Pořadatelé budějovického festivalu Vltava žije musí vrátit tři sta tisíc z dotace

Podle smlouvy se měl multižánrový audiovizuální festival Vltava žije v Českých Budějovicích konat v pátek 27. a v sobotu 28. září 2019. Probíhal ale pouze v prvním dni. „Na naši žádost o vrácení dotace reagovala společnost prostřednictvím svého právníka. Uvedl, že nic vracet nechtějí. Vzali jsme si tedy také k ruce právního zástupce a řešení situace bylo na něm. Výsledek jednání dnes předkládám. Jde o dohodu, která je vždycky lepší, než jít před soud a ztrácet tím více času a další náklady,“ dodal primátor.
Společnost ART 4 PROMOTION vrácení poloviny poskytnuté částky odmítla zejména s tím, že kulturní akce nemusela být nezbytně dvoudenní, když jednak podle jejího názoru byly poskytnuté prostředky na tento projekt řádně užity i během jednoho dne a jednak kulturní akce trvala do časných ranních hodin v sobotu 28. září 2019, takže požadavek na dvoudenní rozsah akce byl vlastně naplněn.
Pořádající firma po jednání mezi právníky nejdříve navrhla mimosoudní dohodu, podle které by uhradila zpět 200 tisíc korun. S tím město nesouhlasilo. Navržena byla tedy částka 300 tisíc korun, ovšem s ohledem na současnou mimořádnou situaci splácená v pravidelných měsíčních splátkách po třiceti tisících. „Tuto dohodu nakonec rada města schválila. Návrh, který máte na stole, se liší pouze tím, že jsme do smlouvy ještě zakomponovali, že není možné v jejím rámci započítávat nějaké další náklady nebo pohledávky. Na tomto řešení se obě strany shodly. Výhodu možnosti splátek by pořadatelé ztratili v případě nezaplacení některé z nich,“ poznamenal Jiří Svoboda.
Zastupitelka Lucie Kozlová zmínila, že se společnost ART 4 PROMOTION přikláněla spíše k částce 200 tisíc korun. „Z jakého důvodu, zvlášť v této těžké době, kdy nemohli provozovat trhy a jejich aktivita je značně omezena, neudělalo město vstřícný krok a nepřistoupilo na nižší částku?“ zeptala se. Primátor odpověděl, že jde o výstup z jednání právníků, do kterého už město v konečné fázi nezasahovalo. „My jsme chtěli čtyři sta, oni dvě stě, právníci dohodli kompromis,“ řekl Jiří Svoboda.
Ivan Nadberežný připomněl, že je dobře, když smlouva o narovnání neumožňuje zápočet žádných pohledávek z jakékoliv strany. Potom už se do diskuse nikdo nepřihlásil a zastupitelé dohodu o uspořádání vzájemných vztahů schválili pětatřiceti hlasy. Pět zastupitelů se hlasování zdrželo, proti nebyl nikdo.
Diskuse k článku