Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Holubářský ples

  pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

  K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

 • Ples sportovců 2020

  pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Šumavský lesník apeluje na politiky: Nenechte Šumavu napospas lýkožroutu! S prodaným dřevem se šíří dál

VIMPERK - Sedmašedesátiletý Bohumil Kantor z Vimperku pracoval do roku 1993 jako vrchní mistr ve vimperském lesnickém odborném učilišti, posledních deset let v lesnickém oboru podniká. Věnuje se pěstební činnosti. "Jako lesník jsem se pokusil zasáhnout do debaty kolem kůrovce na Šumavě. Hlavně do naprosto nesmyslného a nezodpovědného postupu ministerstva životního prostředí. Na můj otevřený dopis ministru zemědělství, ministru životního prostředí i jihočeské hejtmance však nikdo z adresátů neodpověděl," říká Bohumil Kantor.

A co lesník ze Šumavy politikům sděloval?

Vážený pane ministře Tomane, vážený pane ministře Brabče, vážená paní hejtmanko Stráská, z fotodokumentace je patrné, že došlo k nekontrolovatelnému napadení šumavských lesů lýkožroutem smrkovým.

Největší ložiska tohoto škůdce lesních dřevin se nacházejí v Národním parku Šumava. Kůrovcová kola přímo sousedí s hospodářskými lesy České republiky. Lesnický personál Lesního závodu Boubín se snaží všemi dostupnými prostředky předejít kůrovcové kalamitě. Těží napadené stromy, následně je asanuje, a to jak na pařezu, tak i na odvozním místě. Preventivně se kácí lapáky, do porostu se umísťují lapače s feromony a rovněž pomocí insekticidních sítí se lesnický provoz snaží předejít nejhoršímu.

Poněkud větší problém je s odvozem dřeva. Na kamionech se převáží neasanovaná, napadená dřevní hmota s kůrovcem, která se dopravuje k odběrateli a brouk má tak možnost dokončit svůj vývoj. To, co následuje, je zcela logické. Lýkožrout tak napadne porosty daleko vzdálené od Šumavy.

Představme si člověka s nakažlivou smrtelnou chorobou, který s vědomím svého lékaře cestuje nejenom po České republice, ale i po Evropě. Zdá se Vám to absurdní? Vždyť ale to samé je s lýkožroutem. On představuje smrtelné nebezpečí pro smrkové porosty.

Vážení páni ministři, vážená paní hejtmanko, nenechte Šumavu napospas lýkožroutu, chceme Šumavu zelenou.

V současné době se neustále hovoří o nedostatku vody, o globálním oteplovaní atd. Představme si katastrofický scénář. Velká část šumavských smrkových porostů usychá, následně klesá retenční schopnost půdy a tím i hladina spodní vody a stoupá průměrná roční teplota, půda eroduje.

Chceme snad takovou Šumavu?

Bohumil Kantor dodává, že v šumavském pralese je z 5300 kubíků dřevní hmoty, která padla po vichřici v roce 2017 a napadl ji kůrovec, zpracováno 1700 kubíků. "Ohrožený je i přes 300 let starý smrk," upozorňuje lesník z Vimperka. A má i odpověď na otázku, jak je možné, že bavorskou stranu Šumavy kůrovcová kalamita nepostihla. "Je to tím, že tamní smrkové lesy vždy odděluje pruh smíšených porostů, přes ty kůrovec nepřejde," říká.

Bohumil Kantor si přeje, aby se o tomto závažném problému mluvilo a politici zasáhli. Se správní žalobou, kterou podal Jihočeský kraj na mínisterstvo a správu Národního parku Šumava, naprosto souhlasí.

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jarda 

  Reagovat

   

  Ale to a to, že se vozí ty stromy neošetřené ven je spíš chybou právě těch lesních hospodářů ne? Nikoli MŽP, který nepovoluje kácení.

  Vloženo 17.8.2019 08:28:39

  • To je úplně fuk 

   Reagovat

    

   Kraj (kterému je jinak vše naprosto u zadele, viz. kupř. veřejná doprava) si zaplatil agentůru na boj s ekológy, tak se holt bojuje, logika, nelogika, záměr nade vše! Záměr připravit Šumavu na privatizaci - kšefty a švindly s pozemky.

   Vloženo 17.8.2019 09:11:26

 • Apeluje na politiky 

  Reagovat

   

  Honem prodejte šumavské pozemky boháčům! Chceme z toho druhé Krkonoše, kde vše taktéž nakoupili bohatí vexláci z Prahe a jak se tam panečku podniká, jedna báseň!

  Vloženo 17.8.2019 07:37:00

 • jan 

  Reagovat

   

  Pryč je doba, kdy o hospodaření v lesích rozhodovali lidé, kteří měli patřičné vzdělání a praxi v oboru, znali zákonitosti přírody a podle toho se k ní chovali. Rozhodují ministerští úředníci nebo zelení aktivisti, kteří viděli les často jen z letadla, když se vraceli z dovolené v Karibiku. Podle toho taky u nás lesy vypadají. Je to stejné, jako kdyby lékařům v nemocnici radili diváci seriálu "Ordinace v růžové zahradě".

  Vloženo 17.8.2019 07:00:36

  • Pane Jane 

   Reagovat

    

   Souhlas 1000000000x.

   Vloženo 17.8.2019 08:57:48

 • mojmír 

  Reagovat

   

  Jestli von by tam ten pan Kantor na tej Šumavě, do toho NP nechtěl třeba potom prodávat stromky? Když 10 let podniká v lesnickém oboru, a věnuje se pěstební činnosti. Starý hospodář lesa, jeden.

  Vloženo 17.8.2019 06:20:46

  • Nechci urážet skot 

   Reagovat

    

   Takovéhoto ...... Fakt pohledat. Mluvit rodným jazykem a psát to neumí, ví ale v hospodě všechno. Že by patřil také k eko.......... .

   Vloženo 17.8.2019 08:55:41

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    To se dalo čekat. Když někdo s čistým srdcem promluví, hned ho někdo začne podezřívat ve stylu Podle sebe soudím tebe.

    Vloženo 17.8.2019 08:58:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace