Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Od Trosek na Hruboskalsko

    středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

    Beseda.

  • Toulky za poznáním - Antarktida II.

    středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Vimperk si připomněl veterány a udělil několik pamětních medailí

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

VIMPERK – Pod městskou zvonicí ve Vimperku se dnes v jedenáct hodin uskutečnil slavnostní vzpomínkový akt ke dni veteránů, kterým se připomíná konec první světové války. Od něj právě v jedenáct hodin uplynulo sto let. Válku ukončila dohoda o příměří Německa a Spojenců podepsaná právě na sv. Martina v roce 1918. Po několika letech se tento den začal připomínat a od roku 2001 se jako den veteránů slaví i v Česku.

 

Protože letos uplynulo sto let od konce války a vyhlášení samostatného Československa, byl akt ve Vimperku o něco slavnostnější. Aktu předcházela mše, a na místě byla připravena i výstavka dobových válečných a vojenských artefaktů. Město akt připravilo letos s vojáky ze strakonického raketového pluku a plzeňského pěšího pluku a hlavně s Československou obcí legionářskou a přijeli také hosté z partnerského Freyungu.

Marie Kukačková na začátek piety recitovala báseň V polích flanderských a starostka Jaroslava Martanová mimo jiné řekla: „Žádná válka není opodstatněná. Vždy je za ní boj o moc, nerespektování." Promluvil i otec Jaromír z vimperské římsko-katolické farnosti. „Každý projev sobectví vede ke zlému a popírání lásky vede k prokletí." Účastníci se také s otcem Jaromírem pomodlili Otčenáš.

„11. listopad je trvalou připomínkou odvahy," řekl Vojtěch Plesník z Československé obce legionářské. A připomněl odvahu a úsilí zhruba sta tisíc československých legionářů, kteří se stali základem armády našeho samostatného státu. „Ani dnes není den veteránů jen připomínkou," pokračoval s tím, že i dnešní doba vyžaduje odvahu. A vyzval i k zamyšlení nad hodnotami a ideály, s kterými šli tehdy vojáci do bojů i ve vztahu k dnešní době. „Nenechme se ukolébat pozlátkem dnešní konzumní společnosti," dodal.

Pamětní medaili města pak dostali vojáci, kteří jsou také veterány českých zahraničních misí. A to Vojtěch Plesník, Elemír Kecskes, Zdeněk Kolář, Petr Řezník, Václav Kukačka a Tomáš Presl a legionáři rovněž ocenili medailí starostku Jaroslavu Martanovou.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace