17. 6. 2020 10:10

Přeshraniční spolupráce: V Gmündu ročně ošetří tisíc českých pacientů. Začne i stacionární péče

Zobrazit galerii (2)
Přeshraniční spolupráce: V Gmündu ročně ošetří tisíc českých pacientů. Začne i stacionární péče
ČESKÉ VELENICE/GMÜND - Od roku 2013 mohou být čeští pacienti ambulantně ošetřováni na zemské klinice v Gmündu a díky projektu Healthacross for Future jim bude brzy zpřístupněna také stacionární péče. K tomu v současné době vzniká také první přeshraniční zdravotnické centrum v Gmündu/Českých Velenicích.

 

„Představte si, že jste český občan, bydlíte v Českých Velenicích a vidíte, že na druhé straně hranice, dvě stě metrů od vás, stojí nemocnice. Vy ale nemáte žádnou možnost ji využít. Když budete mít nehodu, přijede pro vás z dvacetikilometrové vzdálenosti sanitka a odveze vás pak do šedesát kilometrů vzdálených Českých Budějovic. A to byla přesně situace, kdy jsme si řekli, že v dnešní spojené Evropě by měla být hranice otevřená také pro zdravotní péči,“ říká Elke Ledl, vedoucí iniciativy Healthacross při Dolnorakouském zdravotním a sociálním fondu.

Tato iniciativa nyní dosáhla stanoveného cíle: ročně je v Gmündu ambulantně ošetřeno téměř tisíc českých pacientů. Současný projekt iniciativy Healthacross, který se nazývá Healthacross for Future, si klade za cíl zpřístupnit pacientům také stacionární péči a aktuálně probíhají jednání s českými zdravotními pojišťovnami.

Druhým těžištěm projektu Healthacross for Future je plánování a příprava konceptu prvního přeshraničního zdravotnického centra mezi Dolním Rakouskem a jižními Čechami, a to přímo na hranici v Gmündu/Českých Velenicích. Výstavba centra bude financována rakouským Programem pro regionální rozvoj LE14-20.

Od roku 2021 zde budou pod jednou střechou spolupracovat rakouští a čeští lékaři, terapeuti, pečovatelé a další personál, kteří budou poskytovat zdravotnickou péči rakouským a českým pacientům.

„Spolupráce českých a rakouských lékařů a zdravotnického personálu z obou zemí je v Evropě jedinečná. Třicet let od pádu železné opony se jedná o zvláště hezký symbol, který ukazuje, že padly také hranice v našich hlavách,“ říká Martin Eichtinger, radní Dolního Rakouska. Své nadšení z projektu neskrývá ani projektový partner Petr Studenovský, vedoucí oddělení zdravotní péče Krajského úřadu Jihočeského kraje: „Tento projekt nám ukazuje, že zdravotní péče nezná žádné hranice. Zároveň s sebou přináší enormní zlepšení kvality života lidí v regionu.“

Projekt Healthacross for Future byl zahájen na jaře 2017 a bude podporován do září 2020 Evropským fondem pro regionální rozvoj (EFRE), a to celkovou sumou ve výši téměř 370 000 eur v rámci programu Interreg Rakousko – Česká republika. 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.