banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Praxe je vstupenkou k hledání práce i dalšímu studiu

Získat práci po vysoké škole není dnes vůbec jednoduché. Může to však ovlivnit správný výběr školy, stejně jako rozsah praxe při studiu. Zkušenosti ukazují, že na získání dobré práce má značný vliv.

Příkladem školy, která pro lepší uplatnění svých absolventů, zařazuje povinně praxi do studia je Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE). patřící do sítě veřejných vysokých škol. Přímo do osnov posledních ročníků je zahrnut v Česku nadstandardní jeden semestr odborné praxe, a spolupráce s vybranými firmami podle studijních oborů je rysem celého studia. První kontakt s praxí a řada týdnů odpracovaných v provozech nebo kancelářích pak zvyšuje šance absolventů při hledání prvního zaměstnání. Stejně jako při dalším studiu, když se pro něj rozhodnou.

„Pro nás to znamená projednat a uzavřít s firmami stovky rámcových dohod, protože když student přijde na dlouhodobou praxi, musí být už dopředu jasné, co bude dělat, s kým spolupracovat a kdo mu bude nápomocen radou,“ říká Ludmila Opekarová, prorektorka VŠTE pro praxi a vnější vztahy.

Škola má nyní uzavřeno téměř tisíc rámcových dohod o praxích a ročně na ně vysílá zhruba 900 studentů. Nejvíc do ekonomických a stavebních oborů, které byly akreditovány už se založením VŠTE před osmi lety. S těmi novými ale roste zájem o studenty z oboru dopravy, logistiky a strojírenství.

„Teorie a vysoká odbornost je základem, první kontakt s praxí pak nespornou výhodou. Je to vstupenka na trh práce,“ říká rektor Marek Vochozka.

To potvrzuje i Věra Vrchotová, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů Motor Jikov Group. „Studenti se seznamují s naším prostředím, a po absolvování školy jsou připraveni se plynule zařadit do pracovního procesu. Výrazně se tím zkracuje čas jejich adaptace a s ním spojené náklady. A protože odbornou povinnou praxí jich u nás projde víc, než potřebujeme každoročně přijmout, ovlivňujeme pozitivně i trh práce, neboť se na něj dostávají absolventi s odbornou praxí v technickém oboru. Tedy absolventi, po kterých je poptávka,“ říká Věra Vrchotová. Českobudějovický holding proto vedle dvou výcvikových středisek pro učně a žáky středních technických škol zřídil také šest „studentských pracovišť“ se špičkovým vybavením pro studenty vysokých technických škol.

Seznam firem, v nichž studenti VŠTE působí, je dlouhý a jde napříč jednotlivými obory. Základním pilířem jsou ale výrobní, stavební nebo obchodní společnosti, sdružené v Profesní radě VŠTE. Vedle skupiny Motor Jikov Group jde například o Jihostroj Velešín, Steinbauer Lechner, Swietelsky, agenturu Sophia nebo Jihočeskou hospodářskou komoru

„Doba se mění a dnešní studenti chtějí přijít na trh práce připraveni, a proto i sami během studia hledají možnosti, jak se do praktického profesního života zapojit. My se jim, díky zaměření a systémovým přístupem k odborné praxi, snažíme tuto cestu co nejvíc přiblížit. Pak už záleží na každém, jak se reálnému životu přizpůsobí a jak tuto možnost, kterou mu škola dává, využije,“ říká Ludmila Opekarová.

Za poslední čtyři roky VŠTE počet studentů zvýšila z několika stovek na současné čtyři tisíce a akreditovala zcela nové obory. Díky tomu do Českých Budějovic přišla řada renomovaných docentů a profesorů, kteří spolu s těmi, kteří zde už působili, vytvořili silné akademické zázemí. O atmosféře na škole pak nejlépe svědčí titul Fakulta roku, který ji udělili sami studenti v kategorii technických vysokých škol a zařadili ji tak na první místo z 33 hodnocených škol a fakult. Na všechny obory je možné si ještě podat elektronickou přihlášku do 15. července.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace