Před strakonickou teplárnou jsou nutné investice, ale i možné soudní spory, říká končící ředitel - Jižní Čechy Teď!
Před strakonickou teplárnou jsou nutné investice, ale i možné soudní spory, říká končící ředitel - Jižní Čechy Teď!
16. 5. 2024 8:27

Před strakonickou teplárnou jsou nutné investice, ale i možné soudní spory, říká končící ředitel

STRAKONICE – Generální ředitel a předseda představenstva Teplárny Strakonice Pavel Bulant skončil k poslednímu dubnu ve funkci. Proč se tak rozhodl a v jakém stavu vedení společnosti opouští, o tom promluvil v rozhovoru.




Proč jste se rozhodl skončit?

Nikdy jsem si nemyslel, že má mise v teplárně bude nekonečná. I z předcházejících pozic jsem zvyklý, že člověk v manažerské funkci občas ztrácí dech a má tunelové vidění. Někdy na podzim minulého roku jsem dostal zajímavou nabídku z oblasti, kde jsem se velkou část profesního života pohyboval. Po nějakém přemýšlení jsem se rozhodl svou misi v teplárně ukončit a informoval jsem o tom patřičné orgány. Skončit jsem chtěl se závěrem topné sezony.

Jak se ohlížíte za vaším působením v čele teplárny? Podařilo se vám splnil očekávání a cíle?

Ne všechny, to říkám upřímně. Podařilo se určitě navýšení podílu spalované biomasy na úkor uhlí. Podařilo se také dokončit klíčový rozvojový projekt na uzavření chladicího okruhu, i když s ním máme dílčí technické problémy. A co se nepovedlo? Když jsem nastupoval, byl jsem nemile zaskočen množstvím soudních sporů, které teplárna vedla. Část z nich jsem ukončil, některé žaloby jsem stáhnul. Nepodařilo se mi ale, aby teplárna měla soudních sporů minimum. Naopak si myslím, že některé kroky z minulosti z období takzvaného krizového řízení povedou k tomu, že teplárna dalším soudním sporům ještě do budoucna čelit bude.

Je výhoda, nebo nevýhoda, když vstupujete do vedení teplárny v období největší energetické krize?

Je to asi výhoda, protože to člověka donutí k některým krokům, ke kterým by v době relativního klidu nebyl nucen. Například ke zvýšení ceny. Všichni víme, jaká tady byla do té doby cenová politika. Když jsem nastoupil v době krize a poprvé jsem viděl plán na rok 2022, bylo na něm něco podivného. Čísla byla absolutně nerealistická a průběh roku tomu napovídal. Po dvou měsících ve funkci jsem tu zastupitelům města kreslil, k jakému hospodářskému výsledku v červených číslech směřujeme. V zásadě by se to naplnilo, pokud bychom cenu za teplo neuvedli do reálných parametrů.

Zvyšování ceny tepla bylo nejčastější kritikou směřovanou na vaše vedení. Máte pocit, že jste si zdražování dokázali obhájit?

Udělali jsme maximum, abychom to obhájili. Když se podíváte na naši komunikaci na webu a sociálních sítích, snažíme se své kroky a problémy vysvětlovat, seznamovat s nimi veřejnost a zároveň představovat naše lidi. Při zdražení jsem všechny obeslal dopisem, kde jsem se snažil vysvětlit důvody. Říkal jsem, že nejde o nějaký plezír. Teplárenství je velmi striktně regulovaný byznys pod přísnou kuratelou Energetického regulačního úřadu. Dokonce jsem i lidi nabádal, aby se na ERÚ obrátili, pokud se jim cena nezdá. Samozřejmě, že kritika se objevovala, někdy se z ceny tepla stávalo politické téma, ale v zásadě si myslím, že lidé situaci pochopili.

V porovnání ceny tepla se Strakonice propadly z nejlepších příček na nejhorší v kraji. To často připomíná i strakonická politická opozice…

Ano, opozice tím ráda argumentuje. Cena tepla odpovídá ekonomickým a technickým možnostem teplárny. Jak už jsem říkal, teplárenství je přísně hlídané Energetickým regulačním úřadem a naše finanční ředitelka by rozhodně nedopustila, abychom tu na zákaznících nadměrně vydělávali.

V jakém stavu z vašeho pohledu teplárnu opouštíte?

Investujeme v průměru 70 až 80 milionů korun ročně. Před teplárnou jsou ve střednědobém horizontu dle mého skromného odhadu potřebné investice za zhruba dvě miliardy s tím, že polovina se dala žádat z dotací. Teplárna je nadstranické téma a mělo by být jedno, kdo zrovna sedí na radnici nebo je v čele teplárny. Je to strategický podnik a před problémy se neschová.
Prvním důležitým tématem je stabilizace zdroje. Máme v současnosti pět kotlů, z toho dva kotle biomasové, které byly zmodernizované v letech 2010 až 2015. Máme jeden uhelný kotel z 80. let a dva mazutové kotle. Je třeba si říci, že uhlí končí. Není to domněnka, ale fakt. Aktuálně jsme obdrželi od našeho dodavatele, firmy Sev.en, kterou vlastní pan Tykač, výzvu k jednání na téma, že uhlí už nebude. Neřekli kdy, ale myslím si, že cena elektrické energie a situace na trhu rozhodování pana Tykače urychlily. Teplárnu čeká rozhodnutí, jak stabilizovat zdroj. Naše doporučení je předělání uhelného kotle na biomasový. Kotel má naběháno asi 300 tisíc provozních hodin, ale investovali jsme do kontroly kotle, abychom viděli, jakou má životnost. Verdikt byl vcelku pozitivní, takže máte kotel, který by se za přispění dotace dal využít.
Druhou věcí je to, že zhruba 50 procent rozvodů, což je 38 kilometrů, je na páru. Když jsem to říkal zástupcům politické opozice, brali to skoro jako osobní urážku. Jde přitom o anachronismus, většina takových centrálních zdrojů je dnes již horkovodní nebo teplovodní. Teplárnu čeká investice do rozvodů a řešení situace odběrateli, kteří jsou napojeni na páru. Je to pivovar, nemocnice, jatky nebo firma Tonak.
No a posledním tématem je investice do výroby elektrické energie. Aby byla teplárna schopná držet cenu v rozumných hranicích, musí to být teplárna se vším všudy, i s výrobou elektrické energie. Do kogeneračních jednotek nebo do solárních polí se dají investovat nemalé peníze. Máme nějaké projekty naceněné, ale kupříkladu u solárního pole, které by teplárna chtěla vybudovat na skládce popílku v Kuřimanech, je limit kapacity rozvodné sítě. Velmi těžko se získává další možnost připojení.

Jak se změní personální vedení teplárny po vašem odchodu? To je také terčem dotazů zastupitelů…

Přiznám se, že z politiků je pro mě osobnostně a odborně největším zklamání bývalý starosta. Dost energie a času jsme věnovali tomu, abychom vysvětlili doplnění představenstva a přechod z jednoho ředitele na druhého. Speciálně zástupci politické strany bývalého pana starosty si to přišli poslechnou osobně. Vysvětlovali jsme jim, že teplárna nestojí na jednom člověku. Jasně jsem řekl, že pokud někdo žije v představě, že teplárna stojí a padá s jedním člověkem, považuji to za urážku všech lidí, kteří v teplárně pracují. Opozici jsme vysvětlili, že vedoucí roli převeze paní inženýrka Králíková, která celou svou profesní kariéru spojila s teplárnou. Za to před ní smekám. Podle mého názoru je to nejlogičtější řešení. Opozici jsme popsali, jakým způsobem doplníme představenstvo a že hledáme technického ředitele. Hovořili jsme o možných kandidátech a oblastech rozvoje. Ale po půl hodině vysvětlování jsem zjistil, že nepochopili, nebo nechtěli pochopit. Teplárna by neměla být politikum, ale oni se snaží téma pořád recyklovat. Je to jejich problém a mně nezbývá než popřát současnému vedení města k úspěchu, že má takovou opozici, která nemá žádná témata.

Takže navrhujete, aby se předsedkyní představenstva teplárny stala členka představenstva a obchodní finanční ředitelka Jana Králíková…

Jsem strašně rád, že se mi podařilo dospět s dozorčí radou a zástupci akcionářů dospět ke koncensu, že to bude právě paní inženýrka Králíková, kterou bych chtěl ocenit, že přijala takto nelehkou roli. Pokud bude návrh schválen, vyhnuli bychom se tím tomu, že by do teplárny nastoupil nějaký egocentrik s churavějícím egem.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.