Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bomberos

  Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

  Hasičská groteska.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Přátelský koncert naplnil sál Základní umělecké školy v Milevsku

Margita Vanická se svou bývalou žákyní a dnes kolegyní Hanou Rejpalovou. , Autor: Ivo Bukač

Margita Vanická se svou bývalou žákyní a dnes kolegyní Hanou Rejpalovou.     Autor: Ivo Bukač

MILEVSKO - Patnáct let už trvá tradice přátelských koncertů, kterými zůstaly v kontaktu učitelka milevské základní umělecké školy Margita Vanická a její žákyně Hana Rejpalová, ačkoliv dnes už i ona po absolvování konzervatoře vychovává děti k hudbě v Základní umělecké škole v Novém Městě na Moravě. Další z řady těchto koncertů se uskutečnil v sobotu 2. června a zcela zaplnil sál milevské školy bývalými i současnými žáky Margity Vanické, jejich rodiči a dalšími přáteli. Mezi posluchači nechyběl ani místostarosta města Martin Třeštík, který přišel pedagožce s květinami poděkovat za její práci.

Hana Rejpalová zmínila, že je to už 25 let, co opustila milevskou základní uměleckou školu a do vzpomínek na dětství v Milevsku se poslední dobou vrací stále častěji. "Hodiny u paní učitelky Vanické byly tak krásné a to, jak se mnou jednala, mě od začátku nasměrovalo k přání, že chci na konzervatoř," řekla. Sama pak po absolvování studia dostala na inzerát místo až v Novém Městě na Moravě, ale vazba s její učitelkou se nikdy nezpřetrhala. Před patnácti lety začaly pořádat v Milevsku jednou do roka společný koncert, kde vystupují jejich nejlepší žáci. 

I Hana Rejpalová se už může svými žáky pyšnit, letos s sebou přivezla dva nadané klavíristy Terezu Oravcovou, která zahrála v programu Rachmaninovu skladu Polichinelle, a Marka Peňáze, který rovněž sáhl do Rachmaninova díla a ohromil diváky přednesem známého Preludia cis moll. Marek Peňáz už je přijat na brněnskou konzervatoř, kde chce získat techickou průpravu a později se věnovat skladbě. Jeho snem je skládat filmovou hudbu. 

Margita Vanická vystudovala konzervatoř pro nevidomé. V Praze se seznámila se svým manželem Vítem Vanickým, který pak rovněž na milevské zušce působil jako pedagog. Margita Vanická vyučuje hru na klavír a akordeon, a i ona v posledních letech vychovala výjimečnou pianistku Petru Kalinovou, jejíž provedení Schumannových Variací na jméno Abegg označila její učitelka za virtuozní. Margita Vanická se rozhodla letos představit publiku nejen vyspělé žáky, kteří už navštěvují druhý cyklus hudebního studia - jako právě Petru Kalinovou, další klavíristku Elišku Jedličkovou nebo akordeonistu Tomáše Koudelku, ale také mladé talenty. Mezi nimi vystoupila i vnučka manželů Vanických Valerie, která se věnuje hře na příčnou flétnu. Na klavír ji doprovodila přítelkyně Margity Vanické Magda Štajnochrová, profesorka českobudějovické konzervatoře, která o chvíli později vystoupila i s vlastní vnučkou - pro změnu houslistkou Kateřinou Hučínovou. Na konci koncertu čekal na všechny vystupující mladé muzikanty od Margity Vanické dárek na památku. 

Koncert každoročně přináší kvalitní hudební zážitek, záplavu květin pro Margitu Vanickou a setkání přátel, kteří se kolem této výjimečné učitelky sdružují a pokaždé připraví i bohatý stůl z domácích dobrot, u kterého si pak mohou popovídat. Koncertem provázel kolega Margity Vanické Václav Adam, který učí ve škole na dechové nástroje, a rovněž představil svého talentovaného žáka Martina Picha, krajského víttěze a stříbrného z celostátního kola ve hře na trubku. V sále se sešlo publikum, které umělo ocenit špičkové výkony, od bouřlivých ovací až po uznalé výkřiky. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace