Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Pouť ke kostelíku svaté Rozálie přilákala i dárce mobilů

BOROVANY - Stovky lidí i letos zamířily na pouť ke kostelíku svaté Rozálie v lese mezi Bernarticemi a Borovany na Písecku. Poutníci obvykle kromě bohoslužby nevynechají návštěvu studánky, která má mít vodu se zázračnými účinky. Jiní mají prozaičtější motiv, tak jako muž, který dnes už cestou domů na nově příchozí volal:"Jen jděte, mají tam klobásy a je tam dobře."

 

Nechyběly stánky, muzika, pro děti skákací hrad. U stolku se tu také sbíraly podpisy na podporu dubu z Borovan, který soutěží ve finále ankety Strom roku. Lidé přinášeli vysloužilé mobilní telefony, protože za ekologickou likvidaci každého z nich obdrží Borovanští pro svůj dub dvacet hlasů. Jak prozradila Klára Černá z Borovan, před poutí už jich měli kolem osmdesáti. Teď už to bude jistě ke stovce. 

K místu se váže pověst, že v roce 1674 přepadli cestou z Bernartic do Bechyně dva vojáci dívku Alžbětu Andělovou. Aby se nemohla bránit, nasypali jí do očí písek. Dívka oslepla a živila se pak žebrotou. Jednou dívka měla zaslechnout hlas, který předpovídal, že právě v tomto místě na borovanských kopaninách, vznikne jednou hřbitov a budou tam putovat procesí. Dívce to nikdo nevěřil, ale v roce 1680 vypukl v Bernarticích mor a tamní hřbitov už nestačil, proto byl vysvěcen nový - právě u svaté Rozálie. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace