Praní, žehlení a mandlování prádla v Blatné nově zajišťují komunální služby


Kdy vznikla myšlenka na vznik Komunálních služeb na Blatensku?
Potřeba projektu Komunálních služeb na Blatensku vznikla v rámci dlouhodobého plánování sociálních služeb na Blatensku. Prvotní impuls ke vzniku dala blatenská starostka Kateřina Malečková.
Jak velká potřeba a především poptávka po nich byla? Dělali jste si i nějaký průzkum mezi občany města a obcí?
Většina starostů členských obcí Svazku obcí Blatenska projekt vítala a podporovala. Jednak tato služba v našem mikroregionu chyběla, ale především řešila nezaměstnanost obtížně umístitelných osob na trhu práce.
Kdy začal mít projekt konkrétní podobu? Jak dlouho vše trvalo až ke konečné realizaci a otevření provozovny?
Projekt začal mít konkrétní podobu v polovině roku 2019, kdy jsem začala připravovat podání žádosti o dotaci z Místní akční skupiny Blatensko. Celý projekt byl postaven tak, že vyřešil dva problémy najednou. První problém měl především vyřešit zmíněnou místní nezaměstnanost lidí, kteří mají problém najít uplatnění na trhu práce. Z důvodu koordinace a efektivnosti intervencí na podporu zaměstnanosti byl projektový záměr předem projednán s územně příslušným kontaktním pracovištěm Úřadu práce Strakonice. Druhý problém měl v podstatě přidanou hodnotu, protože zároveň nabízel služby – praní, žehlení a mandlování prádla, které v mikroregionu Blatensko chybí. Jedná se o služby, které mohou významně pomoci osobám, které mají problém zvládat péči o svoji domácnost například z důvodu stáří či zdravotního handicapu. Od podání žádosti o dotaci do otevření provozovny uběhl zhruba jeden rok.
Jak je celý projekt financován, jak velkou roli v něm hrálo město nejen co se týče financí, ale i podpory?
Jak už jsem uvedla, celý projekt je financován z dotace MAS Blatensko. Finance máme zajištěné do konce února 2023. Všichni pracovníci prádelny mají zájem na tom, aby projekt pokračoval i po jeho skončení. Dotaci jsme dostali jak na pořízení samotného vybavení prádelny – pračky, sušička, mandl a ostatní drobné vybavení, dále byla dotace přiznána i na mzdy pracovníků prádelny. Město celý projekt podporuje od samého začátku. Poskytlo nám prostory, které máme pronajaté, aby vůbec mohl být provoz prádelny zahájen. Ty bylo nutno stavebně upravit, neboť byly dlouhodobě nevyužívány. V současné době je nejvíce nápomocno tím, že zajišťuje svoz špinavého a rozvoz čistého prádla pro svoje příspěvkové organizace – mateřské a základní školy v Blatné.
Jak fungovaly tyto služby v minulosti v Blatné, tedy nejen před Listopadem? Dobíhaly nějakým způsobem i po roce 1989 a pak zanikly a teď tedy byly obnoveny?
Před listopadem 1989 komunální služby v Blatné fungovaly pod Městským podnikem služeb. Jednalo se o prádelnu, čistírnu oděvů a opravnu obuvi. Když přestal fungovat Městský podnik služeb, přestaly fungovat i komunální služby. Některé služby v dalších letech zajišťoval soukromý subjekt, název si již nevybavím, ale provozovna byla umístěna v ulici Palackého. Tato provozovna je ale již delší dobu zrušena.
Služby fungují od loňského září, od 1. února dochází k jejich rozšíření. Co jste nabízeli od loňského roku a co přibude nyní? A jaký je výhled ohledně nabídky služeb do dalších měsíců a let?
Od loňského září nabízíme služby praní, žehlení a mandlování prádla. Původně bylo otevřeno tři dny v týdnu – pondělí, středa a pátek, od 1. února jsme otevírací dobu pro přebírání zakázek rozšířili na všechny dny v týdnu. Do budoucna chceme ještě zajistit služby švadleny – drobné opravy prádla a oděvů, sběrnu čistírny oděvů a sběrnu pro opravy obuvi.
Jak je to s využíváním služeb ze strany zákazníků? Je zájem očekávaný?
Projekt poskytuje služby pro celý mikroregion, to znamená pro obyvatele členských obcí, pro příspěvkové organizace zřizované městem nebo obcí (například základní a mateřské školy) a okrajově i pro podnikatele, kteří poskytují například ubytovací nebo stravovací služby. Někdy se nám stane, že máme prádla více, někdy méně. Soukromé osoby mají hlavně zájem o praní většího prádla jako je ložní povlečení, potahy matrací, polštáře, deky, spacáky, bundy a podobně.
Jaké máte zatím ohlasy a reference?
Musím říci, že lidé si zatím kvalitu vypraného prádla velmi chválí. Já sama mám radost z toho, že poskytujeme kvalitní služby. Doufám, že zákazníci budou ještě přibývat.
Funguje někde podobný projekt komunálních služeb, v nějakém srovnatelném městě? Inspirovali jste se někde, nebo jste vše vymýšleli sami?
Nevím o tom, že by podobný projekt někde fungoval. Nejbližší prádelny jsou v Písku a ve Strakonicích a jsou v rukou podnikatelů. Než jsme celý projekt zahájili, samozřejmě jsme inspiraci hledali. Nejvíce nám pomohla návštěva prádelny v Domově pro seniory v Blatné a pak v Domově Petra Mačkov. V těchto zařízeních nám obě jejich ředitelky umožnily podívat se do provozů. Vše nám ukázaly a snažily se nás upozornit na největší úskalí a také jsme dostali praktické rady k rozjíždění provozu. Za to jim určitě patří velký dík.
Kolik lidí v současnosti zajišťuje provoz komunálních služeb?
Zaměstnáni jsou celkem čtyři lidé, z toho jedno pracovní místo je na plný úvazek, tři pracovní místa jsou na půl úvazku. Těmto lidem je poskytnuto příjemné pracovní prostředí, individuální přístup, odborné vedení a poradenství formou mentoringu. Realizací projektu došlo ke snížení lokální nezaměstnanosti, ale i posílení sebevědomí a finanční samostatnosti zaměstnaných osob.
Diskuse k článku