Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Dětský karneval

  neděle 23.2 14:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

 • Čtyřlístek

  neděle 23.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Pásmo pohádek pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

V Kájově museli přerušit ustavující zastupitelstvo po námitce, že pozvánka nebyla na úřední desce

KÁJOV - Na ustavujícím zastupitelstvu v Kájově na Českokrumlovsku nestihli zastupitelé víc než jen složit slib. Než došlo na volbu vedení obce, vystoupili někteří zastupitelé s tím, že jednání nemůže probíhat, protože nebylo svoláno v souladu se zákonem o obcích. Písemně námitku zaslal jeden z občanů. Pozvánka na ustavující zasedání totiž nebyla na úřední desce obce. Zasedání se rozešlo a bude muset být svoláno znovu.

Starosta Bohumil Šíp připouští pochybení: "Pozvánku jsme měli na elektronické desce, dokonce i na vývěsních tabulích ve všech deseti osadách, které pod nás spadají, a v Kájově samotném to viselo na dveřích úřadu, jak je tady už léta zvykem. Je pravda, že pozvánka nebyla vyvěšena i na oficiální úřední desce, která je od těchto dveří vzdálena jen dva metry."

Starosta říká, že si ověřoval situaci a podle výroku Nejvyššího správního soudu bylo nejjistější načaté zasedání zastupitelstva ukončit. "Kdybychom pokračovali všemi volbami podle programu a někdo to pak napadl u soudu,mohli bychom ochromit chod obce na týdny nebo možná i měsíce. Proto jsem nechal prohlasovat, že jednání ukončíme a svoláme znovu. Většina zastupitelů, kteří už předtím složili slib, pro to zvedla ruku," dodal Bohumil Šíp. 

Příští zasedání je tedy řádně svoláno umístěním na obě formy úředních desek - venkovní i elektronickou, a to na čtvrtek 8. listopadu od 18 hodin v restauraci Konibar v Kájově. Elektronická úřední deska se přitom podle kájovského starosty považuje za nadřazenou. Na ní Kájovští původní termín zasedání měli, přesto raději k volbám starosty, místostarosty a dalších orgánů obce na tomto zasedání nepřistoupili. 

V Kájově půjde o prodlení jen v řádu dnů a nečeká se ani žádné drama - koaliční dohody jsou uzavřené, spolupracovat budou dvě uskupení nezávislých kandidátů a KDU-ČSL, mají dohromady v 15 členném zastupitelstvu devět hlasů, Starosta Bohumil Šíp obhajuje svůj mandát pro třetí volební období. Pracuje ve funkci jako uvolněný. 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Lucie 

  Reagovat

   

  Pan Cibulka to v běžném životě musí mít hodně těžké, proto chápu jeho narušené chování...

  Vloženo 2.11.2018 14:11:32

 • Jan 

  Reagovat

   

  Oznámení musí být psace nebo tiskace ?

  Vloženo 1.11.2018 07:58:48

 • Normální občan z Kájova 

  Reagovat

   

  Bože Vy ale vymyslite kraviny a jenom hledáte věci, který napadnout. Léta zazitej systém, kterej očividně funguje a problém s tím máte jenom Vy a Vaše strana, která dostala většinu hlasů jenom kvůli tomu, že je Pepa Beno znamej. Jak řekl pan doktor Radimsky, jsme lidi a můžeme se domluvit. Myslím, že podle toho jak byl plnej Konibar o tom vědělo dost lidí. Vaše pověst není dobrá a tímhle to jenom potvrzujete.

  Vloženo 31.10.2018 18:24:44

  • Petr Cibulka 

   Reagovat

    

   Normální občane, problém s tím mělo 13 zastupitelů z 15 včetně chybujíciho starosty. Petr Cibulka.

   Vloženo 31.10.2018 19:53:59

 • Petr Cibulka 

  Reagovat

   

  Tak jak to bývá, bylo trochu jinak. Na to, že nedokázal starosta ani řádně svolat zastupitelstvo, i když je starostou již 8 let, jsem upozornil technickou připomínkou já. Informaci o tom, že udělal chybu měl starosta již před zastupitelstvem. Ten přesto místostarostu asi neinformoval, protože ten v úvodním slově sdělil, že vše řádně vyvěsili a dokonce citoval paragraf 93 za zákona o obcích, který nedodrželi. Starosta nechal rozproudit diskuzi a tvrdil - to přehlasujeme a jedeme dál. Protože jsem k technické poznámce připojil i metodický pokyn MV, postupně názor přehodnotil a zastupitelé se shodli, že se zasedání ruší. Starosta se ani neomluvil přítomné veřejnosti a zastupitelům za svou chybu a za to že je zbytečně svolal. Navíc si zřejmě uvědomil, že jeho místostarosta nedokázal ani správně přečíst slib zastupitele. Ten vynechal úvodní větu a další si lidově upravil. Starosta na závěr posbíral od nevěřícně hledících zastupitelů jakési potvrzení, že slib složili. Zastupitelé tedy ani neví zda budou slib skládat znovu, či jak tvrdí v článku slib již složili. Petr Cibulka

  Vloženo 31.10.2018 16:54:21

  • Karel Smutný 

   Reagovat

    

   Tak jak to bývá vše je fakt trochu jinak. Pan Cibulka předložil zastupitelům oklestene 5 strankove stanovisko MV. A to první a poslední odstavec. V tom stanovisku se mimo jiné píše: avšak požadavek veřejnosti byl dostatečně zabezpečen jiným způsobem např. na informačních tabulich obce nedošlo k vyloučení verejnosti ze zasedání zastupitelstva obce a proto takové pochybení nebude mít na existenci či zakonnost usnesení přijatých na tomto zasedání vliv. Ale tady nešlo o připomínku, zde doufal, že zastupitelstvo bude hlasovat pro pokračování jednání a on bude moci dát k soudu podmět na nezakonost a tím paralyzovat obec. Jemu vůbec nejde o občany. Má problém sám se sebou, když už se jako 1 své strany nedostal ani do zastupitelstva a někde si tu zlobu a nenávist musí realizovat. Je mě smutno, že takoví lidé žijí mezi námi.

   Vloženo 31.10.2018 21:06:20

   • Petr Cibulka 

    Reagovat

     

    Jde o jednoduchou věc. Místostarosta řekl - dodrželi jsme zákon zejména § 93. Tam se píše - informace o chystaném zasedání se musí vyvěsit na úřední desce. To není složitý úkol, zvládají ho na všech okolních obcích i neuvolnění starostové. Já jsem řekl, nebyl dodržen zákon zejména § 93. Upozornil jsem na to, aby ustavující zastupitelstvo nemohlo být napadeno. Kdybych chtěl k soudu, proč bych to dělal? Většina zastupitelů mi dala za pravdu. Starosta nedodržel zákon i na jiných místech již před volbami. Je mi víc než 40 let a nikdy jsem se nesoudil. Věřte, že tímto bych opravdu nezačínal. Nepřevracejte náš volební úspěch, z 0 na 2 zastupitele. Konečně budeme mít přístup k informacím, které starosta tak úzkostlivě nesděluje. Nebuďte smutný, že mezi námi žijí lidé, kteří chtějí dodržovat zákony.
    Petr Cibulka

    Vloženo 1.11.2018 06:43:15

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace