Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Výživa ve středověku a jeden z nejstarších nápojů

    Čtvrtek 23.1 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

    Beseda s Ing. Michaelou Hofmanovou. Host: Marcel Hofman, odborník v oboru.

  • Tomasz Jachimek - Kolega Mela Gibsona

    Čtvrtek 23.1 19:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Prachatice začnou doprodávat byty v bývalých kasárnách za stokorunu

PRACHATICE - V pondělí se ve společenském sále Národního domu sešli před prázdninami naposled zastupitelé Prachatic. Na programu bylo několik zajímavých bodů, kterým se postupně budeme věnovat. Jednání bylo dlouho věcné a konstruktivní, i opozice zvedala ruku pro návrhy ku prospěchu rozvoje města. V závěru ale průběh dostal pachuť, známou už z předchozích zasedání tohoto volebního období. Koalice opozici vstřícnost v ničem neoplatila a její návrhy zamítla. Diskusi o tom pak starosta Martin Malý utnul odkazem na jednací řád, který členům zastupitelstva povoluje pouze dva diskusní příspěvky v délce tří minut. Předkladatel - což je většinou někdo z vedení města - ovšem může hovořit libovolně dlouho i reagovat replikami na všechny příspěvky.

Ve věci prodeje bytů a garáží, které vznikly rekonstrukcí vojenských ubikací v bývalých kasárnách, ale byli zastupitelé až na Jakuba Nepustila z uskupení Živé Prachatice zajedno.

Zastupitelstvo schválilo záměr prodat 39 bytů a také garáže v domech 1140 a 1141 ve Vilémově ulici. Byty vznikly v roce 1999 se státní dotaci 320 tisíc korun na jeden byt, zbytek peněz do celkové ceny bytů uhradili nájemníci formou nájemného. S městem pak mají uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí, že až v roce 2019 vyprší dvacetiletá lhůta, kdy byty musely zůstat kvůli poskytnuté státní dotaci v majetku města, město odprodá byty za stokorunu a za stejnou částku i garáže tomu, kdo bude v daný čas nájemcem. 

Jeden byt z uvedených 39 bytů v první etapě rekonstruovaných domů v bývalých kasárnách ale zůstal městu. A ten se město nyní rozhodlo prodat ve výběrovém řízení. To proběhne obálkovou metodou s vyvolávací cenou, kterou stanovil znalecký posudek. A právě to se stalo předmětem debaty.

Zastupitel Jakub Nepustil z opozičního uskupení Živé Prachatice řekl, že proti naplnění smlouvy o smlouvě budoucí a odprodeji bytů za stokorunu nemá nic, ale prodej volného bytu se mu nelíbí. "Ve městě není dost volných bytů, takže se šroubují ceny, byty se nakupují jako investice a pro méně majetné lidi se stávají nedostupné," upozornil a navrhoval, aby si město tento byt ponechalo a pronajímalo ho. 

Starosta Martin Malý (Nezávislí) namítl, že celkově je ve městě 4400 bytů, z nichž jich městu patří 1400. "Vlastníme ale až na tři, čtyři výjimky vždy celé objekty. Není dobré mít v domě s 39 byty jeden byt. Z těchto malých podílových vlastnictví vznikají různé nesrovnalosti," pokračoval starosta. Jakub Nepustil znovu oponoval: "Já si myslím, že město nemá dost volných bytů pro lidi z různých sociálních struktur." Starosta řekl, že počet volných bytů osciluje obvykle kolem čísla 20 až 30 a znovu zopakoval, že jednotlivé nepatrné zbytky bytů v domech raději odprodali i v Táboře nebo ve Strakonicích. V tom Martina Malého podpořil i bývalý starosta Jan Bauer (ODS): "Nechat si jednu třicetidevítinu nemá logiku. Město má relativně dost svých bytů, my jako ODS bychom jich ještě část prodali."

Bauer také připomněl začátek celého projektu rekonstrukce objektů v kasárnách. "My jsme tehdy velmi složitě sháněli nájemníky, kteří by do toho za daných podmínek šli - aby dvacet let spláceli byt za příslib, že ho poté za stokorunu získají. Smlouvy je teď třeba dodržet," naznačil Bauer, že zvedne ruku pro vypsání tohoto záměru. Stejně se zachovalo 18 z 19 přítomných zastupitelů a odsouhlasili i vyhlášení výběrového řízení na odprodej zbývajícího jednoho bytu obálkovou metodou. 

Jakub Nepustil nakonec v tomto bodu nestihl hlasovat, a tak ani nevyjádřil svůj nesouhlas. Osmnáct hlasů ke schválení ale bohatě stačilo. Starosta připomněl, že po odprodeji bytů v první etapě rekostruovaných ubikací přijdou na řadu další etapy, v nichž město před dvaceti lety postupovalo obdobně. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace