Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Taneční odpoledne

  Úterý 20.8 14:00 - Milevsko, Nízkoprahový klub Fanouš

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Popisují zprávy Seznamu v Prachaticích skandál nebo se tu vede boj o německé seniory?

Senior house Eden v Prachaticích. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Senior house Eden v Prachaticích.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Zprávy Seznamu informovaly o tom, že policie v Prachaticích vyšetřuje možnou špatnou péči o seniory v prachatickém Senior house Eden, který vznikl a funguje zhruba rok a půl v bývalém hotelu Albatros ve Vodňanské ulici. Policie případ prověřuje už zhruba půl roku a obvinění v něm zatím nepadlo.

 

Prachatický Senior house Eden se ale brání, že jde o falešná obvinění, konkurenční boj o německé seniory a také vyřizování si účtů od bývalé zaměstnankyně. Domov, který měl seniory z Prachatic přebírat, neměl v té době registraci a nepřevzal si ani zdravotní dokumentaci některých klientů. Prachatické zařízení jsme dnes navštívili a známky špatné péče o seniory nezaznamenali.

Zprávy Seznamu popisují údajnou šatnou péči o dva německé seniory, které rodina umístila do Prachatic. Měli být podvyživení a nakonec zemřít. Rodiny se s tím neměly smířit, a proto podaly podnět k prošetření a podávat ho měli i lidé z domova v Trnové, kam byli senioři převezeni. Celkem měla Trnová převzít osm klientů.

Případem se prachatičtí kriminalisté zabývají od loňského září. „Ve věci stále probíhá prověřování," řekla prachatická policejní mluvčí Martina Joklová. Policie prověřuje péči o více osob, ale obvinění zatím nepadlo. A šetření může trvat ještě několik týdnů až měsíců. „Ve věci probíhají výslechy a spolupracujeme i s kolegy z Německa," dodala Martina Joklová.

Senior house Eden funguje roku 2017. Většina klientely je tu z Německa, ale několik klientů je i z Čech. Kapacita domu je padesát seniorů a je naplněna. „Jde o soukromé zařízení. Poskytuje pobytovou službu pro osoby s chronickým duševním onemocněním starší 55 let, tak je uvedeno v registru," vysvětlila Hana Rabenhauptová z prachatické radnice. Městský úřad tu žádnou stížnost na péči o seniory neřešil.

Zařízení vede jako ředitel Miroslav Kocán, který říká, že v oblasti péče o seniory pracuje od roku 2007 a vlastní více podobných zařízení. Na žádost o reakci reagoval osobním setkáním přímo v Senior house Eden a možností si zařízení prohlédnout, ale bez možnosti fotit klienty kvůli GDPR. Na naše dotazy odpovídala také hlavní sestra Jana Hánová, která se v sociální oblasti pohybuje osmnáct let.

„V životě bych si nedovolil poskytovat někomu podřadnou péči," odmítl dnes nařčení Miroslav Kocán. „Nikdy se nestalo, aby tady někdo někoho týral. To neexistuje!" řekla hlavní sestra Jana Hánová. Za informacemi vidí ředitel spíše snahu je poškodit z domova v Trnové, kam byli klienti z Prachatic přivezeni a od jejich bývalé zaměstnankyně Pavly Žílové. Prachatický domov se chce bránit proti informacím i soudní cestou.

Podle informací zpráv Seznamu měli být klienti podvyživení i apatičtí. Podle informací z domova v Prachaticích si ale z Trnové nevyžádali ani zdravotní dokumentaci seniorů a porovnávali nesprávné údaje o jejich váze. Podle Miroslava Kocána v Prachaticích pečují o seniory tak, jak jim to ukládá a dovoluje zákon, protože nejsou nemocnicí, a když je senior ve stavu, že potřebuje nemocniční péči, je do ní převezen. „A my jsme ty seniory do nemocnice odeslali," řekl. Jana Hánová se naopak ptá, proč v Trnové čekali. „Když říkají, že něco viděli, tak co udělali, aby je zachránili?"

Miroslav Kocán také předal naší redakci kopie odpovědí z krajského úřadu v Plzni a ministerstva práce a sociálních věcí, ve kterých žádal o informace o domově v Trnové, který seniory z Prachatic přebíral. A z nich vyplývá, že před podáním podnětu na státní zastupitelství domov v Trnové, který obviňuje prachatické zařízení ze špatné péče, neměl registraci a mohl tak porušit zákon.

Miroslav Kocán také zprávy Seznamu informoval o tom, že osm klientů, o které jde, převzal prachatický Senior house Eden z ilegálního domova SH Arnika a jejich život oproti tamním podmínkám zlepšil. „Dovolím si tvrdit, že kdyby nebylo hamižnosti pí. Žílové, která tyto klienty brala jako zdroj svého přijmu, a nepřetahovala klienty k nové chlebodárkyni (v té době dalšího nelegálního zařízení) SH Trnová, tak pravděpodobně dodnes ještě žijí," uvedl Miroslav Kocán. Zprávy Seznamu tyto informace nezveřejnily. I proto v Prachaticích považují celou věc za konkurenční boj a podraz. „Bylo to jednostranné. Tohle se nedělá - je to hnus," řekla hlavní sestra Senior house Eden Jana Hánová.

Miroslav Kocán také ukázal naší redakci knihu plnou pochval od rodin klientů v němčině i s překlady. Náš reportér se mohl domem projít a viděl seniory při obědě nebo pracovní činnosti, sesternu s léky pro seniory a několik pokojů a čisté a klidné pracovní prostředí a personál odpovídající na otázky bez zjevné nervozity. Web prachatického zařízení také dokládá fotografiemi, že senioři rovněž jezdí třeba na výlety a na vystoupení pro klienty už zde byly i místní školy.

Na otázky o tom, co se s klienty, kteří odtud byli převezeni na Plzeňsko do Trnové, dělo, tak odpoví blíže až šetření policie.

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Za slušnou společnost 

  Reagovat

   

  Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

  Vloženo 16.2.2019 11:36:49

 • Kaja 

  Reagovat

   

  Ta to je první zařízení, kde nejsou Němci ve výhodě, asi

  Vloženo 14.2.2019 15:03:17

 • Fanda 

  Reagovat

   

  Já tam měl sousedku, byla jedna z mála Čechů tam a je ráda, že je pryč.

  Vloženo 14.2.2019 12:20:31

 • Jana 

  Reagovat

   

  Já jsem tam dělala a vím co je a co není pravda. Já sama skončila proto, že jsem se na to nemohla dívat. Od Edenu co nejdál a od Horoměřic, což je jeho další zařízení, také. A můžete mi to věřit nebo ne. Já myslím, že je jasné, že Plzeň s nimi soupeřit nemusí, je dost daleko, to v podstatě žádná konkurence není. Kdyby mi takhle někdo během tak krátké doby zdevastoval tátu, také bych to nenechala být. Možná, kdyby se tam tolik nesouložilo a spíše se více věnovali klientům, bylo by dnes všechno jinak.

  Vloženo 14.2.2019 09:11:11

  • Bývalí kolegové 

   Reagovat

    

   Víte, jaký je rozdíl mezi alkoholikem a šachistou? Žádný....oba žijí v jiném světě a oba jsou někdy na tahu. Paní Jana byla na tahu vždy v práci s alkoholem v petlahvi...a když to prasklo, tak raději odjela chlastat do Německa . A je fajn, že umíš takto poděkovat za šanci kterou si u nás dostala...

   Vloženo 15.2.2019 23:18:12

   • Kolegyně 

    Reagovat

     

    Tak to se fakt směju, prý bývalí kolegové. Tak asi šéf, který takto často reaguje že lidi uráží, nebo ta jeho neobvykle těsně blízká pravá ruka z kanclu, která všechno co slyší, utíká šéfovi vykodakat. Jana byla vždycky střízlivá a v Německu si vede dobře. A jakou to vlastně dostala v Edenu šanci? Nechat si brát peníze z platu, poslouchat nadavky? Udělala dobře že vypadla včas. A nenapsala nic, co neni
    pravda, za to ji nemusí nikdo napadat. Ale aspoň lidi vidí, jaké jsouv Edenu vztahy

    Vloženo 22.2.2019 17:10:48

 • Jitka 

  Reagovat

   

  Moc bych nerozuměla proč by německé rodiny dávaly své staré příbuzné až někam k Plzni, když to tady mají kousek.

  Vloženo 13.2.2019 16:08:13

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace