Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Senát schválil tříměsíční ošetřovatelské volno pro pečující o vážně nemocného příbuzného

AKTUALIZOVÁNO - 17.8.2017 16:22

JIŽNÍ ČECHY - Horní komora parlamentu schválila návrh, aby lidé, kteří se musejí postarat o své vážně nemocné příbuzné, mohli mít na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Přinášíme vyjádření Hospodářské komory.

Včera Senát schválil návrh, aby lidé, kteří se musejí postarat o své vážně nemocné příbuzné, mohli mít na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Ředitel Jihočeské hospodářské komory Ing. Luděk Keist uvedl: „Jihočeská hospodářská komora se staví k tématu stejně jako Hospodářská komora ČR. Tak je to vždy, když se jedná o celorepubliková témata. A stanovisko Hospodářské komory ČR, kterým se tedy i my Jihočeši řídíme, zní: Podnikatelům dochází trpělivost, protože mají pocit, že současná vláda jen parazituje na jejich současném úspěchu a práci jejich zaměstnanců a stali se pouhou peněženkou, kterou vláda vyprazdňuje, aby měla z čeho financovat zbytnělý státní aparát a údajné „sociální jistoty“. Podnikatelům pak jen hází klacky pod nohy, když jim zavádí nové povinnosti a zavaluje zbytečnou administrativou.“

Hospodářská komora ČR dále upozorňuje na legislativní zmatek, kdy vedle této novely zákona o nemocenském pojištění ve Sněmovně leží také návrh poslanců také ze sociální demokracie, na změnu zákoníku práce, který by umožnil zaměstnancům čerpat tzv. ošetřovatelskou dovolenou až dva roky. HK se domnívá, že vhodnější řešení situaci zaměstnanců, kteří mají nemocného rodinného příslušníka, by měla přinést reforma sociální politiky, nelze odpovědnost státu přenášet na zaměstnavatele.

Nová sociální dávka si vyžádá nemalé prostředky, ministerstvo práce a sociálních věcí vyčíslilo náklady na více než dvě miliardy korun. HK ČR předpokládá, že se budou pod tímto vlivem zvyšovat daně a pojistných odvody také zaměstnavatelů. A to za situace, kdy celkové odvodové zatížení českých zaměstnavatelů je vůbec jedno z nejvyšších na světě! Naopak HK ČR říká, navrženou úpravu je třeba zasadit do kontextu vládou aktuálně navrhovaných nebo už schválených změn nemocenského pojištění, například otcovské poporodní péče či zvýšení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Podle mínění HK ČR ze zavedení dlouhodobého pečovatelského volna v délce až tří měsíců mají zaměstnavatelé obavy. Schválený návrh podle nich vytváří naprosto nepředvídatelné a nestabilní prostředí pro zaměstnavatele i ostatní zaměstnance, kteří budou muset pracovníka na ošetřovatelské dovolené nahradit. HK ČR nechce zavádět novou sociální dávku a obává se jejího zneužití.

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • jan 

  Reagovat

   

  Když čtu některé příspěvky, tak je mi smutno. Kde jsou ty ideály z roku 89, kde je morálka ? Naše ekonomika roste téměř nejvíce z EU, firmy mají rekordní zisky, řada z nich vyvádí peníze do zahraničí, přitom platy vůbec výkonu ekonomiky neodpovídají, jsou jedny z nejnižších v EU. A když se někdo ve zcela výjimečné situaci postará o svého nejbližšího, který třeba umírá, tak ho pan podnikatel vyhodí na dlažbu. To je hyenismus !

  Vloženo 17.8.2017 20:54:57

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Když jsou lidi ovce, tak nutno je stříhat. Čemu se divíte? A že propadne seshora při rostoucí ekonomice a rekordních ziscích něco dolů, jak se nám snaží namluvit ti s jediným "správným" pohledem na svět? Když už, tak vždy jen nuzná almužna, neboť v opačném případě by nemohli existovat miliardáři. Ale tak to zřejmě všichni chtějí a všichni jsou šťastní a spokojení v české kolonii.

   Vloženo 18.8.2017 00:51:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Před volbama... Časem to stejně zruší.
  A zaměstnavatelé - běžte do ...

  Vloženo 17.8.2017 18:07:04

 • Bedrich 

  Reagovat

   

  Tady jde o to z ktereho pohledu se na to kdo kouka, jesti zamestnance nebo zamestnavatele. V kuzi majitele firmy, kde si mu kdekdo vzpomene, ze pujde osetrovat bych teda bejt nechtel. To aby za chvili osetrovali majitele na psychine.
  Ze se o to osetrovani nepostara stat? Nebo nezaplati ty rodinny prislusniky a nenecha je doma? Proc se do toho zatahujou zamestnavatele a jeste maji platit prvnich 14 dni pece o babicku nebo teticku? To je za zbliti. Socany a tu kravu Marksovou nevolit!

  Vloženo 17.8.2017 14:31:43

 • Ctenar milevskych novin 

  Reagovat

   

  Tady jde taky o to ze se treba nema kdo postarat o nemohouci a nemocne lidi.Kazdy chce umrit doma a ne nekde v duchodaku a nebo v nemocnici.Podle meho nazoru je to dobre ze to schvalily a firmy by to mely pochopit a kdyz nekdo bude potrebovat osetrovat tri mesice pribuzneho tak je podle me kravina aby ty firmy toho cloveka propoustely zbytecne.Podle me by mely firmy toho cloveka normalne vzit zpatky do pracovniho procesu.

  Vloženo 17.8.2017 13:45:39

 • Matěj 

  Reagovat

   

  To je křiku pro pár měsíců, kdy se zaměstnanec bude starat o své nemohoucí příbuzné. Miluj bližního svého, jako miluješ sám sebe. Prachy, prachy, prachy, to je pěkné pozlátko, které odkrývá povahu lidí.

  Vloženo 17.8.2017 12:32:59

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace