Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hypnotizér Jakub Kroulík

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

  • Mentalista

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Prachaticko dostalo k výročí republiky nový památník padlým

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Prachaticko má nový památník padlým v první světové válce. U příležitosti stého výročí vyhlášení samostatného Československa byl odhalen v neděli ve Starokasárenské ulici v Prachaticích. S nápadem na jeho pořízení přišel Bohumil Toms starší, vybudovalo ho město, navrhl výtvarník Václav Kuneš a vyrobil místní kameník František Kölbl. Památník patří všem obětem války z Prachaticka, tedy i těm, které nejsou uvedeny na obecních památnících, nebo se jejich jména nepodařilo dohledat.

 

„Památník je z přírodního kamene v kombinaci světlé žuly a místního dioritu. Tvořen je opracovanou horizontální žulovou deskou, na které stojí materiálově shodná stéla s plastickým sekaným vyzlaceným nápisem na přední straně a stejně provedeným reliéfem růže na skosené horní straně. Růže symbolizuje pomíjivost života, slávu a činy na válečném poli," vysvětlil symboliku památníku Antonín Jurčo z prachatické radnice.

Na odhalení památníku se přišlo navzdory nepříznivému počasí v neděli podívat několik desítek lidí. Mimo jiné i rodina Mrázových z Prachatic, které padl na italské frontě první války jeden z pradědečků. Kromě představitelů radnice, policie nebo hasičů se zúčastnili odhalení památníku a položení věnce u něj i bratr Vojtěch Pekárik z Církve československé husitské nebo zástupci místního military klubu. Hrála se československá hymna, také Hej Slovane a všichni společně se pomodlili Otčenáš.

„V prachatickém okrese se nevrátilo k rodinám na čtyři tisíce mužů. Pravděpodobně je jich ale více. Toto je číslo, které se nám podařilo dohledat," řekl prachatický historik Pavel Fencl. V okrese je 72 obcí, které mají památníky padlým v první světové válce. Na nich ale nejsou uvedeni všichni padlí. „Tento památník slouží i těm, kteří nejsou nikde uvedeni," dodal Pavel Fencl.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace