Poslanec Jan Bauer: Přídavky by měly být na všechny děti. Jako v Německu - Jižní Čechy Teď!
Poslanec Jan Bauer: Přídavky by měly být na všechny děti. Jako v Německu - Jižní Čechy Teď!
Poslanec Jan Bauer: Přídavky by měly být na všechny děti. Jako v Německu - Jižní Čechy Teď!
1. 5. 2021 8:31

Poslanec Jan Bauer: Přídavky by měly být na všechny děti. Jako v Německu

JIŽNÍ ČECHY - V závěru minulého týden se v Poslanecké sněmovně projednávalo zvýšení rodičovských přídavků a rozšíření skupiny příjemců. Jihočeský poslanec Jan Bauer (ODS), který je místopředsedou výboru pro sociální politiku sněmovny, zaujal v rozpravě názorem, že přídavky na děti by měly náležet na každé dítě, bohatým i chudým rodičům.

Poslanec Jan Bauer: Přídavky by měly být na všechny děti. Jako v Německu - Jižní Čechy Teď!

 

Sněmovna schválila valorizaci stávajících přídavků o 26 procent, ale současně se rozpoutala debata o rozšíření skupiny příjemců – nyní mohou příspěvek na dítě čerpat rodiny s příjmem do 2,7 násobku životního minima. V tom ale nebyli jednotní ani členové vlády. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) argumentovala, že nynější 2,7 násobek udělal z rodičovského přídavku už jen chudinskou dávku. Jihočeský poslanec Bauer k debatě a pozměňovacímu návrhu za ODS říká: 

„Pokud se něco dlouhodobě nevalorizovalo, tak by se mělo navýšit, jsme pro těch 26 procent. Na druhou stranu se naprosto nesystémově navrhovalo rozšíření skupiny příjemců. Nevím, jestli se autoři návrhů jen tak podívali z okna nebo tahali králíky z klobouku. Nyní je to 2,7 násobek životního minima, vláda navrhovala 3,4 násobek, hnutí ANO, které je také ve vládě, ve sněmovně navrhlo trojnásobek. O tom přece nejde handlovat jak na tureckém trhu. Mně se líbí sociální systém Německa, kde příspěvek se vyplácí všem rodinám, na každé dítě. Ale pokud by to tak mělo být i u nás, je otázka, zda má potom opodstatnění 26 typů sociálních dávek, které máme. Podpora rodin se dá řešit i uplatněním daňové slevy. Byla o tom bouřlivá debata a k údivu především pana Babiše a paní Schillerové se schválila valorizace a rozšíření příjemců z 2,7 násobku na 3,4 násobek, což znamená zvýšení ročních výdajů státu o 8,5 miliardy,“ konstatuje Jan Bauer. 

Zvýšení by mělo platit od července. „V této podobě to jde do Senátu, který to podle mne vrátí,“ soudí poslanec. 

Nyní děti do šesti let nyní dostávají 500 korun měsíčně, od šesti do 15 let 610 korun. Dávka pro mladé lidi od 15 do 26 let činí 700 korun za měsíc. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Podle sněmovnou schválené novely se má nově vyplácet podle věku dítěte 630, 770 a 880 korun. Rodiny s pracujícím rodičem budou mít dávku o 500 korun vyšší, tedy 1 130, 1 270 a 1 380 korun měsíčně. Výdělek ze studentské praxe či brigády se podle novely nemá zahrnovat do posuzovaného příjmu, a rodina by tak kvůli tomuto výdělku o přídavky na děti nepřišla.

Schváleno bylo také zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další děti o 15 procent. Roční daňové zvýhodnění na druhé dítě vzroste podle novely z 19 404 korun na 22 315 korun a z 24 204 na 27 835 korun na třetí a každé další dítě. Nižší výběr daní má tak mít dopad do státního rozpočtu dalších 2,3 miliardy ročně. 

Po včerejším představení lídrů ODS pro nadcházející volby a volebního programu však političtí komentátoři upozorňují, že pokud by se ODS po podzimních volbách účastnila vlády, není jasné, kde se ve státní pokladně s tak obrovským dluhem vezmou peníze na nižší daně. A to je bohužel i otázka nad myšlenkou na rodičovský přídavek na všechny děti. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.