Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Písecká čtyřka

    pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

    Hudební kapela Josefa Nováka.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Přednáška v Blatském muzeu voněla dálkami

Daniel Abazid a Lukáš Synek se ujišťuji, že pro každého se našla volná židle , Autor: Eva Výborná

Daniel Abazid a Lukáš Synek se ujišťuji, že pro každého se našla volná židle     Autor: Eva Výborná

SOBĚSLAV – Rádi cestujete, ale na Arabském poloostrově jste ještě nebyli? Tak středeční přednáška v Rožmberském domě byla právě pro vás. Kdo přišel, neprohloupil. Muzejníci museli přidávat v sálu židle, aby se všichni zájemci vešli. Do Saúdské Arábie zavedl 6. února posluchače cestovatel v cyklu Od Tábora až na konec světa.

Cestovatel a biolog Lukáš Synek poodhalil ve své přednášce obraz mnohotvářného pouštního království. Povyprávěl o této arabské zemi, kde strávil několik let i se svou rodinou. Cestoval tam vlastně za prací.

Probral pouště, cypřiše, skalní města, palmové háje i pohostinnost Arabů. Především těch, co žijí v poušti. Vítají každého cizince. Ovšem žádnou domácí ženu při návštěvě u nich nespatřil, protože ženská a mužská část obydlí je oddělená.

Pracoval ve městě vybudovaném na břehu Rudého moře na pokyn tehdejšího krále. Tam je vše moderní, ovšem uzavřené pro běžné Araby. Pokud žena, Evropanka – tedy manželka cestovatele Alena, se pohybovala mimo prostor tohoto univerzitního města, musela nosit tradiční arabský ženský oděv.

Lukáš Synek promítl spoustu zajímavých fotografií. Třeba časosběrné fotky, které zachycují hvězdnou oblohu. Trochu připomínají kresby Vincenta van Gogha. Také stavební památky v poušti s kresbami starými až sedm tisíc let.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace