Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zamyšlení k nedělní kávě: Nejlepší den v životě

K nedělní kávě dnes nechci psát nějakou politiku. Je toho venku dost (a sám k tomu taky přispívám – třeba rozdávám u metra otvíráky na pivo.) A dneska bylo tak krásně.Asi už stárnu. Tuhle jsem v létě pozoroval poskakovat nějakého konipasa po okně a ovládly mě takové humanistické pocity. Jako líbilo se mi to. Dokonce jsem volal dcerku, ať se jde podívat. V osmnácti bych to neřešil – „co je, nějakej pták, co má bejt". Teď jsem ale už úplně chápal ty dědečky v parku, jakou mají na jaře radost, že něco vykvetlo nebo zpívá mladý kos.
Podobně střídání počasí. Ve slabikáři nebo čítance jsme jako děti měly jednu stránku, pamatuju si to dodnes, kde se ptají kluka, jaké je nejlepší roční období. A on začíná, že jaro. Pak zas vyjmenuje, co miluje na létě a tak dále. A končí to, že jsou všechna roční období krásná a nemůže si vybrat.
A dnes byl tedy krásný podzim. Dal jsem si s kampaní na víkend oraz a odjel na chalupu na hory. Hub už tolik nebylo tady nahoře, ráno je k nule. Ale přes den sluníčko ještě krásně hřálo. Stromy již lehce zbarvené do žluta a červena. V lese poslední borůvky – „pozdní sběr". Krásný průzračný vzduch. Ta nostalgie, že přijde konec – za dva, tři dny udeří podzim tady nahoře plnou silou, pak už člověk bez kulicha nevyleze. Prostě bylo krásně. Všechno jsem měl hotové, nemusel jsem dělat nic. K obědu budou houby. Jen večer napsat tenhle komentář a jeden na Novinky.cz. Neumytý plesnivý pekáč, zapomenutý v troubě – pozůstatek pobytu syna s kamarády – jsem objevil až odpoledne. Ale jak jsem šel z těch hub – říkal jsem si: „To je nádherný den." A budu mít v životě ještě nějaký lepší?
A tak jsem začal přemýšlet, jaký byl můj úplně nejlepší den v životě? Dětství? Pamatuju, jak se narodil brácha a jeli jsme pro ně s tátou trabantem do porodnice. Bylo mi pět. Seděl jsem namáčknutý uprostřed mezi předníma sedadlama, táta řídil a máma vepředu držela bráchu a já na něj koukal. Spal. Žádný bezpečnostní sedačky tehdá nebyly. Jeli jsme od Bulovky nahoru na sídliště. Je to kousek. Ve školce mě pak udělali hospodářem. To byla důležitá funkce, o kterou byla dost sháňka. Hospodář kontroloval dětem umyté ruce a pak ještě myslím přál dobré chutnání nebo tak něco.
Když mi bylo tak sedm, jeli jsme v létě z chalupy v jižních Čechách na kole s tátou k příbuzným nahoru nad Prčice. Je to asi 15 kilometrů a my jeli po polních a lesních cestách, okolo rybníků. Příbuzní bydleli za lesem a hospodařili i za bolševika na svém. Měli krávy, ovce, kozy, vlastní mléko a všechno. Chleba už myslím nepekli, ale v jádru chodili do krámu jen pro cukr, sůl, hřebíky a tak. To byl svět ještě jak v devatenáctém století. Druhý den jsme jeli zpátky. Tenhle den si ale pamatuju už čtyřicet let.
Byl jsem vůbec šťastnej na kole hodněkrát. S kamarádama, když nám to jede v peletonku. Nejsem na kopci poslední a pak zaspurtujeme k ceduli a jdeme Na Slamník na pivo.
Jasně, člověk je šťastný s ženskýma. Ty začátky, naprostá chemie. Nebo pak za dlouho, když si myslíte, že se na ni můžete úplně spolehnout, že jde životem s vámi.
Byl jsem šťastný letos v červnu celý den, když jsem vylezl z nějaké besedy s občany a na mobilu jsem měl zprávu od syna (toho s tím pekáčem!), že ho přijali na VŠE.
Byl jsem šťastný v práci, asi nejvíc ten první ředitelský rok, když jsem poloprázdnou školu v tragické finanční situaci, kam se nikdo moc nehlásil – dokázal zdvihnout. Bylo to na mě, byla by to moje ostuda. Ale v dubnu už jsme měli spoustu zájemců a mnohem lepší hospodaření (hodně jsem škrtal) a koncem dubna už jsem věděl – běží to.
A jaký nejlepší den v životě byl ten váš?

Václav Klaus mladší

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • mojmír ? 

  Reagovat

   

  Klausi mladší, nerozdávejte otvíraky na pivo! Rozdávejte "Mladého prince", od Exupéryho.
  Vaše pravidelné tzv. "Zamyšlení k nedělní kávě", končí vždy politicky. Zdánlivě velmi lidsky (vaše lidské vzpomínky na život máme všichni).
  Ale vaše příspěvky jsou zde politicky manipulativní. A krajně sobecké, jako celá ODS.
  Proč dávají MN takovej prostor V. Klausovi ?

  Vloženo 2.10.2017 19:41:10

 • Klidně bych si dřysty toho bubáka přečetl 

  Reagovat

   

  Ovšem jaká je spravedlnost na tom světě, když jeho velkochmatavý otec stále běhá po tom božím světě? A když kradl starej, tak jablko nikdy nepadá daleko od stromu. Což věděli policajti odjakživa a když nějaký fotr - vesnický kradák zrovna seděl a přesto se ve vsi ztrácely slepice, selata, či králíci, tak šel se želízky pro jeho mladého. Najisto. A většinou se na hnoji "u kradáků" válely důkazy - kosti z králíků, prasat, či v kurníku kvokalo podezřele mnoho slepic.

  Vloženo 1.10.2017 17:28:37

  • realista 

   Reagovat

    

   Když budu uvažovat jako vy, tak odhadem tady bylo před listopadem asi 2 miliony komunisstických zločinců. Budeme-li počítat že rodina má dvě děti, které se jak vy tvrdíte potatily, máme tady odhadem stále 6 milionů komunistických zlodějů a zlosynů. Ještě se někdo diví, že po listopadu, kdy polevila stranická disciplina, se tolik všeho rozkradlo. Kdo jsou současní miliardáři, nejsou to náhodu synáčci komunistů? A včíl mudrujte, soudruzi.

   Vloženo 2.10.2017 11:30:15

   • počtář 

    Reagovat

     

    Uvažujete správně, 30 % volí eSTéBáka Bureše, 15% volí eSTéBáka Falmera a zbývajících 10-15 % lavíruje mezi socanskou a japonskou variantou nenávistných extrémistů, část (KDUčsl) se připojí i k čertu ( se svými 5,1%) a ten ubohý zbytek může vzít tak akorát nohy na ramena a zdrhnout včas z tohoto komunistickobolševickoputino/zemanovskéhoKGB/STBáckého režimu.
    Sodoma Gomora.

    Vloženo 2.10.2017 22:20:31

 • hanus 

  Reagovat

   

  Ač se to mnohým bude zdát divné, ale pro mne to byl den, kdy se komunisté "vzdali" moci. Uvozovky proto, že se moci de facto nevzdali, jen se umírnili ve svých projevech a chování, teda někteří. Jako důchodci jsme za socialismu živořili. DneS se máme nádherně, jen ta léta kdyby tak nepřibývala. Kéž by se tak měli naši rodiče. Ti chudáci brali ne důchod, ale důchodek, s kterým, kdyby nežili s námi ve společné domácnosti, by nejspíše živořili. Proto mě rozčilují hlasy komunistů a levičáků o současné bídě důchodců. Je to sprostá propaganda. Neříkám, že se chudý důchodce nenajde, ale je potřeba se ptát, zda si svoji chudobu nezapříčinil sám nebo jeho rodina. Reptalové ať raději mlčí. Naříkat mohou až poznají skutečnou bídu.

  Vloženo 1.10.2017 11:51:30

  • jan 

   Reagovat

    

   Byl jste ekonomicky činný v minulém režimu, důchod máte asi dobrý, je stále ještě vyplácen z průběžného systému. To současní ekonomicky činní lidé takový důchod mít zřejmě nebudou, společnost utrácí víc peněz než dokáže vydělat, a důchodový účet se propadá. Buďte rád, že nepůjdete do důchodu v nadcházející době. Mimochodem, pokud volíte pravici, nic proti vám, ale můžete se dočkat doby, kdy si budete platit doktory a léky. A to bych vám fakt nepřál. Tak hodně zdraví ...

   Vloženo 1.10.2017 14:43:52

   • Martin 

    Reagovat

     

    Měl byste si uvědomit, že to, že současní pracující nejspíš nebudou mít takový důchod jako má pan Hanus není tím, že by před tím komunisté vládli dobře. Je to jen a jen tím, že se rodí stále méně dětí a logicky přibývá důchodců ( už třeba i tím, že je daleko lepší zdravotní péče a lidé se dožívají vysokého věku). Takže pokud chcete volit levici, dočkáte se naprosto stejného, no a možná se znova dočkáte i toho, pro co většina z nás klíči cinkala, tz. nikam se nepodíváte, budete kreslit transparenty na prvního máje a volit ty, které vám strana nařídí.

    Vloženo 1.10.2017 15:02:39

    • jan 

     Reagovat

      

     Budete se divit, ale i já jsem cinkal, byl jsem mladý a možná naivní. Nechtěl bych aby se vrátilo to, co tu bylo před rokem 89. Jenže, někteří politici ČR a EU dělají v poslední době vše proto, aby společnost podobala té před rokem 89. Tolik nařízení, zákazů, omezení a kontrol občanů nebylo ani za minulého režimu. Už se zase stojí fronty, tentokrát na levnější máslo. Co řeknou v EU, to platí ať se nám to líbí nebo ne, takhle nějak to chodilo z Moskvy. Volit můžete koho chcete, to je pravda, ale co je to platné, když vše řídí z Bruselu.

     Vloženo 1.10.2017 15:44:49

     • Martin 

      Reagovat

       

      Tak s tím máslem to je spíše k smíchu, frontu stát nemusíte, to je takový český sport těch, kterým se právě po těch frontách stýská. Zdražením másla, stoupl jeho prodej, holt máslo kupují i ti, kteří před tím kupovali ramu. S EU souhlasím, nelíbí se mi vše, co nařizuji, jen bych byl opatrnější, s tím, že se vše podobá tomu, co bylo před 89. Já jsem rád, že mi komunisti nezabaví majetek, že můžu podnikat, že mě nazavřou za to, co říkám, že nepověsí ty, kteří se postavili tamnímu režimu, že můžu své děti vzít k moři, ukázat jim Ameriku, jet s nima na advent do Vídně atd...

      Vloženo 1.10.2017 15:52:34

      • jan 

       Reagovat

        

       Já jsem na tom podobně, můžu vzít rodinu k moři, v zimě na hory, do Vídně .... Ale na rovinu, kolik takových je, co si to můžou z (pod)průměrného platu dnes pořídit. Materiálně si nestěžuju, ale štve mě pokleslá morálka, špinavá politika, obrovská byrokracie a korupce. Doufejme, že se naše děti nebudou mít ještě hůř.

       Vloženo 1.10.2017 16:34:12

       • Martin 

        Reagovat

         

        Je jich rozhodně víc než bylo za komunistů. Všude tam, kde je pluralita je politika špinavá, tak kde je totalita, se špinavost děje na těch nepolitických. Pokleslá morálka je věcí vychovatelů (rodiny, školy...,), jestliže jdou politici a sám nejvyšší představitel naší země špatným příkladem, nelze se divit, že i ,, obyčejní" se chovají stejně.

        Vloženo 1.10.2017 18:12:32

   • Adam 

    Reagovat

     

    Jistě, volte levici, budete se mít jak prasata v žitě.

    Vloženo 1.10.2017 15:38:02

    • Tonda 

     Reagovat

      

     Všem přeji hezký den. Téma "důchody a důchodci"!
     Osobně mohu říci, že můj důchod odpovídá- 25 roků služby vlasti- cvičení, stěhování, rodina na cestách (na co si ztěžovat- vybral jsem si to). V současnosti pracuji dalších několik desítek let na blaho této společnosti a hlavně "pobíračů dávek", nikdo mne nemůže osočit- na svůj důchod makám dále!!! Trochu jiné je to u manželky- makala na blaho "vulgárních kapitalistů" - jsou to ti arogantní majitelé u nás, na "západě" by si to nemohli ani dovolit- za minimální mzdu a tedy i odpovídající důchod! Jaké důchody jsou vypočítány našim nemakajícím spoluobčanům- asi z průměrného platu. Chápete ten rozdíl. Perlička na závěr- arogantní doktor při pohovoru se optal na důchod a konstatoval- jo paní, kdyby jste se učila, měla by jste větší plat a důchod. Odpověď zaskočené manželky- jo pane doktore, kdyby všichni byli doktory- nebylo by těch nevzdělaných, kteří na vás makají za minimální mzdu a každý by se léčil sám!!! Chápete tu myšlenku o důchodech a důchodcích????

     Vloženo 1.10.2017 17:25:17

     • Adam 

      Reagovat

       

      No jako vaši myšlenku chápu, ale nechápu, proč ji dáváte pod můj příspěvek. Tam bych čekal spíš něco, proč volit levici. Nebo máte pocit, že za komunistů by vaše důchody byly spravedlivější? Životní úroveň dřív byla horší, srovnáním cen a příjmů (ať už platů, či nyní), je dnes (ač se to mnohým nezdá), možnost nakoupit za příjem daleko víc. Problém je, že se více rozvírají nůžky, ne všichni vydělají tolik, aby měli to, co třeba soused. Dřív to bylo také, jen těch vyvolených ( pohlaváři ve straně), bylo daleko miň. Je logické, že ti, co se měli za komunistů dobře, si teď stýskají, tak snad aspoň ti, co se v minulém režimu špatně, jsou teď šťastni. Spravedlnost neexistuje, dnes le vidím mnohem víc příležitostí, sám se svým životem něco udělat.

      Vloženo 1.10.2017 18:24:38

      • Tonda 

       Reagovat

        

       Kolego- nejsem až tak "redy v IT"- moje reakace směřuje do celkového tématu- tedy -"sorry"-.

       Vloženo 1.10.2017 18:41:25

   • hanus 

    Reagovat

     

    Já už nevolím nikoho, protože strany, které se vůči komunistům a levici vymezovaly se nakonec ukázaly, že to bylo pokrytectví. Mnozí jejich členové voliče zklamali a proto tady komunisté a levice stále vládne. Podle posledních průzkumů má levice přes 50 procent voličských preferencí. Když vidím jak současná levicová vláda rozdává peníze na všechny strany, a především sobě a svým věrným, další čtyři roky se nic k lepšímu nezmění, spíše k horšímu. Mohl bych jásat, že i mě od nového roku přidají čtyři stovky, ale je to na úkor chudáků, kteří toto levičácké rozhazovčství platí ze svých daní a důchodu se možná ani nedožijí. Všichni kdo volí levici jsou omezenci, kteří podporují příživnictví lenochů na lidech práce. Bohužel řady levičáků v celém světě rostou a konce budou drastické.

    Vloženo 1.10.2017 23:18:25

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace