Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zájemci o kotlíkové dotace mohou žádat od 30. října

JIŽNÍ ČECHY - Téměř 300 milionů korun rozdělí Jihočeský kraj mezi zájemce o ekologičtější vytápění v rámci druhého kola kotlíkových dotací. Zahájení příjmu žádostí je plánováno na 30. října a bude probíhat elektronickou formou. Až 120 tisíc korun tak mohou získat žadatelé na výměnu kotlů, které se nacházejí v nemovitostech na jihu Čech.

"Přijímání žádostí bude elektronickou formou, stejně tak, jako tomu bylo v prvním kole. Takže žadatelé nemusejí trávit čas ve frontě před úřadem, jako se to stávalo v jiných krajích,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská. „Díky elektronické formě podání bylo jasné pořadové číslo jednotlivých žádostí a vše proběhlo maximálně korektně,“ připomněla Stráská.

Stejný postup plánuje kraj i letos. „Elektronické žádosti budeme přijímat od 30. října s tím, že potřebné dokumenty dodají žadatelé až následně,“ sdělil radní pro veřejné zakázky Antonín Krák a dodal, že o dotaci mohou žádat zájemci, kteří vlastní nemovitost určenou k trvalému bydlení v Jihočeském kraji.

Druhé kolo přináší změny. Dotace nelze čerpat na zastaralé kotle.

Druhá vlna je podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana ještě více zaměřena na ochranu životního prostředí. „V druhé vlně nebude podporována výměna čistě uhelných kotlů nebo kotlů kombinovaných s ručním přikládáním. Zároveň nabízíme velkorysou možnost kombinovat kotlíky s dotačním programem Nová zelená úsporám. Pokud se tedy žadatel o kotlíkovou dotaci rozhodne například příští rok k zateplení domu, vyplatíme mu jako bonus až 40 tisíc korun,“ nastínil Valdman.

Konkrétně:

Na výměnu kotlů v rámci 2. výzvy je k dispozici 294 mil. Kč.

Dotace se bude vztahovat pouze na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním 1. a 2. emisní třídy dle ČSN EN 303-5 (tzn. podpora se nevztahuje na výměnu kotlů 3., 4. a 5. emisní třídy)

Dotace se nebude vztahovat na výměnu kamen, krbových kamen, krbů atp., a to ani v případě, že slouží k primárnímu vytápění rodinného domu.

Výměnu kotle je možné realizovat pouze v rodinných domech s max. 3 bytovými jednotkami po celém Jihočeském kraji. Výměna starého kotle v objektech, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako objekty k rekreaci, není možná.

Výše dotace a podporovatelné typy zdrojů tepla:

Max. 80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel na biomasu, nejvýše však 120 tis. Kč;

Max. 80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován kotel na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 tis. Kč;

Max. 75 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován plynový kondenzační kotel, nejvýše však 95 tis. Kč;

Max. 75 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován automatický kotel na uhlí a biomasu, nejvýše však 75 tis. Kč.

V druhém kole již nebudou podporovány nové kotle spalující čistě uhlí a kotle na uhlí a biomasu s ručním přikládáním.

Seznam podporovatelných zdrojů tepla je zveřejněn na webových stránkách http://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/?p=p_6 v sekci Seznam výrobků pro kotlíkové dotace.

Žadatelé z tzv. prioritních obcí (České Budějovice, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Hůry, Litvínovice, Roudné, Rudolfov, Adamov, Planá, Vráto, Milevsko, Písek, Soběslav, Strakonice, Bechyně, Planá nad Lužnicí, Sezimovo Ústí, Tábor, Týn nad Vltavou, Vodňany) mají nárok na navýšení dotace o 7 500 Kč.

Uznatelnost výdajů:

Zpětně od 15. 7. 2015 za předpokladu splnění podmínek dotačního programu.

Podávání žádostí:

Pouze elektronicky s následným dodáním podepsaného papírového výtisku s povinnými přílohami.

Povinné přílohy:

Doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího kotle na pevná paliva (pro potvrzení emisní třídy stávajícího zdroje), příp. jiný doklad o emisní třídě starého kotle.

Fotografie štítku starého kotle (pokud existuje).

Fotografie starého kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • písečák 

  Reagovat

   

  Ano, my všichni z daní přispějeme pár "chudákům", aby si koupili kotel, který normálně stojí 80 000 za 150 000. A to se vyplatí...

  Vloženo 27.9.2017 11:01:07

  • jan 

   Reagovat

    

   Kotel za 150 tisíc si ani na dotaci pořizovat nemusíte, pro splnění podmínek vám stačí kotel za oněch 80 tisíc. Celé je to o tom, že ustupujeme ekologickým aktivistům. V naší vesnici je čistý vzduch i v zimě, lidé topí plynem, elektřinou, někdo dřevem a pár lidí uhlím. Při rozdělávání to trochu zakouří z komína, ale od toho přece komín je (kdo by čekal něco jiného). Postupně si lidé mění kotle staré za modernější. A když se někde najde jeden, který zamořuje okolí kouřem, tak si s nám má stát poradit a ne buzerovat celou republiku. Pokud tedy stát nutí slušné lidi, kteří nikoho kouřem neobtěžují, k tomu, aby vyhodili funkční kotel a nahradili ho jiným, tak to musí taky stát zaplatit.

   Vloženo 28.9.2017 08:08:35

   • pisecak 

    Reagovat

     

    A kdo asi ten "stat" je? Kde vezme ty penize? Kdyby je nechal lidem, sami si novy kotel koupi a nemusi se tim zabyvat urednicti darmozrouti!

    Vloženo 28.9.2017 13:05:31

    • picek 

     Reagovat

      

     Vládnoucí komunistická a levicová pakáž na nemyslící dementy nějaké páky, kterými je může oblbovat štědrostí, potřebuje. Vždyť není nic jednoduššího než sebrtat lidem peníze a pak jim je milostivě rozdávat. Celé to socialistické a komunistické svinstvo, kde se na lidech práce přiživuje horda neschopných, ale všeho schopných lemplů je na tomto zlodějském a licoměrném systému postaveno. Snadno si ze státních peněz neustále zvyšují platy, a to nejen sobě ale i svým servilním úřednickým pohůnkům. Bohužel levicová pakáž se začíná prosazovat i západě, a to je zlé. Lenoši a rudí zločinci už ovládli celou Evropu.

     Vloženo 28.9.2017 15:31:12

     • písečák 

      Reagovat

       

      Výborně napsáno.

      Vloženo 29.9.2017 10:29:03

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace