Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Setkání rodičů s dětmi

  pondělí 20.1 10:00 až 11:00 - Tábor, Knihovna - Pobočka na Sídlišti nad Lužnicí

 • Jana Kubová - obrazy

  středa 8.1 až pondělí 29.6 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Máme demokracii nebo ne?

Vypadá to, že svět se nám před očima mění v absurdní parodii. "Praha" - protože parlamentní ani prezidentské volby nedopadly podle gusta - rozehrává pokus o převrat? Studenti a herci jsou po 28 letech znovu na nohou a volají, že zachraňují demokracii. Kterou? Voliči v České republice si zvolili své poslance a prezidenta ve svobodných a demokratických volbách. Zvítězila většina. Menšina to má do příštích voleb akceptovat. A klidně může svůj názor říkat nahlas. To je demokracie.

 

Snaha o změnu výsledku demokratických voleb v ulicích, to je ale plivnutí do tváře voličům, jejichž vůle v řádných volbách rozhodla. U sousedů na Slovensku si lidé vymohli v ulicích pád vlády - proč ne taky u nás? (Napadlo možná někoho a kuje železo, dokud je žhavé.) Nač čekat na příští volby, když šance může přijít hned?

Na Slovensku se rozbuškou stala vražda dvou mladých lidí. Snad proboha nebudeme tento vývoj následovat, pokud nynější demonstrace nebudou dostatečně nabírat na obrátkách.

My už jsme přece jednou tohle národní pobouření zažili. To když se v listopadu 1989 rychlostí blesku rozšířilo, že zabili studenta Martina Šmída. A když smrt mladého člověka vyhnala do ulic skoro celý národ s výjimkou tehdejších papalášů, zpráva o smrti studenta se dementovala. Pohráli si s námi, aby urychlili pád režimu, který by se jinak zmítal v agónii možná ještě pár let?

Jsme ale o víc než čtvrtstoletí a o rychlost internetu dál, falešné zprávy mají jepičí život. Je proto potřeba brutální realita v přímém přenosu?

Téma svobody médií na transparentech mě překvapuje. Nikdo přece novináře nenutí, aby pracovali v nesvobodném prostředí. Možná jen jejich vlastní zbabělost. Pokud tedy nejde v zákulisí bouře kolem veřejnoprávních médií úplně o něco jiného. O překlopení peněz, moci a vlivu do jiných rukou. Pak by možná nastal rázem klid.

Omlouvám se současným demonstrantům, ale jejich pojetí demokracie - vymoci si změnu "vůle většiny pitomých voličů" - nerozumím.

 

 

 

 

Diskuse k článku - 89 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jana 

  Reagovat

   

  Je to jenom o tom, že samozvané "elity" jsou uražené, protože jim obyčejní lidé dali ve volbách najevo, že je nežerou. Klidně si demonstrujte dokud vás to bude bavit. Nic proti tomu.

  Vloženo 15.3.2018 07:29:39

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Uražen je tady někdo jiný, ale to vidět nechcete.

   Vloženo 15.3.2018 07:32:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ať se vám to líbí nebo ne, protestovat proti nedemokratickému chování, demokratické je. Proč nejvíc křičí zastánci minulého režimu? Kdokoliv cokoliv řekne, komunisté se ozývají, jak prý je to nedemokratické.

  Vloženo 15.3.2018 07:29:16

 • Edita 

  Reagovat

   

  Ano, máme demokracii, tzn., že se mají demokraticky chovat i ti, kteří byli demokraticky zvoleni. Až to tak bude, nebudou demokratické protesní akce.

  Vloženo 15.3.2018 07:16:47

 • Martina 

  Reagovat

   

  Paní redaktorko, o nezávislost se snažíte dost, ale uvědomte si, že vaše názory většina čtenářů zná. Proč jste nenapsala článek o zneužití moci Zemanem, nevadí vám, že inaugurační projev zaměnil s vyřizováním si účtů? Mně moc, stejně tak mi vadí, že filmaří zneužili Českého Lva a dělají to samé co prezidentovi vyčítají. Co Ondráček, ten vám nevadí, žádná glosa? Demonstrace, kde lidé vyjadřují svůj nesouhlas s čímkoliv jsou prostě nástrojem demokracie. Podotkněme, že většina těchto demonstrantů se nechová agresivně, nehází dlažební kostky. Nebudu zastírat, že mi zvolení Zemana vadí, ale tak nějak si říkám, nezbývá než to respektovat, ale proč být ticho, když on se nechová jako prezident. Neměl by on být tím, kdo půjde příkladem a bude vzorem? On už to neumí. Víte co řekl včera, vyhráli jsme bitvu, budoucnost je na 5 let naše. Myslíte, že tím naše myslel nás Čechy? :)

  Vloženo 15.3.2018 06:20:32

  • Martina 

   Reagovat

    

   Nebudu zastírat, že mi zvolení Zemana nevadí........mělo být

   Vloženo 15.3.2018 06:22:06

  • jan 

   Reagovat

    

   Já Vám rozumím, s některými názory pana prezidenta taky nesouhlasím. Ale o tom je právě demokracie, lidé si ho zvolili a tak bychom to měli respektovat. Představte si, že by po každých volbách zastupitelů, prezidenta, poslanců a senátorů nebo starosty obce, vyšli do ulic nespokojení voliči, jejichž kandidát ve volbách neuspěl, a chtěli by změnu. Svržení politiků tzv z ulice je spíše doménou zemí od nás na východ. Západní moderní země respektují demokratické přístupy jakou jsou např. svobodné volby.

   Vloženo 15.3.2018 06:34:51

   • Martina 

    Reagovat

     

    Promiňte, ale západní moderní země protestují úplně stejně v tomto rozhodně nemáte pravdu, mohu vás potom co jsme dost dlouho žila v Německu a Francii ujistit. Až se prezident bude chovat jako prezident, nikdo k tomu nebude mít důvod. Nepřestává mě udivovat, že jsou lidé, kteří tohle tvrdí. Vám nevadí, že řekne, že bude pokornější atd.. a při první možné ukáže, že to tak není. Vám nevadí kým je obklopen? Ovčáček, Nejedlý, Mynář, ano správně zvolili závěrečnou píseň ... Pár přátel stačí mít, jemu to stačí, on má to po čem bažil, moc. Lidi mu tleskaj, protože se nebojí použít sprostá slova, aby vyjádřil to, co si myslí. On by měl ale ovlivňovat jiným způsobem a ne takto lacině. Podívejte se na to, co je mu dáváno za plus, domluvil obchody s Čínou, dneska už víme, že je to k smíchu..

    Vloženo 15.3.2018 06:46:36

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Vám je to třeba k smíchu, ale lidem, kteří mají práci a uživí rodinu to jedno není

     Vloženo 15.3.2018 10:47:20

     • Martina 

      Reagovat

       

      Asi jste nepochopil příspěvek. Tak ještě jednou: Zeman nedomluvil žádné čínské investice, jen o tom mlel a to je mi k smíchu.

      Vloženo 15.3.2018 10:52:31

   • Radek 

    Reagovat

     

    Proč si myslíte, že to tak po každých volbách nebylo? Není to přece jen tím současným prezidentem, hlavně tím, že míří tam, kam snad opravdový Ćeši už nechtějí. Koukněte kdo mu tleská.

    Vloženo 15.3.2018 06:48:41

    • Tony 

     Reagovat

      

     Radku akorát že těch vašich opravdových Čechů je míň než těch kteří možná i ne úplně nadšeně, ale prostě zvolili Zemana. Taky se mi ne všechny jeho projevy lídí, ale neprdelkuje EU a NATO a to je pro mě hlavní.

     Vloženo 15.3.2018 07:37:59

     • Radek 

      Reagovat

       

      Ano a mně se zase nelíbí, že prdelkuje Rusku a Číně.

      Vloženo 15.3.2018 09:49:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pořád čekám, kdy ta herecká elita začne emigrovat, máme otevřené hranice, tak mohou realizovat to, o čem tak s oblibou vykřikují. Občané mají na hradě a ve vládě demokraticky zvolené představitele, tak by se to mělo respektovat!!!

  Vloženo 15.3.2018 06:16:14

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To by se ovšem ti zvolení představitelé museli demokraticky chovat.

   Vloženo 15.3.2018 07:19:41

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Demokracii sice zatím máme, ale lidé demonstrují hlavně kvůli obavám, aby abychom ji měli i nadále. Protesty v mnoha českých městech jsou reakcí mj. i na prezidentův inaugurační projev, v němž označil za největší hrozby pro společnost týdeník Respekt, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a samozřejmě i veřejnoprávní televizi. Prezident tak cíleně zamířil na nezávislá média, která nemá pod kontrolou a která přinášejí zásadní informace o chování jeho samotného. Nejde o nic jiného, než o snahu, že když už nejde zabránit zveřejnění nepříjemné informace, je třeba zpochybnit nositele této informace. Paradoxně se o to snaží hlava státu, která sama nerozlišuje mezi pravdou a lží.
   Tvrzení, že spontánní aktivity lidí chtějí zvrátit výsledky voleb není ničím jiným, než manipulací veřejného mínění. Každý má nezadatelné právo vyjádřit svůj názor, a jestli to někoho pobuřuje, je to jen jeho problém. Je příznačné, že nostalgikům po starých socialistických časech vadí současné aktivity lidí, ale před dvěma lety nevadila demonstrace nácků v Táboře.

   Vloženo 15.3.2018 07:23:50

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace