Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Den architektury otevře veřejnosti o víkendu unikátní i nepřístupné budovy po celé republice

JIŽNÍ ČECHY - Již tento víkend, 30. září a 1. října, otevřou své brány desítky budov a staveb po celé České republice – vypukne 7. ročník Dne architektury. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost prozkoumat místa, která běžně zůstávají veřejnosti zapovězena: historické paláce a vily, chátrající i opečovávané památky, mimořádné počiny moderní architektury, nepřístupné industriální objekty či unikátní vodní díla.

Oblíbená akce, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků, letos opět nabízí zdarma přes 200 akcí: komentované procházky po unikátních místech, exkurze, přednášky a prezentace, workshopy pro rodiny s dětmi, plavby, lety i cyklojízdy. 

Voda, lidé, města

Den Architektury si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník zvolil téma vody, lidí a města. „V současnosti probíhá diskuse o využívání břehů řek a vodních ploch jako veřejného prostoru ve městě a právě téma vody, jak s pohledu tvorby měst, tak z pohledu aktuálních problémů se zdroji, je velice aktuální.“

 Bohatý program nabídne možnost prozkoumat známou Engelovu vodárnu v Podolí, procházky po Libeňském ostrově či Karlíně. Stejně tak budou pro mnohé překvapivé informace o zaniklých pražských lázních. Jedinečný zážitek nabídnou hned dvě plavby parníkem za architekturou v Praze, jichž se jako průvodci ujmou novinářka Karolína Vranková a historik architektury Richard Biegl. Další unikátní plavbu připravili architekti Martin Krupauer a Pavel Kvintus z Atelieru 8000, kteří se vydají lodí po Vltavské vodní cestě u Českých Budějovic.

Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů. Netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města, včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím, nabídnou organizátoři v Táboře. Vzpomeneme na Děčín před mohutnými sanacemi 60. let, v Brně pozveme na procházku s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama. Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.

Kroky Dne Architektury povedou například do čistírny odpadních vod v Písku a  veřejnosti bude otevřena věž kostela Povýšení svatého Kříže ve Veselí nad Lužnicí.

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • mojmír 

    Reagovat

     

    Dík za příspěvek. Skvělé téma pro nás okolo Vltavy. A také máme krásné mosty. Źďákovák se dokončuje, navštivte evropský arch.skvost. Snad se podaří realizovat lávka v Písku, od rodáka, souč. špičkováho arch. Pepi Pleskota. Ale plavbu po Vltavské vodní cestě si dám hned.

    Vloženo 28.9.2017 18:48:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace