Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Holubářský ples

  pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

  K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

 • Ples sportovců 2020

  pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Blog Zdeňka Lanze: Volejte řediteli?

Ne, ne! Nemusíte se bát. Článek nebude o někdejším pořadu TV Nova, ale o školství. Kvapem se blíží konec prázdnin a den, kdy žáci školou povinní, ale i středoškoláci – a že jich není zrovna málo – usednou do školních lavic. A právě o středoškolácích, ale i o jejich rodičích, je dnešní krátké zamyšlení.

 

To, že naše školství není právě v nejlepší kondici, není žádným velkým tajemstvím. Hejtmanka Jihočeského kraje v únoru letošního roku v rozhovoru pro portál Jižní Čechy Teď dokonce prohlásila: „Školství jsme úplně zničili. Je nemocné." Koho měla tím „my" na mysli ale neupřesnila.

Určitý obrázek o stavu našeho školství si může člověk udělat studiem různých obsáhlých zpráv a analýz, nejjednodušší ale je použít obyčejný selský rozum.

Všudypřítomná mantra o tom, že čím vyšší vzdělání, tím lepší uplatnění na trhu práce vede postupně k tomu, že většina absolventů povinné školní docházky, respektive většina jejich rodičů, chce, aby měli „alespoň" maturitu. Mnohým ani nezáleží na typu školy. A jsou tu ještě školy vyšší a vysoké. V nich se latentní nezaměstnanost snadno schová. Tedy alespoň nějaký ten semestr. A tak tradiční učňovské školství „zachází na úbytě" a kvalifikovaní řemeslníci na trhu práce chybí.

Stále častěji se stává, že na středních školách studují žáci, kteří na studium jednoduše nestačí. Trápí sebe, brzdí výuku, vyčerpávají učitele, kteří místo toho, aby se věnovali své práci, tedy aby ty schopné žáky něco naučili, zdůvodňují svůj neúspěch ve vzdělávání těch prvně jmenovaných.

Nejhorší na tom je, že před tímto stavem stát nejen přivírá oči, ale že ho valnou měrou také způsobil. Respektive ho způsobila „společenská objednávka" po vzdělání, potažmo voliči, tedy i rodiče absolventů základních škol. Platí přece staré přísloví „stát jsme my".

Řada rodičů veškerou odpovědnost za vzdělávání svého potomka nechává na škole a o jeho prospěch se zajímá až ve chvíli, kdy jim tento sdělí, že dostane na vysvědčení pětku, nebo že rovnou propadá.

Kdo za to může? Samozřejmě, že učitel, mají jasno mnozí. Ten je přece zodpovědný a placený za svou pedagogickou práci. A vůbec je přitom nenapadne, nebo si to nechtějí připustit, že právě ta jejich ratolest patří k těm žákům, kteří na studium nestačí. Vždyť přece máme „rovné příležitosti"! A bez přemýšlení pak sáhnou po telefonu.

Na závěr tedy jedno doporučení pro rodiče středoškoláků.

Pokud se vám něco podobného stane, volejte řediteli. Na to máte právo. Ale s rozmyslem!

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • kálísek 

  Reagovat

   

  Že naše školství není a nebylo v nejlepší kondici je vidět na polistopadovém politickém vývoji. Ani za třicet let nebyli komunisti odstaveni od moci a země upadá do čím dál většího zadlužení.

  Vloženo 19.8.2019 23:51:07

 • Entroslav 

  Reagovat

   

  Tradiční učňovské školství - tak to se od převratu pohřbilo úplně. A není divu. Vzpomeňte, jak byli po převratu některými "chytrými" nazýváni vyučení nebo manuálně pracující: lopaty, kolbenkáři, solviny... A který rodič by chtěl mít potomka lopatou, kolbenkářem, nebo solvinou? Žádný! Úplně se vytratila úcta k řemeslu, které bylo a je u zaměstnanců navíc zdegradováno, až na pár výjimek, nízkými platy, což se trochu zlepšilo až v poslední době a jen díky tomu, že "nejsou lidi". Kdyby byli, tak by se v odměňování "těch dole" nezměnilo nic. Málokdo z vyučených dosáhne v podniku na současný průměrný plat. A když už, tak značnými přesčasovými hodinami. Beru, že průměrný plat není vypovídající hodnotou.
  Další věcí je, že s těmito lidmi v podniku každý "vymete". Zkrátka jsou to "ti dole". A při dnešních možnostech, kdo by chtěl být z mladých "dole"? Nikdo! A když už, tak za nějaké slušné peníze.

  Vloženo 19.8.2019 21:18:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace