Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Premiér a ministr: Kdo k nám přijde, ať se modlí ke komu chce a jí, co chce. Ale ať to nevnucuje nám

MILEVSKO - Na závěr své čtvrteční cesty po jižních Čechách přijel předseda vlády Bohuslav Sobotka na besedu do milevského kina. Spolu s ním diskutoval s občany ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který je v táborsko-písecko-votickém obvodu kandidátem ČSSD do Senátu.

Premiér na úvod shrnul výsledky této vlády - hospodářství na vzestupu, rekordně nízká nezaměstnanost. "Když je se ekonomice daří, měli by to lidé pocítit na svých příjmech. Proto přidáváme důchodcům a zvyšujeme platy učitelům a také policistům a hasičům, kterým pravicová vláda ubrala, asi aby pracovali líp," poznamenal Bohuslav Sobotka s tím, že od ledna dostanou přidáno i učitelé a zdravotní sestry. Ministr Jan Mládek dodal, že tato vláda podporuje "lidi práce", tedy ty, kteří pracují nebo celý život pracovali. 

Oba se ale nevyhnuli otázce, proč tedy statistiky v naší zemi registrují 1,2 milionu lidí na hranici chudoby. Jan Mládek řekl, že úkolem vlády je motivovat lidi, aby neměli tendenci žít ze sociálních dávek, kde se na této hranici chudoby pohybují. "Pracovat se musí vyplatit, proto také máme příští rok v plánu další zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc korun," dodal premiér. Podotkl také, že teď je nezaměstnaných 380 tisíc lidí, na začátku volebního období to bylo přes půl milionu. Vzniklo 200 tisíc nových pracovních míst. Ministr Mládek ale dodal, že pokud je v evidenci úřadu práce 380 tisíc lidí a zaměstnavatelům jich 130 tisíc chybí, je třeba analyzovat, proč to tak je. Zaměstnavatelé volají po tom, aby stát pracovní sílu přivezl. Jan Mládek zmínil, že plánem vlády bylo napřed pozvat do republiky 500 kvalifikovaných odborníků, číslo se ale ani nenaplnilo. Novým plánem bude přivézt 5000 lidí pro průmysl. Premiér i ministr zdůraznili, že Česká republika si chce ale sama rozhodnout, koho a odkud pozve. Cílem je, aby to byli lidé z kulturně a nábožensky podobného prostředí, pokud možno i jazykově blízcí. 

Mládek zmínil, že podobně si počínalo Lucembursko, které do svého průmyslu cíleně pozvalo portugalské pracovníky a všechno bez problémů funguje. I Česká republika proto má v plánu řízenou migraci, kdy si sama rozhodne, jaké lidi a odkud přijme. U nás připadají v úvahu lidé z Ukrajiny, Ruska, Bulharska nebo třeba Srbska. Ti podle Mládka ve druhé nebo třetí generaci už úplně splynou s naší společností. Pokud jde o válečné uprchlíky ze Středního Východu, musí jít pouze o dočasnou pomoc a cílem musí být, aby se tito lidé vrátili domů obnovovat svoji zemi. Česká republika si nechce přivodit stejné problémy, jaké dnes řeší Německo, Francie nebo předměstí švédských velkoměst. "Kdo přijde, musí akceptovat naše pravidla. Může se modlit ke komu chce, jíst si co chce, ale neměl by to vnucovat nám," uzavřel toto téma Mládek. 

Další otázky se týkaly toho, kam mají exportovat firmy postižené výpadky ruského trhu, přemístění Letecké záchranné služby do Bechyně a také státního plánu na vznik čtyř strategických a státem podporovaných průmyslových zón - v Chebu, Moravských Budějovicích, Veselí na Moravě a Veselí nad Lužnicí. V milevském kině zaznělo přání, jestli by tato jihočeská zóna nemohla být raději u Milevska. Ministr Mládek řekl, že investoři požadují blízkost dálnice. A že bohužel jednání o jihočeské zóně u Veselí nad Lužnicí naráží zatím na postoje ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí, které zde zóně nechtějí obětovat zemědělskou půdu. 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jana 

  Reagovat

   

  Mně teda docela uspokojilo, že se vyjádřili k tomu, že sem nepřijdou hordy migrantů.

  Vloženo 23.9.2016 14:03:19

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vadí mi,že se Sobotka vůbec nevyjadřuje k tragédii na Orlické přehradě. Přijede si do Milevska a ani zmínku kdekoliv a za žádné příležitosti. Hraje si, že vytvořil tým na možné řešení zákona na zákaz mot. člunů, a prd z toho. Je to h****o a pokrytec. Nechápu,že ho někdo volí. Stejně jako další týpky z jeho strany.

  Vloženo 23.9.2016 11:51:49

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Profackovat oba!

  Vloženo 23.9.2016 10:54:45

  • xr400 

   Reagovat

    

   Pokud by za tuto nehodu byl hned realizován zákaz provozu mot. člunů, pak by provoz motorových vozidel, vzhledem k "poněkud" vyššímu počtu obětí na silnicích, musel být zakázán již dávno, což je asi těžko realizovatelné.

   Vloženo 25.9.2016 18:39:46

 • Jiří 

  Reagovat

   

  Na premiéra a ministra se přišlo podívat z 8 tisícového města pouhých 25 -30 lidí. Je to hodně nebo málo. Karel Reiniš byl však k nepřehlédnutí.

  Vloženo 23.9.2016 10:30:15

  • Hec 

   Reagovat

    

   Co pamatuju ještě nedávno kandidoval za třešně. Měl hnědou hlavu?

   Vloženo 23.9.2016 11:26:41

 • Petr 

  Reagovat

   

  Ozubený vajíčko vždycky umělo nejlépe rozdávat z cizího.

  Kudy chodil tudy krad, sociální demokrat.

  Vloženo 23.9.2016 08:25:05

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace