Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Překvapivý výsledek šetření: Jihočeští školáci se hýbou méně než Středočeši a Pražáci

Pyramida pohybu.

Pyramida pohybu.

JIŽNÍ ČECHY - Dotazníkové šetření iniciativy Vím, co jím a piju, na které odpovědělo 4 710 žáků z Prahy, Jihočeského a Středočeského kraje, ukázalo, že téměř polovina dětí z Jihočeského kraje tráví u počítače, tabletu nebo televize dvě hodiny a více. Navíc žádný pohybově zaměřený kroužek nenavštěvují ve škole téměř dvě třetiny jihočeských školáků, mimo školu je to pak 30 procent. Iniciativa Vím, co jím a piju v rámci projektu Fandíme zdraví přímo na školách pomáhá žákům se zlepšením jejich životního stylu. V letošním projektu jich navštívila 16.


Proč chybí dětem pohyb?
To, že se děti pohybují méně, než tomu bylo u předchozí generace, je fakt. Důvody jsou přitom zřejmé. „Ubývají plochy pro spontánní a bezpečný pohyb, rodiče se bojí o bezpečnost dětí a nemají čas se s nimi hýbat, pohybové kroužky jsou často drahé a počítač nikoho k aktivnímu pohybu nepřivede," vyjmenovává příčiny Ing. Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. „Již Jan Amos Komenský říkal, že nejlepší je názorné vyučování. Proto jsme připravili pro žáky tzv. pyramidu pohybu. Ta nám pomáhá vysvětlit, jak si nastavit pohybový režim a umožňuje žákům kontrolovat si, jak na tom s pohybem jsou," zdůrazňuje PaedDr. Jan Tupý, garant projektu Fandíme zdraví pro oblast pohybu.


Pohyb není vše – každá rovnice má dvě strany
Pohyb je jen jednou částí rovnice, ve které tvoří druhou stranu jídelníček. „Výživu dětí je důležité přizpůsobit nejen z pohledu spotřeby energie, ale také potřebných živin. Jídelníček atleta, u kterého je kladen důraz na štíhlost, bude jiný než u hokejisty zaměřeného na získání svalové hmoty a sílu. Co mají ale sporty společné je fakt, že je nutné upravit jídelníček před, během a po výkonu a že vyšší energetický výdej vyžaduje zvýšený příjem tekutin," vysvětluje odborná garanta iniciativy Vím, co jím a piju PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.
Co ukázal projekt Fandíme zdraví v Jihočeském kraji?
Projekt Fandíme zdraví probíhal pod záštitou iniciativy Vím, co jím a piju na 7 jihočeských školách. Z více než 2400 odpovědí vyplynulo, že 68 % jihočeských dětí se zajímá o to, jak jíst zdravě (ve srovnání s ostatními kraji nejméně). I když sladkosti mají 1 a vícekrát denně v rámci srovnání s ostatními kraji nejméně, stále to je 46 %, ovoce pravidelně alespoň jednou denně do jídelníčku zařadí jen necelá polovina a zeleninu jen čtvrtina z nich. Zdraví dítěte není ovšem jen ve vyváženém jídelníčku, ale také v pravidelném pohybu. Čas, který by děti měly trávit pohybem, prosedí u digitálních zařízení. Situace je přitom ještě horší o víkendu, kdy se dle vlastního hodnocení žáci hýbou ještě méně, než ve všední dny.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Já Arný 

  Reagovat

   

  Málo sportovišť v našem kraji, velmi málo. A výsledek je zde, jak se píše v článku.

  Vloženo 15.6.2017 16:15:27

 • Myrda 

  Reagovat

   

  Vše souvisí se vším. Přímá úměra, tj. málo pohybu = malé platy v našem kraji. Logicky, kdo více vydělává, musí se více hejbat a u středočechů a v prajzlu, tam se to hýbe. Toto pravidlo neplatí pro politiky, ti kují pikle, jak za nic mít vše a zatím jim to vychází.

  Vloženo 15.6.2017 10:01:11

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace