Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Minipárty s Karlem Šípem

    Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

  • Senioři v bezpečí i v dopravě

    Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

    Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jára Šísl z Prachatic obdržel za záchranu kamaráda cenu Dětský čin roku

Jaroslav Šísl a Jiří Kadlec z Prachatic na slavnostním vyhlášení Dětského činu roku v Praze.

Jaroslav Šísl a Jiří Kadlec z Prachatic na slavnostním vyhlášení Dětského činu roku v Praze.

AKTUALIZOVÁNO - 7.12.2017 22:22

PRAHA/PRACHATICE – Na Staroměstské radnici v Praze dnes byly oceněny skutky dětí v rámci třináctého ročníku projektu Dětský čin roku, jehož pořadatelem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem společnost Whirlpool CZ. Do projektu Dětský čin roku 2017 se přihlásilo přes 670 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora či skutek jeho vrstevníků, a to v sedmi kategoriích. V kategorii Záchrana života dětská porota ocenila dojímavý příběh Jaroslava Šísla ze Základní školy Prachatice. Ten přes léto pomohl zachránit život svému kamarádovi Jiřímu Kadlecovi, který po pádu utrpěl vážný úraz hlavy.

 

Výherci Dětského činu roku 2017 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i dvě speciální ceny Dětského činu roku.
Své role se zhostili patroni jednotlivých soutěžních kategorií – herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Lucie Křížková, modelka Lucie Hadašová, moderátorka Zora Jandová a herec Braňo Holiček. Vítězové letošního ročníku si z jejich rukou převzali ceny a vyslechli všechny oceněné hrdinské příběhy, které patroni přečetli.


Vítězové v jednotlivých kategoriích – Dětský čin roku

Záchrana lidského života
Jaroslav Šísl a Jiří Kadlec (12 a 11 let): Záchrana lidského života
ZŠ Prachatice
Jára pomohl svému kamarádovi Jiříkovi, který kvůli své nerozvážnosti utrpěl při pádu úraz hlavy. Jára se nedal přemluvit ke lži, zraněného kamaráda pomohl dopravit k prarodičům a řekl jim pravdu o tom, co přesně se stalo. Jiříkovi rodiče se tak rychle postarali o jeho včasné ošetření, u něhož mu byla zjištěna vážná zranění. Díky brzkému zásahu lékařů se naštěstí povedlo předejít nejhoršímu.

Pomoc ostatním
Kateřina Kukalová (13 let): Moje sestřenice
ZŠ Kolín V.
Katka ráda tráví čas se svou sestřenicí Terezkou, která od narození trpí revmatoidní artritidou. Nemoc Terezku omezuje v pohybu a je nutné, aby užívala léky a chodila pravidelně na injekce. Katka s ní ráda tráví čas aktivitami, u kterých si Terezka procvičuje oči i ruce a podporuje ji alespoň v kreslení, které může dělat bez omezení. Nejvíc si přeje, aby se jednou její sestřenice vyléčila a mohla dělat všechny věci jako ostatní děti.

Pomoc starším lidem
Martin Kamitz (13 let): Soused Tonda
ZŠ V Domcích, Trutnov
Martin má souseda Tondu, staršího pána, kterého zná odmalička a bere ho jako vlastního dědečka. Když byl Martin malý, Tonda ho někdy i hlídal. Minulou zimu soused před svým domem upadl, zlomil si nohu a spoustu věcí už nezvládá udělat sám. Martin se mu snaží pomáhat, chodí s ním na procházky, cvičí spolu a vždy se u toho hodně nasmějí.

Kolektivní pomoc
Zuzana Krajčíková (14 let): Pomoc tancem
ZŠ Slezská Ostrava
Zuzka již od mala ráda tančí a navštěvuje lekce baletu na základní umělecké škole. V rámci vystoupení navštěvují i lázně Klimkovice, kde vystupují před těmi, kteří jsou nemocní a nemohou chodit. Tato vystoupení si Zuzka vždy moc užívá a pokaždé si připomene, jaké má štěstí, že může stát na vlastních nohou a tančit.

Pomoc přírodě
Martin Zilvar (14 let): Lýkožrout
ZŠ V Domcích, Trutnov
Martin pomohl svému dědečkovi pokácet stromy nakažené lýkožroutem. I když mu bylo mohutných stromů líto, pochopil, že je lepší je pokácet a na místo nasázet mladé zdravé stromky, aby se v lese předešlo katastrofě.

Dobrý nápad
Daniel Polach (14 let): Parlament na škole
ZŠ Slezská Ostrava
Daněk je členem školního parlamentu, který na jejich škole organizuje spoustu zajímavých akcí. Někdy jsou to oblíbené tematické dny, jindy pomoc se sbírkou peněz pro týraná zvířata nebo zapojení do charitativních akcí pro děti z nemocnic či na podporu léčby rakoviny.

Pomoc n@ netu
Patrik Vilč (15 let): Možná to není ta holka z obrázku
ZŠ a MŠ Slavkov
Patrik rád hraje hry a tráví čas u počítače, stejně jako jeho kamarádi. Když se jednomu z nich zalíbila holka, již poznal pouze přes sociální síť, Patrik mu pomohl k obezřetnosti a spolu s ostatními vypátral, že se jedná o podvodný profil s fotkou modelky. Patrik tuto zkušenost považuje za dobré ponaučení i varování pro ostatní, že ne všemu se dá na internetu věřit.

Speciální ocenění
Jan Houdek a Jan Čermín (oba 15 let): Příběhy o Vítkovi Šachteli
ZŠ a MŠ Slavkov
Oba kluci by rádi upozornili na svého kamaráda Vítka, jehož tatínek nešťastnou náhodou oslepl v čase, kdy měla jeho rodina rozestavěný dům. Vítek, i přes svůj mladý věk, vzal na sebe téměř všechny povinnosti a tátovi pomáhá ve všem. Nejen že s ním jezdí do města autobusem, chodí s ním na procházky a vodí ho domů, ale stará se i o psa, zahradu, a dokonce začal spravovat i dům, za což si u svých vrstevníků získal velký obdiv.

Nikol Harabišová (10 let): Děti dětem 2017
ZŠ Lubina
Nikol chodí do malé školy, ve které se díky nápadu jejich paní ředitelky rozhodli pomoci českým dětem v Rumunsku a uspořádali pro ně sbírku školních pomůcek. V květnu své spolužáky v rumunském Eibentálu navštívili osobně a předali jim spoustu krásných a potřebných věcí. Z výletu se pak vraceli s dobrým pocitem, že i přes svůj mladý věk mohli pomoci.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace