Kdy a kam

 • Penziopolis Dva dopisy o Písku

  středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

  Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

 • Koncert pro seniory se souborem Lego

  středa 19.12 14:00 - Milevsko

  Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Právě nyní je optimální čas k očkování proti chřipce

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Chřipka je závažné infekční onemocnění, které u nás postihne každou sezónu statisíce osob a epidemiologická data uvádějí až dva tisíce úmrtí ročně v souvislosti s tímto onemocněním. Poslední chřipková epidemie sezóny 2017 – 2018 byla nezvykle dlouhá a vyžádala si několik desítek lidských životů. Jednou z možností, jak se chřipce bránit, je očkování.

 

„V Jihočeském kraji trvala epidemie chřipky v uplynulé sezóně celkem devět týdnů. Byla tedy velmi dlouhá, registrovali jsme nezvykle velké množství závažných průběhů onemocnění a bohužel i s fatálními následky. V kraji zemřelo v přímé souvislosti s onemocněním chřipkou celkem 29 osob. Většinou se jednalo o starší osoby a seniory, ale umírali i mladí lidé. A nyní, na začátku října, už evidujeme v kraji první případy chřipky, takže se zdá, že nadcházející sezóna začíná letos nezvykle brzy. Jako prevenci můžeme našim spoluobčanům doporučit vedle zdravého životního stylu a ohleduplnosti očkování, pro něž je nyní optimální doba," uvádí ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Očkování doporučujeme především osobám, u nichž je třeba snížit rizikovzniku onemocnění a zabránit závažným komplikacím. Jedná se hlavně o osoby s chronickým onemocněním dýchacího systému, srdce, cév, ledvin a jater a o osoby s poruchou imunitního systému. A dále o osoby nad 65 let věku. Obecně očkování proti chřipce doporučujeme všem osobám, které se ze zdravotního a ekonomického hlediska chtějí vyvarovat možnému onemocnění a jeho důsledkům. Velký význam má očkování zdravotníků a pracovně exponovaných osob, které přicházejí do styku s velkým množstvím lidí," uvádí ředitelka odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.

Očkovací látka se aplikuje každoročně v podzimním období. Očkování provádějí praktičtí lékaři, odborní lékaři, lékaři očkovacích center a lékaři Zdravotního ústavu. „Očkování se neprovádí, pokud u pacienta probíhá akutní infekční onemocnění a při alergii na složky očkovací látky. Ideální čas jsou podzimní měsíce, kdy je výskyt chřipky a akutních respiračních onemocnění ještě nízký a organismus má čas na vytvoření ochranných protilátek před nástupem hlavní sezóny," doplňuje epidemioložka Jitka Luňáčková.

Proočkovanost proti chřipce je v ČR 5–7 %, což je výrazně méně než v rozvinutých zemích EU jako třeba v sousedním Rakousku.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • JenToNe 

  Reagovat

   

  Chřipka je obyčejné onemocnění kterému se dá předcházet zdravým životním stylem. Ne aplikací zdraví škodlivých chemikálií které tělo zatizi mnohokrát více než obyčejná chřipka. Přestaňte propagovat farmaceuticky průmysl.

  Vloženo 12.10.2018 10:41:18

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace