Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Minipárty s Karlem Šípem

  Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

 • Senioři v bezpečí i v dopravě

  Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Modernizace Letiště Českého Budějovice vstupuje do závěrečné fáze za 495 milionů

Základní kámen. , Autor: Foto Hana Brožková

Základní kámen.     Autor: Foto Hana Brožková

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Cena zhruba 495 milionů korun. Doba stavby 550 dní s dokončením do května 2019. Zhotovitel firma Hochtief CZ. Tak zní scénář II. etapy modernizace Letiště České Budějovice v Plané, která slavnostně začala v úterý 12. prosince. Odhalením základního kamene ji odstartovali hejtmanka Ivana Stráská, ředitel letiště Ladislav Ondřich a předseda představenstva HOCHTIEF CZ Tomáš Koranda. Provoz v plném veřejném mezinárodním rozsahu by tu mohl být zahájen po udělení příslušného certifikátu, tedy někdy během roku 2020.


„Jedná se o další krok k tomu, aby se naše letiště stalo plnohodnotným veřejným mezinárodním leteckým přístavem pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu a mohla tu přistávat taková letadla jako Boeing 737 či Airbus A320. Jsem přesvědčena o tom, že tato konečná fáze jeho modernizace, po které volají lidé i firmy, přinese ve finále prosperitu celému jihočeskému regionu," uvedla hejtmanka Stráská s tím, že kraj stále hledá strategického partnera, který by letiště provozoval.

Terminál pro odbavení cestujících i vybavení letiště radionavigací
Podle prvního náměstka hejtmanky Josefa Knota modernizace obnáší výstavbu terminálu pro odbavení cestujících či vybavení letiště radionavigací. „Počítá se i s rozšířením odbavovací plochy, stavbou parkoviště pro cestující nebo vybudováním zázemí pro zabezpečení leteckého provozu," pokračoval Knot. Předseda představenstva firmy Hochtief CZ Koranda sdělil, že jejich firma má s podobnými projekty dlouholeté zkušenosti. „Například jsme dokončili a předali do provozu novou řídící věž na letišti Leoše Janáčka v Ostravě, účastnili jsme se několika etap rozšíření letiště Václava Havla v Praze či jsme budovali integrované řízení letového provozu v Praze Jenči. Vzhledem k tomu jsem přesvědčený, že i tento projet bez problémů zvládneme," míní Koranda.

Od armádního k civilnímu letišti
Ředitel Ondřich připomněl, že se jedná o vyvrcholení snah, které sahají dvanáct let nazpět, kdy Planou opustila armáda. A padlo rozhodnutí, že se z původně vojenského stane letiště civilní. „Po dokončení uvedené modernizace přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví, který má na tento proces ze zákona až rok," vysvětlil Ondřich. „Z toho vyplývá, že by zde provoz v tomto plném rozsahu mohl být zahájen někdy během roku 2020," dodal ředitel. 

Vlastníkem areálu letiště je Jihočeský kraj. Provoz zajišťuje společnost Jihočeské letiště České Budějovice, v níž je kraj rovnocenně zastoupen s městem České Budějovice. Nyní je držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz. Ta mu umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Kvůli chybějícímu vybavení tu zatím nelze přijímat lety za zhoršeného počasí a letadla tu mohou přistávat pouze ve dne a za dobré viditelnosti.
Druhá etapa modernizace Letiště České Budějovice navázala na I. etapu z roku 2010. Provedena byla tehdy například rekonstrukce řídicí věže i administrativní budovy a oplocení od sebe oddělilo veřejnou a neveřejnou zónu. Kraj do ní investoval 110 milionů korun.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zrovna včera vysílali v rádiu, jak má brněnské letiště Tuřany problém, protože je v prodělku, jelikož je blízko letiště ve Vídni a v Praze. Tak vymysleli jako novinku linku do Lvova s rumunskýma aeroliniema.

  Vloženo 15.12.2017 14:13:59

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To jsou trapaci zbytečně vyhozené peníze už vidim ty letecké společnosti jak se budou rvát o to aby mohli v Budejovicich přistát

  Vloženo 15.12.2017 12:55:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace