Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Táborské pivo vstalo z mrtvých na vernisáži jedinečné výstavy

 Autor: Ivo Bukač

    Autor: Ivo Bukač

AKTUALIZOVÁNO - 13.9.2018 21:28

TÁBOR - Dnes vpodvečer se představily v táborském Muzeu pivovarnictví unikátní snímky z archivu fotografické rodiny Šechtlových, nový kalendář s historickými fotografiemi a také táborské pivo! Zatímco fotografie Šechtlových jsou zárukou kvality už po čtyři generace, táborské pivo má co napravovat. Je veřejným tajemstvím, že pivo z táborského pivovaru na Kotnově mělo příšernou pověst. Minipivovar táborské střední školy obchodu, služeb a řemesel v restauraci Beseda na Žižkově náměstí, v jejímž historickém sklepení se nachází i Muzeum pivovarnictví, se teď rozhodl pověst piva z Tábora napravit. Na dnešní vernisáž výstavy Táborská železnice na skle uvařil polotmavou spodně kvašenou dvanáctku, která se ode dneška točí i v Besedě a má název Lichvice. Tak se totiž jmenoval původní majitel historického domu na Žižkově náměstí, kde se Beseda nachází.

Návštěvníci vernisáže, kterých se sešlo opravdu hodně, nevěděli, jestli dřív ochutnávat nebo obdivovat fotografie Ignáce Šechtla a jeho syna Josefa Jindřicha, kteří koncem 19. a na začátku 20. století nafotili budování železnice na tratích do Horní Cerekve, do Ražic a do Bechyně. V té době nebylo zvykem, aby s velkým, těžkým vybavením fotograf vyrážel do exteriéru, ale zakladatel fotografické tradice rodu Šechtlových Ignác tak zachytil například stavbu největšího kamenného železničního mostu v Čechách v Močítkách u Chýnova. Nebo stavbu viaduktu u Milevska a jeho syn pak například Křižíkovu elektrárnu na bechyňské trati. Ignác Šechtl dělal i časosběrné fotoreportáže. 

Pokračovatelka tradice - táborská výtvarnice a fotografka Marie Michaela Šechtlová prozradila, že její rodina právě letos dokončila digitalizaci snímků z bohatého rodinného archivu a velké skleněné desky o rozměrech i 40 x 30 centimetrů si nechali jako poslední. Na nich byly právě snímky z budování železnic, které jsou nyní v Muzeu pivovarnictví k vidění. Současně se dnes představil další kalendář s fotografiemi z archivu Šechtlových. "Možná ještě někde nějaké skleněné negativy budou, ale my o nich zatím nevíme," zmínila Marie Michaela Šechtlová. 

Spolu s Marií Michaelou Šechtlovou vernisáž uváděl zástupce ředitele střední školy obchodu, služeb a řemesel Radek Cícha. Návštěvníky pozval na ochutnávku nového piva ze zdejšího minipivovaru, které uvařili starší sládek Miloslav Valenta z Borotína a mladší sládek Karel Točík z Tábora. Polotmavá dvanáctka se ode dneška nabízí i v Besedě. 

V Týdeníku Táborsko si přečtete první ohlasy na nové táborské pivo. Radek Cícha řekl: "Navazujeme na táborské pivo, které mělo zoufalou pověst, my to teď chceme napravit." A dodal, že v plánu je vařit i světlou desítku. Pivo Lichvice se bude prodávat i v láhvích v Táborské pivotéce v Obchodním domě Dvořák.

Jak se dozví návštěvník Muzea pivovarnictví, Tábor měl kdysi čtrnáct pivovarů. Ten poslední předrevoluční mu ale udělal pěknou ostudu. První pokus o táborský soukromý minipivovar z 90. let nevyšel, tím víc teď drží všichni palce pivu Lichvice. Poprvé také mohou návštěvníci vidět unikátní snímky na jedinečné výstavě Ignáce a Josefa Šechtlových.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace