Pomoc lidem v nouzi nabízí poradna jindřichohradecké Farní charity

Už déle než rok trvající koronakrize zamíchala s životními jistotami nejednoho člověka, což se odráží i ve stále častější poptávce po poradenských službách a pomoci odborníků. Třeba v Jindřichově Hradci nabízí podporu hlavně v sociální oblasti Farní charita. Pro lidi v nouzi provozuje poradnu.
„Služba poradny pro lidi v nouzi je vlastně určena těm, kteří jsou starší osmnácti let a nacházejí se v nějaké složité situaci. Poskytujeme jim poradenství, a to nejčastěji v oblastech sociálních systémů, hledání práce nebo bydlení,“ uvedla sociální pracovnice Klára Jackelová.
Právě s bydlením je to v době koronaviru složitější. Ubytovny zpřísnily pravidla a střechu nad hlavou neposkytnou třeba bez pracovního povolení nebo dalších potřebných prohlášení. Poradna Farní charity ale pomáhá třeba i s hledáním pronájmů. V posledních měsících se navíc hodně často řeší taky problematika dluhů a finanční tísně.
„Komunikujeme s různými úřady, například s úřadem práce nebo s kurátorem pro dospělé. Nabízíme i terénní formu poradny, vždy v úterý odpoledne klienty doprovázíme tam, kam potřebují. Nejen na úřad, ale i k lékaři nebo do banky, podle toho, co potřebují vyřešit. Také jejich jménem potřebné instituce obvoláváme,“ dodala Terezie Dvořáková.
Sociální pracovnice pomáhají také s papírováním. Spolu s klienty dávají do pořádku žádosti třeba na úřad práce. Úřední postupy totiž nejsou pro některé lidi srozumitelné a často si s tím, co a jak vyplnit, sami neví rady. „Myslím si, že to je hlavně tím, že se nedokáží zorientovat v systému. Ani kolikrát neví, že by třeba na něco měli mít nárok, například na nějakou sociální dávku. Existují i různé předsudky k jednotlivým komunitám a pracovníci se k nim pak mohou chovat jinak,“ poznamenala pracovnice Farní charity.
V průměru charitní poradnu navštíví deset klientů týdně. Část si vystačí s jednorázovou konzultací. Najdou se ale i tací, kteří docházejí vícekrát, než se problém podaří vyřešit. Služba je samozřejmě zdarma. „Když člověk chce přijít úplně poprvé, tak je úplně jedno, v jaký čas se dostaví. Musí pouze dodržet provozní dobu, která je od půl osmé ráno do čtyř hodin odpoledne. Na druhou schůzku je potom lepší se objednat, abychom s ním mohli počítat. Každý pracovník poradny má svůj telefon a email, který zájemci snadno najdou na webových stránkách charity,“ připomněla Klára Jackelová.
Poradna pro lidi v nouzi má své sídlo na centrálním pracovišti Farní charity v Jindřichově Hradci, a to v ulici Archiváře Teplého.
Diskuse k článku