Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Zdíkov se v sobotu vrátí do středověku

ZDÍKOV - Svatá Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje, matkou knížete Vratislava a babičkou patrona České země, svatého Václava. Letos si již po desáté připomeneme o poutním víkendu tuto první českou světici také středověkými slavnostmi, které se staly největší a nejnavštěvovanější kulturní událostí na Zdíkovsku. Z původního skromného projektu realizovaného skupinou historického šermu Fechtýři s podporou obce Zdíkov se postupem času vytvořila tradiční akce, která dokáže vždy přilákat pozornost mnoha stovek lidí z celého regionu. V posledních letech se slavností účastnili i účinkující z Německa, Polska a Slovenska a mezinárodní charakter si akce udržuje i nadále. Bohatý program se chystá i na sobotu 14. září.


V loňském roce zdíkovský Ostrov navštívilo více než šestnáct set návštěvníků a rekordní byl i počet účinkujících blížící se dvěma stům. Ti společně dokázali připravit více než desetihodinový program ve středověkém duchu nabitý šermem, divadlem, hudbou, tanci, ukázkami řemesel a mnohým dalším.

Na již tradiční středověké oslavy ve Zdíkově letos naváže projek Společně do minulosti, který vzešel z dlouhodobé česko-německé spolupráce spolku historického šermu Fechtýři a Soumarského spolku z německého Grainetu. Tato spolupráce vyústila v podepsání partnerské smlouvy o vzájemné podpoře při realizaci kulturních akcí na české i bavorské straně Šumavy.

V červenci proběhly v Grainetu Soumarské slavnosti, na kterých po celý víkend v rámci hlavního programu vystupovali členové SHŠ Fechtýři. Dle ohlasů se vše podařilo na výbornou a pokazit to nedokázala ani drobná nepřízeň počasí. 
Členové Soumarského spolku letos obohatí program jubilejních slavností ve Zdíkově, které se budou konat v sobotu 14. září. Začnou tradičně v pravé poledne průvodem obcí Zdíkov, kterého se zúčastní všichni šermíři i ostatní účinkující. Více než desetihodinový bohatý program bude opět zahájen starostou v centru obce předáním symbolického glejtu šermířům.

Návštěvníci se mohou kromě šermířských vystoupení těšit i na středověké hudebníky, sokolníka, orientální tanečnice, kejklíře, loutkové divadlo, velkolepou bitvu a ohňovou šou. Součástí bude i dobové tržiště s ukázkami tradičních řemesel, ražby mincí a středověké kuchyně. Pro děti je připraveno nejen divadlo, ale také několik výtvarných tvořivých dílen a po celý den i různé hry a soutěže.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Paráda ,nemám slov. Děkuji, S pozdravem Jan.

  Vloženo 15.9.2019 16:46:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace