Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Setkání rodičů s dětmi

  pondělí 20.1 10:00 až 11:00 - Tábor, Knihovna - Pobočka na Sídlišti nad Lužnicí

 • Jana Kubová - obrazy

  středa 8.1 až pondělí 29.6 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Zamyšlení k nedělní kávě: Nostalgia

Mám teď takové životní období, kdy vzpomínám na hezké věci z minulosti. A jedna z nich jsou prázdniny v jižních Čechách. Celé dětství a mládí a dospívání – jsem trávil léto na chalupě na Táborsku. U moře jsem byl do osmnácti dvakrát. Do ciziny se nejezdívalo.

 

Lidi chalupařili v sedmdesátých letech. I naši. Pro lidi z panelákových sídlišť, to bylo obrovské lákadlo, mít něco svého. S vlastní studnou, s vlastníma stromama, s malou zahrádkou. Dneska mladí lidé těžko mají jako tužbu pořídit si polorozpadlou chalupu v Nasavrkách, opravovat ji a jezdit tam pomalu každý pátek. Proč? Možností, jak trávit čas – jsou spousty. Dá se levně cestovat pomalu na druhý konec světa. Pracuje se intenzivněji, lidi si chtějí přes víkend odpočinout a nikoli natírat plot. Když si připlatíte pár pětek, koupíte si stejně dobrou marmeládu, jakou jste před tím zdlouhavě vyráběli. Pleli jste záhon, sklízeli rybíz, sháněli a vyvařovali sklenice, kupovali pektin, míchali. Hodiny práce pro jednu skleničku.

Dokonce jsme dlouho, než se narodil brácha, neměli auto (většina lidí v našem domě ho neměla) a jezdili na chalupu 40 minut autobusem po Praze na vlak, 2,5 hodiny vlakem (do Benešova jela elektrická lokomotiva, pak se přepřahalo – dál dráty nebyly a jelo se parní mašinkou – akorát končily svojí dějinnou úlohu) a pak hodinku přes kopec od vlaku na chalupu. Když se nahoře otevřel pohled na krásný kraj polí, lesů a luk – směrem k Mladé Vožici a dole byla vesnička s naší chalupou – cítil jsem to jako domov, „rodný kraj“.

Prázdniny. Vedro. Cestou k rybníku, pochodujeme pěšinkou žitným polem. Půl kilometru. Pro kluka jako když jste v džungli – je to o metr vyšší než vy – pak vás to najednou vyplivlo v parčíku u rybníka.
Ráno jezdí pošťák na obstarožním kole a vozí noviny a poštu, má kožené brašny. Telefon je jenom jeden v obci, volá se jednou za prázdniny.

Ve všech okolních vesnicích jsou ještě malinké školičky, pak je všechny zavřou a zbyde jedna ve střediskové obci.
Ve čtvrtek přijíždí pojízdná prodejna – hlavní událost, kde vyběhnou ze všech třiceti chalup všichni obyvatelé. Prodavač troubí, když přijíždí a maminka nás posílá (jsme na kraji vesnice), abychom hlídkovali, až pojede a šli jí říct.

Jsme ve vesnici jediní lufťáci. Ve všech ostatních domech mají slepice, prasata, kozy, včely, holubi, husy... Spoustu potravin kupujeme od místních, chodí se na maliny a borůvky a na houby. Dělá se v létě dříví na zimu.

První výpravy klukovské. Za rybník, kus za les, na další kopec – svět ještě pokračuje i dál. Jako školák jsem spoustu času pročetl o prázdninách, zvlášť když lilo. Televize na chalupě není. Svojí lásku ke kolu mám z jižních Čech. Dodnes věřím, že kraj severně od Tábora je nejlepší místo na planetě pro silniční kolo. S bráchou jsme měli podrobnou mapu (z pochodu Praha – Prčice) a vyznačovali jsme tam každou silnici, kterou jsme projeli. Každý rok jsme se pouštěli dál a dál. Rodiče byli často nervózní, když jsme se dlouho nevraceli. Možná tehdy jsem byl v životě nejšťastnější.
Ale nejvíc mám v paměti ten klid, když se vešlo do stínu našeho dvorku. Pocit domova, rodiny.
„Jen ten, kdo měl šťastné dětství – vyznává tradice. Ten druhý zuřivě útočí na svět." G.K. Chesterton
Děkuju svým rodičům a jižním Čechám – proto jsem tak konzervativní.

Václav Klaus ml.

Diskuse k článku - 25 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  děkuji za krásné čtení, tak to bylo i u nás , jen s tím rozdílem , že my jsme nikam nemuseli jezdit, my jsme to měli celoročně , škoda, že čas nelze vrátit , alespoň jednou za čas se moci vrátit a nasát tu krásnou dobu

  Vloženo 1.8.2017 22:13:37

 • Mojmír 

  Reagovat

   

  No vlastně, aby ty Klausovce po jihočesku "husa kopla". Už nám nadělali mnoho sobeckého. Hořká nedělní káva. Proč si zde nemohu číst názory někoho třeba z Jihočeské univerzity? Nebo od lékařů co něco umí? Nebo někoho obyčejně upřímného, kdo má rád život u nás! Proč číst politika, který nemá co říct? A to si MN vážím.

  Vloženo 4.7.2017 01:58:12

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Protože MN je normální podnikatelský subjekt a ten kdo maže, ten i jede. V tomto případě ODS s Klausem. MN myslí na svou budoucnost. Ale napsal své vzpomínky na dětství pěkně. Dá se to i číst.

   Vloženo 4.7.2017 13:11:25

   • Mojmír 

    Reagovat

     

    Máte pravdu, vzpomínky na dětství napsal pěkně. Je nás snad mnoho, kdo jsme dětství prožívali hodně podobně. Lidský rozměr p. Klausovi naprosto nechci upírat. A ty jeho články k "zamyšlení" vlastně fungují. Jinak bych na ně nereagoval.
    Ale Milevské noviny naštěstí pro celou oblast, nejsou jenom podnikatelský subjekt (A bulvár už vůbec ne). Jsou docela novinářsky vyvážené a sociální. Důkazem je i tento náš dialog. (S majitelkou MN jsemse nikdy nesetkal). S pozdravem Mojmír.

    Vloženo 4.7.2017 13:37:37

  • Ondra 

   Reagovat

    

   Kdo Vas nuti to cist?

   Vloženo 1.8.2017 22:28:39

 • Mojmír od lesa 

  Reagovat

   

  Býti v lecčem "konzervativní", je v dnešní době nejasných hodnot někdy přímo cnost! Ovšem ne, ve Vašem podání p. Klausi. A mám na mysli konkrétně ten rozpor, jak v tomto článku opěvujete naši přírodu, a jaký iracionální odpor u Klausů vzbuzuje ochrana přírody. Stačí to jen vyslovit. To potom není ale být konzervativní, ale je to býti ignorantský- podřezávat si pod sebou větev. Nepochopit, co "tradičního" musíme uchovat.
  To co popisujete v tomto článku, není jenom idilka kterou obdivujete a zažíváte. Je to zároveň šetrný alternativní způsob života, který také prosazují ekologové. Ty ale V. Klaus starší bytostně a z principu nesnáší. Tak jestli si tento Váš školní sloh přečte Váš pan otec, tak dostanete nejspíš za trest tisíckrát napsat, že- "NEVIDITELNÁ RUKA TRHU VŠE VYŘEŠÍ" (No, aby to ale Vaši potomci přežíli).
  Toto není útočení, to je zamyšlení. Jak jste to sám chtěl.

  Vloženo 3.7.2017 14:03:55

  • petr 

   Reagovat

    

   Mám na mnoho věcí rozdílné názory než p. Klaus st. Přesto musím reagovat. Alternativní způsob ochrany přírody v podání ekologických aktivistů vedl například na Šumavě k poškození lesů. Pak se odborníci diví tomu, že půdě hrozí eroze, není schopná udržet vodu v krajině. A řešení ? Zdražíme lidem vodu a vymyslíme projekty typu "dešťovka". Nic proti tomu, když si lidi na zahrádkách chytají vodu do sudů, problém se suchem v krajině to ale nevyřeší.

   Vloženo 3.7.2017 20:04:27

   • Mojmír 

    Reagovat

     

    Zdravím "petr". V sobotu jsem viděl na vlastní oči v okolí Modravy, jak se skvěle daří lesu v bezásahových zónách. Ekologové to opravdu dogmaticky a nekriticky přehání s biopalivy. Zemědělská a lesní půda potřebuje právě zachovat tzv. biootpad pro svůj vlastní život. Tady to ekologové opravdu popletli. A s biomasou pro enrgetiku odvádí z krajiny i vodu.
    Ale Národní park Šumava je spravován opravdu odborníky s podporou vědeckých institucí. A ekologové to prostě brání srdcem. V tomto případě správně. Zdraví Vás Mojmír

    Vloženo 4.7.2017 01:35:51

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ano, ekologové často svými zásahy ničí přírodu více jak průmysl a zemědělství dohromady. Ono totiž řada ekoaktivistů placených pochybnými neziskovkami nemá o fungování přírody povědomí.

     Vloženo 5.7.2017 09:02:06

     • Mojmír 

      Reagovat

       

      Z osobní zkušennosti vím, že se v ekologických organizacích mohou pokoušet o kariéru "různí" lidé. Ale dlouho tam nevydrží! Také jim často oponuji v oblasti biopaliv (jsem u lesa, a sám ty neblahé důsledky vidím).
      Ale tvrdit že celkově ekologové celkově ničí přírodu více než současná ekonomika a volený politický přístup, naprosto není pravda. A začíná si to trochu pozadu za ekologi (těmi pravími, aby jsme si rozuměli), uvědomovat stále víc lidí. A to jsem měl namysli, že asi V. Klaus ml. zatím ne. Ale zdravá planeta se mu zjevně líbí.
      Tak buďte chytrý a vybírejte si ty pravé neziskovky a ekology.
      Nakonec je krásné, že si takto ekologicky vyměňujeme názory. Ale pan autor, který je vyprovokoval je v konzervativním klidu. Nebo absolutistickém?
      A do té ochrany přírody, se trochu ponořte. Bude to pro Vaše děti.
      Mojmír, les.

      Vloženo 6.7.2017 15:44:41

      Vaše reakce:

      Zbývá znaků: 1200
       
    • Vlašín 

     Reagovat

      

     Skvele se dari lesum u Modravy?
     No vy jste tedy vtipalek. Odhaduji, ze jste jednim z tech lidi z ekoneziskovek.

     Vloženo 2.8.2017 14:04:08

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    alternativní způsob života nemusí být vždy v souladu se selským rozumem našich předků .

    Vloženo 1.8.2017 22:19:04

  • Marek 

   Reagovat

    

   Tomu o trhu nerozumíte (a nejste sám, lidé bez ekonomického vzdělání často dělají stejnou chybu, např. protože si to jako zkratku přečtou v novinách a nečetli VK staršího). Neviditelná ruka trhu neřídí lidi, aby třeba místo placení popelnice vysypali odpadky v lese. Na tom není nic tržního. Neviditelná ruka vede lidi k optimálnímu rozhodování, kdy i čistý les má svoji hodnotu, protože chceme mít kam jít na vycházku, nechceme být za prasata, chceme v lese hledat houby atd.
   VK starší vysloveně píše o tom, že každý má třídit odpad, nemá si zbytečně topit ani zbytečně klimatizovat apod. Prostě žít šetrně.

   Vloženo 3.8.2017 17:33:22

 • Jan Ámos 

  Reagovat

   

  Je neuvěřitelné, že bývalý ředitel prestižního soukromého gymnázia PORG a expert ODS pro oblast školství, dokáže nasekat v krátkém textu tolik hrubek. Kupříkladu: Lidi chalupařili v 70. letech. Tak mnozí chalupařili nejen v 70. letech, ale o poznání dříve, či déle, ale hlavně spisovný tvar je LIDÉ, ne lidi!
  Pan expert má evidentně problém se skloňováním, viz "s vlastníma stromama" (správně je s vlastními stromy). Zopakovat by si měl psaní i/y u podstatných jmen rodu mužského životného, zvláště pak 4. pád - holuby - vzor pán!
  Sečteno a podtrženo: expert pro oblast školství ODS by s největší pravděpodobností neuspěl u letošní maturitní zkoušky z českého jazyka.
  Na sazeče v tiskárně nic nesvádějte, toto je elektronicky zpracovaný text přímo z počítače pana experta.

  Vloženo 3.7.2017 08:24:48

  • Komensky 

   Reagovat

    

   Abyste se nepo..! Vy máte mindrák.

   Vloženo 3.7.2017 08:38:58

   • Vlasta 

    Reagovat

     

    Esli to nebude tím, že pan Klaus, byť je učitel, píše uvolněně hovorovou češtinou.

    Vloženo 2.8.2017 08:15:54

  • Přesné 

   Reagovat

    

   Zde jsou z bubákových výplodů všichni celí blahem bez sebe. Jeho šaramantní tatík je také obloudil & okradl ve velkém. Čím populárněji tento expert píše, tím více hlupáčkům imponuje. Tatíkovi odpustili lecjakou zlodějinku, mladému tedy odpustí nějakou hrubku. A to ještě nevytáhl obdobu koblih, což by signalizovalo cpaní se ke korýtku politiky. Pak by teprve bylo zle, vzhledem k rodinným dispozicím.

   Vloženo 3.7.2017 11:14:10

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Divíte se? Modrá, pro hlupáky dobrá.

    Vloženo 4.7.2017 13:14:03

  • alishak 

   Reagovat

    

   Plně souhlasím s vaším názorem. Chyba je i v interpunkci. Obvykle se to panu VK nestává... A stávat by se nemělo.

   Vloženo 1.8.2017 21:23:01

 • matejko 

  Reagovat

   

  Vida jak pro dětskou dušičku byl socialimus romantický. Můžeme se divit, že dnes vládnoucí normalizační děti a svazáci k němu stále více a více směřují? Ti kdo tenkrát bydleli ve státních nebo podnikových bytech vlastnili chatky a usedosti venku. Platili malé nájmy a tak si to mohli dovolit. Jiní si budovali svoje příbytky, družstevně nebo svépomocí, takže na chataření čas neměli. Ono skutečně záleží na rodičích, jakým způsobem socialismus prožívali a jak svoje děti podle toho vychovali.

  Vloženo 3.7.2017 08:07:44

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace