Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Za urážku na cti byla prachatická opozice potrestána zmateným jednáním zastupitelstva

Robert Zeman (vlevo u pultu) diskutuje jako občan města, protože jako zastupitel své dva příspěvky už vyčerpal.  , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Robert Zeman (vlevo u pultu) diskutuje jako občan města, protože jako zastupitel své dva příspěvky už vyčerpal.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Prachatické zastupitelstvo má novou verzi jednacího řádu. Opozice ho shodně označila za nedemokratický a její vyjádření se dají shrnout do toho, že jednací řád zavádí v Prachaticích jakousi Malého malou normalizaci. Navíc je možné, že nový jednací řád je v rozporu s ústavou. Podle koalice jde ale jen o zpružnění. Jednání podle nových pravidel však skončilo fraškou, při které se opoziční zastupitelé hlásili do diskuse jako občané, kteří nově mají větší možnosti na zastupitelstvu diskutovat než samotní zastupitelé.

 

Letos v lednu starosta Martin Malý v rozhovoru pro náš zpravodajský portál spojil přípravu nového jednacího řádu s tím, že je koalice nespokojena s chováním opozice. Na otázku: „Co s tou situací dál? Opozice jde za něčím tak, až je to pro vás urážlivé a dochází k ukončení diskuse... Jak to zastupitelstvo může fungovat celé čtyři roky?" Odpověděl: „Začali jsme v koalici vést diskusi o úpravě jednacího řádu."

Hlavní změny jsou dvě – zastupitelé nově mohou v diskusi vystoupit k jednomu bodu jen dvakrát po dobu tří minut a v bodě různé se nyní nemohou předkládat věci, ke kterým by bylo nutné přijmout usnesení. Z bodu různé se tak stala pouhá příležitost si popovídat. Pokud bude chtít někdo ze zastupitelů (včetně vedení města) navrhnout něco k vyřešení hned, tak to nepůjde. Místo pružnosti tak přichází těžkopádnost a navíc opatření s dvakrát třemi minutami se ukázalo jako zcela nejasné a opozice okamžitě přišla se způsobem, jak ho obejít.

Z opozičních řad zaznívala vyjádření o nedemokratičnosti a neférovosti jednání koalice s opozicí, která vytvářela dojem, že opozice chápe snahy koalice jako pokus o praktiky podobně nechvalně proslulé normalizaci v 70. letech. Koalice to ústy starosty odmítla a mluvila jen o zpružnění jednacího řádu a o tom, že jde o opatření běžná v různých městech a ministerstvo vnitra je neoznačilo za nezákonné. Júsuf Traore ale upozornil na to, že opatření o omezení usnesení v bodě různé může být v rozporu s jedním z nálezů Ústavního soudu. - O vyjádření všech stran v zastupitelstvu jsme požádali na jejich zastupitelských emailech a postupně přineseme jejich hodnocení nového jednacího řádu.

Podle nového řádu se pak jednalo u dalších bodů a v otázce změn územního plánu se jednání zvrhlo ve frašku. Ukázalo se, že starosta si může reagovat na připomínky zastupitelů kdy chce, i když není předkladatelem bodu, zatímco zastupitelé mohou mluvit k jednomu bodu jen dvakrát. Za jednu z příležitostí mluvit k jednomu bodu se bral i doplňující dotaz od zastupitele. Čas jednomu zastupiteli byl měřen i v době, kdy odpovídal starosta na jeho dotaz. Když Robert Zeman překročil tříminutový limit, starosta mu nebyl schopen odebrat slovo, protože nemůže vypínat mikrofony. Robert Zeman se s technickými poznámkami hlásil do diskuse, jak chtěl. Nebylo zřejmé, zda když bod změny územního plánu má několik desítek podbodů, jestli se dvakrát tři minuty vztahují na celý bod nebo na jeho jednotlivé části. A fraška vyvrcholila ve chvíli, když se opozice shodla, že zastupitelé mohou v diskusi vystupovat i jako občané města, pro které platí také tříminutový limit, ale občan se může přihlásit do diskuse, kolikrát chce. Robert Zeman se takto do diskuse jako občan následně pustil.

Koalice se tak pokusila usměrnit opozici do mezí, které by koalici vyhovovaly, ale opozice dala jasně najevo, že si právo diskutovat a předkládat návrhy vzít nenechá. Komplikovaná politická a vztahová situace v prachatickém zastupitelstvu tak zdá se ještě nedošla vrcholu.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • Bobo 

    Reagovat

     

    Vyházet to nejde, mlátit se to nesmí, dělá si to co chce....

    Vloženo 12.4.2019 20:51:39

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace