Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeští policisté převzali významná ocenění

JIŽNÍ ČECHY - Policisté získali minulý týden za projekt prevence kriminality první místo v republice, přidali pak ještě tři vítezství v soutěži Policista roku 2016.

Jihočeští policisté získali v minulém týdnu čtyři mimořádná ocenění své práce. Na slavnostním večeru převzali cenu ministra za první místo v republikové soutěži nejlepší projekt prevence kriminality pro rok 2017. Vyhráli s pilotním jihočeským projektem „Ozbrojený útočník ve škole“

Projekt realizuje tým sestavený z pracovníků krajského úřadu, jihočeské policie a zdravotnické záchranné služby. Zástupci těchto organizací si cenu převzali společně. Krajský úřad, který je hlavním realizátorem projektu, zastupovala manažerka prevence kriminality Veronika Švehlová Bullová, která poděkovala za toto ocenění: „Projekt běží již skoro dva roky a je určen pro základní a střední školy v Jihočeském kraji. Tým odborníků vzdělává pracovníky škol a realizuje nejen teoretické semináře, ale také připravuje modelové situace, které naučí pracovníky škol připravit se na mimořádnou událost, jako je ohrožení školy a žáků ze strany ozbrojeného útočníka. Projekt představuje komplexní škálu mnoha opatření, která zvýší bezpečnost každé školy, která projektem projde.“  V současné době je do projektu zapojeno v různé fázi na tři desítky škol v celém kraji. První místo obdržel projekt především za svoji komplexnost. Jihočeši tak úspěšně navázali na projekt seminářů policistů Krajského ředitelství hlavního města Prahy, který toto téma před několika roky otevřel.

Další ocenění pak následovala v soutěži Policista roku 2016, a to v kategorii Čin roku, Výnosář roku a Občanský zaměstnanec roku. 

Paní Marie Soukupová jako zaměstnanec roku pracuje pro policii neuvěřitelných 43 let. Po celou dobu zastávala funkce v oblasti správy nemovitého majetku, zejména bytové správy. Je trvale hodnocena mezi nejlepšími zaměstnanci krajského ředitelství.

Cenu ministra vnitra Výnosář roku za vynikající výsledky v zajišťování výnosů z trestné činnosti získali policisté z jihočeského odboru hospodářské kriminality Václav KučeraJosef Krumo,  Petr OndrákJakub Šťástka Petr Šejnoha. Týmu se podařilo v březnu 2016, jako prvnímu v republice, zajistit licenci potřebnou k provozu fotovoltaické elektrárny u Jindřichova Hradce. Kriminalisté tak uchránili státu stamiliony korun.

Vyhlášením prvního místa pro kategorii Čin roku, pro policisty Václava Haase (in memoriam) a Jaroslava Humeše se všichni ve Španělském sále Pražského hradu vrátili k lidské a služební tragédii, kterou skončil loňský prosincový víkend ve Velicích na Českobudějovicku. Banální rodinná hádka, na kterou vyjížděli policisté z Obvodního oddělení Hluboká nad Vltavou, Václav Haase a Jaroslav Humeš, se stala během několika sekund smrtící pastí. Dopoledne 20. prosince 2016 kolem desáté hodiny podlehl svým zraněním policista z obvodního oddělení Hluboká nad Vltavou Václav Haase, který o víkendu 18. prosince 2016 společně s kolegou Jaroslav Humešem zasahoval proti agresivnímu mladíkovi, který v rodinném domě napadal další členy domácnosti. Pachatel na policisty zaútočil dřevěnou násadou a následně i skrytým nožem. Oba policisty vážně zranil. I přes utrpěná zranění jej policisté dokázali zpacifikovat. Při zákroku také velmi pomohly další osoby z domu a sousedství. Oba policisté se hned po převezení do nemocnice podrobili operaci. Praporčík Jaroslav Humeš utrpěl těžká zranění a musel být operován. Nadpraporčík Václav Haase bojoval s pomocí lékařů dlouhé hodiny o svůj život. Dopoledne 20. prosince 2016 svůj poslední boj prohrál. Osmnáctiletý útočník skončil po ošetření v policejní cele. Následně byl obviněn z vraždy a pokusu vraždy, soudem byl pro tyto skutky v letošním roce odsouzen. Všichni přítomní ve Španělském sále vzdali potleskem ve stoje čest těmto policistům.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace