Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Výborný Trio

    neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert.

  • Pohádky a Malé Hry

    neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

    Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Kam na výlet? Koukněte na Strakonice z Rumpálu. V muzeu probíhá výstava lega

Dominanta strakonického hradu - věž Rumpál, kde si lze prohlédnout město a předhůří Šumavy z kamenného ochozu.

Dominanta strakonického hradu - věž Rumpál, kde si lze prohlédnout město a předhůří Šumavy z kamenného ochozu.

STRAKONICKO - Muzeum středního Pootaví sídlí v prostorách strakonického hradu. Můžete tam vidět obraz historie regionu od pravěku až po 20. století. Součástí novodobé historie je třeba přehlídka motocyklů strakonické Čezety a také výstup na hradní věž Rumpál. Přes celé prázdniny v muzeu probíhá výstava Svět kostiček, o slavné stavebnici Lego. A také výstava obrazů Jana Samce. Zajímavou zastávku nabízí nedaleký vodní mlýn v Hoslovicích, který rovněž patří k Muzeu středního Pootaví. Nabízí návštěvníkům autentický pohled do života dávné vesnice včetně ukázet starých řemesel.

Obě expozice - na hradě i v hoslovickém mlýně jsou otevřeny denně od 9 do 17 hodin.

A co strakonický hrad samotný? Je to skvost na Otavě

Nádherný majestátní strakonický hrad se nachází u soutoku Otavy a Volyňky. Řeky se sbíhají v ostrém úhlu a dodávají tak hradu přímo pohlednicový vzhled. Jeho minulost však ani v nejmenším nepřipomínala pohádku.

Zakladatelé hradu Bavorové věnovali jeho část řádu Maltézských rytířů – Johanitů, a tím začala éra společného působení moci světské a moci církevní, ne vždy idylická. Z původních chráněnců šlechtického rodu se nakonec stali obtížní rivalové, jejichž majetek neustále rostl, takže postupem času se řád stal daleko mocnějším než Bavorové, jejichž vliv naopak pozvolna upadal. To samozřejmě vedlo k rozsáhlým sporům a pří mezi Johanity a hradními majiteli.

V době, kdy ale strakonický hrad zakládali, patřili Bavorové k velmi vlivnému jihočeskému šlechtickému rodu. Tomu odpovídal i velkorysý styl, v němž stavbu svého reprezentačního sídla pojali. Strakonický hrad dnes v sobě snoubí všechny slohy od románského až po baroko.

Z období gotiky pochází dochovaná vyhlídková věž Rumpál, která má válcovitý tvar s břitem. Při výstupu na ní, budete mít Strakonice jako na dlani. V původním jižním hradním paláci s renesanční věží Jelenkou má své expozice Muzeum středního Pootaví Strakonice s největší expozicí dud a dudáctví v Čechách. A také připomínkou zdejší výroby motocyklů v ČZ Strakonice.

V první fázi stavby (1220-1235) vzniklo hlavní opevnění, včetně hlubokého příkopu na jižní a západní straně, západní část kostela s věží, budova ambitu a palác s kapitulní síní. V letech 1260-1280 za Bavora II. vyrostl nový palác s věží a byly zaklenuty ambity. Počátkem 14. století přestavěl zvíkovský purkrabí Bavor III. západní opevnění a původně hranolovou věž na dnešní Rumpál.

Roku 1402 Johanité získali celý hrad, který byl od roku 1421 po zničení pražského sídla řádu sídlem velkopřevorů. Po roku 1500 vybudoval komtur řádu Jan III. z Rožmberka věž Jelenku a severní kamennou hradbu a přestavěl obytný palác. Stavební úpravy hradu byly ukončeny v letech 1714-1721 barokní zámeckou přístavbou. Maltézský řád zde působil až do uvěznění posledního převora a profesora zdejšího gymnázia A. Voráčka komunisty roku 1951. Později řád existoval jen skrytě.

Hradní areál v letech 2005-2010 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a byl proměněn ve skutečný skvost na řece Otavě. A také zde i pro dětské návštěvníky vzniklo v hradním příkopu oblíbené hradní safari se zakrslými kozami, ovečkami, poníky a oslíkem.

-pr-

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace