Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Československé motocykly žily, žijou a budou žít! To je vzkaz z táborské Harrachovky

Nejstarší účastník Václav Melichar z Říčan a jeho stroj.

Nejstarší účastník Václav Melichar z Říčan a jeho stroj.

TÁBOR - U Lužnice na táborské Harrachovce se v sobotu 1. září konal další ročník Zemského sjezdu jawistů a čezeťáků. Pětice nadšenců, sdružená v táborském spolku, se rozhodla navázat na prvorepublikovou tradici zemského sjezdu motocyklů těchto značek v Táboře a letos uspořádala už dvanáctý ročník setkání. Přijíždějí na něj desítky majitelů strojů, pro které jsou obě československé značky srdeční záležitostí.

Ani letos nechyběl stánek výrobce Jawa Moto z Týnce nad Sázavou. Velkému zájmu se těšila nejen Jawa 350 OHC, ale i novinka, které výrobci dali přídomek - retro. Je to speciál ve sportovním provedení, na obdobném stroji jezdil svého času legendární František Šťastný a objednal si ho už na Slovensko i Peter Baláž, který stále zdůrazňuje, že je mistrem Československa. Z letošních 44 vyrobených speciálů už je 37 prodáno. Vše nasvědčuje tomu, že jejich výroba bude i příští rok pokračovat. Zájem o oba stroje byl i na srazu na Harrachovce. 

Se startem na společnou vyjížďku se trochu čekalo - nejstarší účastník 77 letý Václav Melichar z Říčan se totiž napřed kvůli špatnému počasí omluvil, ale ráno pořadatelům zavolal, že mu to nedá a přece jen vyráží. Na startu se tak objevil se svou Jawou 250 speciál zroku 1938. 

Motocykly pak vyjely na jízdu Táborskem - do Bechyně a zpět, nechyběla ani napínavá jízda po pásovině na Stádleckém mostu. Večer si účastníci promítají dobové filmy - o strojích nebo o různých motocyklových akcích. 

Na sjezd přijel vystavit amatérsky postavený okruhový speciál Jawa 350 pérák Jan Pták z Chýnova. Rodinný motocykl opatruje po svém dědečkovi, který s ním startoval 29. srpna 1954 na Velké ceně Brna. Měl tam však při tréninku kategorie pětistovek nehodu, která ukončila jeho závodní kariéru. O tom všem přineseme víc ve středečním týdeníku Táborsko. 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Pepík / Hombré 

  Reagovat

   

  Jak už jsem psal v předchozím příspěvku tato akce která má už 12.pokračování a já se většiny zúčastnil(kreje se mi to s jinou motoakcí) nemá chybu.Je to příjemě prožitý den,za který děkujeme všem co se na této akci podílejí. DÍKY!!!

  Vloženo 2.9.2018 20:32:22

 • Libuše Kolářová, JčTeď 

  Reagovat

   

  Díky, hned opravím.

  Vloženo 2.9.2018 10:37:46

 • Zd 

  Reagovat

   

  1.srpna?

  Vloženo 2.9.2018 10:33:03

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace