme město. Rada města problém oficiálně neprojednávala, protože dopis ze Stoklasné Lhoty nebyl peticí. 

Proč nikdo nic neoznámil?

K aktuálnímu stavu na střelnici má město podle tajemníka Šrámka tyto informace:

"Část střelnice (ta odkud šel v říjnu výstřel) je stále uzavřena a je mimo provoz. Část střelnice se po určité době, po úpravách a šetření odborníků  otevřela pro střelbu z krátkých zbraní. Povolení k provozu této části bylo uděleno na základě šetření odborníků z oblasti balistiky a odborníků z Policie ČR na zbraně. V dopise od samosprávy se skutečně psalo i o dřívějších střelách, a proto policie vyzývala občany, že pokud něco takového skutečně proběhlo, tak ať to neprodleně nahlásí. Nikdo však doposud takové hlášení nepodal. Řeší se tedy pouze případ z loňského října," uvedl Lubomír Šrámek. Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Taky střelec 

  Reagovat

   

  Pro autora článku: co si mám představit pod slovy : úplný hobbík a druhý nikoliv. Jsem starší generace a současný slang bohužel neznám. Děkuji za vysvětlení.

  Vloženo 18.3.2018 07:00:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Redaktore, ty jsi magor? Můj desetiletý syn má psaný projev o dva levely výš. Proboha kdo je šéfredaktor? Dělá někdo korektury? Co jste zač? Proboha...!!

  Vloženo 17.3.2018 22:18:59

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Muž s koženou brašnou, tři dávky ......

  Vloženo 17.3.2018 21:38:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace