Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výživa ve středověku a jeden z nejstarších nápojů

  Čtvrtek 23.1 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Ing. Michaelou Hofmanovou. Host: Marcel Hofman, odborník v oboru.

 • Tomasz Jachimek - Kolega Mela Gibsona

  Čtvrtek 23.1 19:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Povolební ozvěny. Dnes s lídrem kandidátky TOP 09 Pavlem Klímou

Pavel Klíma

Pavel Klíma

Dnešní rozhovor je s lídrem jihočeské kandidátky TOP 09, ředitelem školy v Malšicích na Táborsku a krajským zastupitelem Pavlem Klímou. TOP 09 získala v jižních Čechách sice třetí nejlepší republikový výsledek v porovnání krajů, ale i tak z toho byl jen jeden mandát. Preferenčními hlasy jej voliči přiřkli děkanovi Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Františku Váchovi.

 

V čem vidíte příčiny republikového neúspěchu TOP 09? Myslíte si, že lidé si stále spojují nepříjemné škrty a dopady hospodářské krize s osobou Miroslava Kalouska, který byl tehdy ministrem financí? Jste pro změnu v čele strany?
Celostátní výsledek TOP 09 je samozřejmě debakl. Jsem smutný z toho, že politika se ze souboje programů a idejí stala soubojem PR agentur, politický marketing naplno přijal tvrdé byznys-marketingové praktiky. Faktickým vítězem voleb je Marek Prchal. Definitivně končí období zodpovědných řešení, protože takové vás definitivně pošle do politického hřbitova. Česká republika prošla hospodářskou krizí se ctí, za což paradoxně "platí" Miroslav Kalousek dodnes. Byl jsem tím, který jej před rokem podpořil v čele strany, on byl ten, který formuloval teze, na kterých TOP 09 stojí. Topka je Kalouskovo dítě, a právě proto si myslím, že sám vyvodí důsledky. Pokud dojde v čele strany ke změnám, jsem přesvědčen, že se tak nestane pučem, ale přirozeným vývojem. Za měsíc máme volební sněm.

Jak vnímáte to, že vás profesor Vácha přeskočil? Má vůbec kandidát z malé obce šanci?

Když jsem přijal roli volebního lídra, stanovil jsem takovou vizi: Jihočeská TOP 09 je plná kvalitních lidí, nejsme stranou jednoho muže. Lidé jsou přece zvyklí si politiku personifikovat a v jižních Čechách si díky naší dlouhodobé práci naši stranu spojují se jmény jako Knot, Gregora, Bouzek, Bezecný, snad i Klíma, nechci vyjmenovávat celou kandidátku. Je za námi vidět práce v komunální a nyní i na krajské úrovni. Tam vidím hlavní příčinu relativně lepšího výsledku jihočeské TOP 09 v celostátním porovnání. František Vácha nás reprezentoval ve sněmovně již poslední čtyři roky, byl jsem to já, kdo stál o jeho účast na naší kandidátce, jsem rád, že naši nabídku jako nestraník přijal. Samozřejmě mě mrzí, že pro vstup do sněmovny mi chybělo 207 kroužků, ale my jsme dělali vše pro úspěch dvou kandidátů. Problém tedy není ve velikosti města, ale v tristním celostátním výsledku TOP 09. Také jsem se dozvěděl, že mnozí nevěděli, že lídra je třeba kroužkovat.

Umíte si představit, jak bude TOP 09 v síle sedmi mandátů ve sněmovně fungovat?
V posledním období jsme si opoziční práci již vyzkoušeli, práce to bude obtížná. Doufám, že konečně dojde ke spolupráci TOP 09 se STAN a KDU-ČSL. Pokud se podíváte na potenciály a voliče těchto tří subjektů, vychází významná volební síla. Hlásám to minimálně dva roky. Pokud by se síly netříštily, jistě bychom měli dnes v Táboře senátora (tím nemyslím sebe) a na Táborsku poslance. Jsem přesvědčen, že naše cesta se musí vydat tímto směrem.

Kde jste sledoval sčítání hlasů a jak jste prožíval závěrečný finiš, kdy Topku zachránila Praha?
Sčítání jsme prožívali v hotelu Zvon v Českých Budějovicích, kam jsem pozval mladé lidi z jihočeského TOP týmu. Ještě jednou jim musím poděkovat za kvalitní práci na kontaktní kampani. Bez nich bychom jihočeského poslance neměli. Všichni jsme hypnotizovali sčítání pražských okrsků, nakonec to padlo, ale pro mě je 5,3 procenta obrovské zklamání. Respektuji ale výsledek demokratických voleb, jakkoliv je mi z něj smutno. Můj komentář? V pekle je ďábel kladným hrdinou! Děkuji ještě jednou voličům za hlasy pro TOP 09.

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Maci 

  Reagovat

   

  Já myslím, že TOP 09 doplatila na svého předsedu.

  Vloženo 27.10.2017 12:11:52

  • Paci 

   Reagovat

    

   Bez Kalouska strana zanikne.

   Vloženo 27.10.2017 16:32:06

 • Dana 

  Reagovat

   

  Mně připadá, že TOP 09 doplatila na svoje intelektuální zaměření, odtržené od lidí. Jakoby její lidi v životě nebyli v hospodě a neslyšeli, že lidi mají jiné problémy než jestli se definujeme prozápadně nebo provýchodně.

  Vloženo 26.10.2017 07:57:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Stačilo málo a topka byla na smetišti dějin. Takhle bude v parlamentu otravovat další čtyři roky.

  Vloženo 26.10.2017 07:22:51

 • Kdy sem dáte 

  Reagovat

   

  rozhovor s tím prezidenta bijcem Knotem z Písku. Asi zalezl někam do nory, když se přestal natahovat jako kšandy.

  Vloženo 26.10.2017 06:44:32

  • Vašek 

   Reagovat

    

   Bojuje proti moto na Hradišti,Jen vlastní kšefty !!

   Vloženo 26.10.2017 07:54:27

 • petr 

  Reagovat

   

  proč stále otravujete S TOPKOU i po volbách ? Lidé dali jasně najevo , že je nezajímá !

  Vloženo 26.10.2017 03:57:17

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace