Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hypnotizér Jakub Kroulík

  pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Přednáška.

 • Cestovatelská beseda - Transsibiřská magistrála

  pondělí 17.2 18:00 - Klub pod kinem, Vyšší Brod

  Vyprávění - promítání.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Prasečí hlava a dezinformační válka

Policie včera zveřejnila zprávu, že dopadla mladíka, který v únoru položil prasečí hlavu k památníku obětí sběrného tábora v Letech u Písku. V únoru, kdy ještě prasečák fungoval a diskuse o tom byla žhavá, kupodivu policie o této události neinformovala. Prošla jsem si celý únorový výčet policejních zpráv z Písecka - krádež dřeva v zámecké zahradě, poškozené výlohy v Písku, dopadení vrahů od Dobešic, spáč, který se chtěl usídlit na půdě cizího domu... Žádná vepřová hlava.

 

Bohužel, i nynější zpráva pokračuje v dezinformační kampani, neboť mluví o pomníku romského holokaustu. Historici přitom jasně řekli, že nešlo o holokaust, tábor vznikl pro lidi, kterým se nechtělo pracovat, o to už z předválečného rozhodnutí československé vlády. I když se později změnil z kárného na sběrný, počet internovaných Romů se pohyboval od 5 do 25 procent a obyvatelé byli úřady označováni za asociály. Že tam byly nelidské podmínky, o tom není sporu. Čí pomník to má ale tedy v Letech být? Proč média i další instituce neustále realitu zaměňují za romský holokaust?

V mailu mi právě přistála pozvánka na koncert amerického orchestru 10. května v Obrazárně v Želči. Neúnavný organizátor a velký nadšenec Pavel Šmidrkal zakončil pozvání slovy: "Nezapomenutelný projev mladých hudebních talentů bude v květnových dnech také poděkováním dávným americkým vojákům, kteří této zemi vrátili dech svobody a radost ze života." Obratem jsem se dotázala, jestli Želeč osvobodila americká armáda... A jestli nezapomínáme na skutečné zdejší osvoboditele. Nelze přehlédnout, že města, která mají "americký důvod", bouřlivě slaví, zatímco ta ostatní na jihu Čech, kam dojeli rudoarmějci - a že jich padly miliony, skoro stydlivě mlčí nebo jen pietně položí věnec. Nic bouřlivého se nekoná.

Větší akce je snad jen dnes v Lejčkově u Chýnova, pietní akt se vzpomínkami pamětníků na německé vraždění v závěru války, který pořádá Klub českého pohraničí Táborsko spolu s obcemi. A bude 8. května v Bernarticích. Pavel Šmidrkal mi ovšem obratem odepsal, že v Obrazárně v Želči ve svém slově na rudoarmějce samozřejmě nezapomene. Komu čest, tomu čest.

Není dne, abychom si nevyslechli, že jsme tu oběťmi ruské dezinformační války. Osobně ale pochybuji, že by se mnou mohl někdo manipulovat. Moje 60 leté zkušenosti jsem zažila na vlastní kůži a nikdo mi je nevezme. Spíš mě zneklidňuje, co jsme to my, Češi, za holubičí povahy a kam vítr, tam plášť. Po celý letošní rok se připomíná 50. výročí okupace Československa, akcí je mnoho, radnice a kraje vypisují granty pro toho, kdo k tomuto výročí něco zorganizuje a připraví. Je to jistě v pořádku. Historie se nemá zapomínat. Jen jsem zvědavá, jestli příští rok, kdy se bude v březnu připomínat 80. výročí německé okupace Československa, budeme taky tak aktivní. Nebo stavět na oči lídrovi Evropské unie jeho neblahou historii už nebude politicky korektní a budeme mnohem umírněnější?

Je to jako s tou prasečí hlavou. Někdo za nás rozhoduje, že o něčem je dobré křičet a o jiném je dobře mlčet. Minimálně v žinantní čas.

Diskuse k článku - 33 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Paráda !

  Vloženo 6.5.2018 21:57:55

 • Lenka 

  Reagovat

   

  Dobrý den, paní Kolářová.

  Upřímně mně zajímá, jak slavíte tento rok a výročí vy osobně?

  Také by mně velmi zajímalo, jak se chystáte příští rok oslavit výročí okupace? Osobně si tuto oslavu nedovedu představit, protože na tom nic k slavení není.

  L.

  Vloženo 6.5.2018 12:00:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Bravo paní Kolářová. Nebojte se psát. Někteří lidé se už zase bojí říct svůj názor. Objektivní novinařina začíná být vzácnost. Běda kdyby chtěl někdo kritizovat "sluníčkáře", asi by schytal nadávky a urážky.

  Vloženo 6.5.2018 09:54:43

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Paní Kolářová se psát své názory nebojí. A respektuje diskusi, kterou vyvolají. Ale hlavně nám všem umožňuje se v MN v rámci slušnosti svobodně vyjádřit! Proto je demokratka a MN jsou jihočeské nezávislé noviny.
   Jen bych chtěl vysvětlit, kdo jsou ti "sluníčkáři"? Prosím vysvětlete.

   Vloženo 6.5.2018 14:23:38

 • Tereza 

  Reagovat

   

  Já s paní Kolářovou souhlasím. Že nás v 1945 osvobodila Rudá armáda, je fakt. Pokud by nepřijeli, možná se řada z nás ani nemohla narodit, protože vůdce měl pro nás Čechy jiný plán. A ruských vojáků padlo spousta. Jak si mocnosti rozdělily Evropu, za to ti kluci nemohou. V 1968 nepřijely jen ruské tanky, ale také východoněmecké, polské, maďarské a bulharské. Jen Rumuni odmítli.
  Válka je prostě hnusná a lidi by se měli vždy domluvit, protože na válku vždy doplatí ti normální lidé, kteří chtějí žít svůj obyčejný lidský život. Jeden můj děda padl v té první, jeho bratr zemřel na následky válečných zranění. Ve druhé světové válce mého strýce popravili za heydrichiády. A těm mladým mužům bylo max. třicet let. Takže já válce říkám za sebe: NE! Teď bude výročí konce druhé světové války. Buďme vděčni za mír a snažme se udržovat dobré vztahy se všemi sousedy. To je podle mého názoru základ. Přeji všem krásný květen a hodně lásky a dobré lidi kolem sebe.

  Vloženo 5.5.2018 19:49:58

  • A.S. 

   Reagovat

    

   Souhlasím se vším, ale přesto mám malou výhradu. Sousedy si zpravidla nevybíráme a v poslední době se skladba sousedů, zvláště na jihu a západě od ČR značně mění a úplně nejhorší je kolonialismus západních států uvnitř naší země. Už nám půda a voda, natož industriální stavby nepatří, netvoří zisk nám, ale jim. A bude hůř. Okupace se vším všudy je zde, ekonomická a ta další se pomalu zavádí, krok za krokem.

   Vloženo 6.5.2018 11:58:59

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Nojó, dřív "to" šlo do Ruska, dnes to jde na západ. Jsme malej národ a neumíme si vládnout. Leda tak se v té naší malosti už od "Bílé hory" hádáme mezi sebou! Nebojovat a všechno "ošvejkovat".
    Ale ty milióny obyčejných lidí z Ruska tenkrát museli bojovat, a zaplatili cenu nejvyšší. Tak to nejspíš připomíná p. Kolářová?

    Vloženo 6.5.2018 14:49:41

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Dnes už nám nepatří nic, jen dluhy. Čím víc se maká, čím více se daří, tím lépe se mají na západě, protože naši lidi makají na jejich zisky, důchody atd. - podstata rozšiřování EU je koloniazice (ze strany bohatých těch chudých států), a udržování chudoby je programem, protože je třeba udržovat levnou pracovní sílu, mzdy, náklady na minimum a zisky násobit prodejem na mateřskou firmu na západě, za již evropské ceny.

     Vloženo 7.5.2018 09:23:31

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Bravo paní Kolářová, vy některé komáry dokážete vytočit k nepříčetnosti. Oni uznávají jen tu jejich "moskevskou pravdu" a běda tomu, kdo jim podsouvá pravdu skutečnou, se zlou se u nich potáže.

  Vloženo 5.5.2018 13:25:17

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace