Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Prezident Miloš Zeman debatoval s lidmi Milevsku. Mladíka s píšťalkou málem inzultovali

AKTUALIZOVÁNO - 14.6.2017 16:08

MILEVSKO - Návštěvu Jihočeského kraje dnes prezident Miloš Zeman zakončil v Milevsku. Navštívil radnici - jak připomněl starosta Ivan Radosta, jako úplně první český a československý prezident. Po krátkém setkání s představiteli města, městských institucí a významných zaměstnavatelů regionu přišel prezident na náměstí diskutovat s lidmi. Většina jeho odpovědí vyvolávala potlesk. Jen z jednoho místa se vytrvale ozývala píšťalka.

 

Svůj protest tak dával najevo Tomáš Patera z Milevska, který studuje v Praze. Lidem kolem to ale v drtivé většině vadilo a mladíka okřikovali. "Přijel jsem vyjádřit svůj názor, v Praze je to normální, tady jsem ani nic jiného nečekal," reagoval na otázku, jestli ho nepřekvapilo, že je se svým nesouhlasným projevem sám. 

Když program skončil a prezident převzal dárky - loutku Bakuse a obraz Milevska, a od hejtmanky Ivany Stráské soubor aformismů, epigramů a básní místního autora Miloše Mareše, na náměstí došlo k incidentu. Několik lidí se vydalo mladíkovi vynadat. "Sundej si brejle ty šmejde," vyzval ho rozčílený muž, další sdělil, že po něm sáhne a skutečně se o to pokusil, další lidé ale rvačce zabránili. Chvíli se konala slovní výměna názorů, mezitím jedna starší žena a jeden muž přišli naopak vyjádřit studentovi podporu. Většina ale jeho vystoupení na náměstí kritizovala, na náměstí očividně převažovali přízivci prezidenta. I umírněnějším divákům se narušování diskuse pískotem nelíbilo. "Je ještě moc mladej, nic nezažil. Lidi kolem říkali, ať ho někdo hodí zchladit do kašny," s úsměvem na odchodu kroutili hlavou Hrunkovi z Pechovy Lhoty. 

O čem se diskutovalo s prezidentem

V samotné debatě s lidmi prezident v úvodu vyjádřil potěšení nad dvouprocentní nezaměstnaností, která je momentálně v regionu. Dal to do nečekaných souvislostí. Prý měl strach, že tento kraj poškodil rozhodnutím své někdejší vlády zakázat firmě ZVVZ dodávky do íránské elektrárny v Bušéhru. "Já se málokdy omlouvám, ale tady je vůči ZVVZ k omluvě důvod," řekl. A popsal, jak mu volala tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Allbrightová, aby česká vláda zrušila dodávky do Búšehru, že za to Spojené státy nabízejí podíl na dodávkách do Koreje. "Slovo nedodrželi a tím jsem se naučil nepodléhat tlakům," konstatoval Zeman. Včera a předevčírem byla podle jeho slov naše země vystavena podobným tlakům kvůli kvótám pro přijetí migrantů. Prezident zacitoval - Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme... Podle něj je povinností prezidenta hájit zájmy České republiky a ta má výsostné právo se rozhodnout, koho chce na svém území, jinak se vzdává části své suverenity. A připomněl pohádku o Jezinkách, kterým se podal jenom prst...

K migrantům řekl, že ti zde stejně nechtějí zůstat, chtějí do Německa, a Česku chce EU uložit postarat se o 6000 uprchlíků, na což je vyčleněno 600 milionů. "Každá katastrofa začíná nenápadně. Když skloníte hlavu jednou, budete ji sklánět vždycky," nešetřil prezident bonmoty. 

Proto ho taky potěšil dárek od hejtmanky Ivany Stráské, která mu věnovala tři knihy aforismů, epigramů a básní od autora s kořeny v Milevsku Miloše Mareše. Prezident hbitě glosoval dárek výzvou, aby cenzoři České televize a rozhlasu byli v pozoru. Pro ty, kteří prý bojují proti vulgarismům a nejradši by zakázali i Dobrého vojáka Švejka, přečetl název jedné z knih - Tak si to seru v protisměru. To prezidenta pobavilo. 

Leoš Černý z Klučenic se zeptal, jestli je podle prezidenta Evropská unie schopná smysluplné rekonstrukce. Miloš Zeman řekl, že je příznivcem EU, protože malý stát nezačleněný do širšího společenství by se stával obětí manipulace větších zemí. Vadí mu ale naprostá neschopnost unie chránit svoje vnější hranice. "Na to má unie 15 tisíc vojáků, ti ji mají ochránit? To je počet policistů ve Vídni," řekl a podotkl, že časy, kdy v čele EU byly kvalitní osobnosti, jsou tytam a dnes ji vedou šedí úředníci neschopní vize. Zdůraznil svůj názor, že nebezpečí není na Východě, ale na jihu a v islámském státu. "K čemu máme NATO. Proč posíláme jeho prapory do Pobaltí, Rusko ho nenapadne, tak jestli má být NATO užitečné, ať bojuje proti islámskému státu," řekl. 

Bohumil Chochole z Milevska se ptal na názor prezidenta na volební systém, výhodnější by podle něj byl většinový systém - vítěz bere vše, čím by se zabránilo letitým hádanicím ve sněmovně i vládě. Prezident reagoval apelem: "Je nádherné, když nadáváme na poslance, a pak přijde den voleb a buď volíme ty samé nebo nejdeme k volbám a tím umožníme zvolit ty samé. Prosím vás, buďte tak hodní a jdětem k volbám. A volte ty, které znáte a kterým věříte." Na to se ozval silný potlesk. 

Řeč přišla i na kuřáky a kouření. Prezident zadoufal, že po volbách se k tomuto hloupému zákonu poslanci vrátí. Připomněl, že stát přinutil hospodské nedávno udělat oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, kuřácké místnosti vybavit vzduchotechnikou a pak asi nějaký odnaučený kuřák ve sněmovně usoudil, že mají kuřáci chodit před hospodu a házet tam vajgly. A připomněl bývalého německého kancléře Helmuta Schmidta, který si připaloval jednu cigaretu od druhé a zemřel v 96 letech. "Boj s kuřáctvím se má vést osvětou a ne administrativními zákazy," uzavřel toto téma prezident. 

Další dotaz se týkal myšlenky převést dětské domovy pod ministerstvo práce a sociálních věcí. K tomu se vyjádřila i hejtmanka Stráská. Uvedla, že to byla myšlenka poslankyně Maxové, ale proti byla jak ministryně školství Valachová, tak kraje. "Dětské domovy mají i vzdělávací funkci," zdůvodnila Stráská, proč mají podle ní zůstat součástí školského systému. Prezident podotkl, že dětské domovy jsou poddimenzovány a platy v nich ostudné. "Zaměstnanci tam berou 12, 14 nebo 16 tisíc hrubého, zatímco já každý měsíc jmenuji nové soudce, kteří ve třiceti letech začínají na platu 70 tisíc. Nejsem rovnostář, ale takové rozdíly by neměly být," řekl. Odpověděl si sám i na otázku, kde na vyšší platy sociálních pracovníků, učitelů nebo policistů vzít. Od dob jeho vlády narostl počet úředníků z 80 na 150 tisíc. "A jen si vymýšlejí práci. Zredukujme je zpátky na půlku a bude na to ostatní," vyzval prezident. 

Dostal i aktuální otázku, koho by si měla sociální demokracie dát do čela po Bohuslavu Sobotkovi. Prezident sice větu začal slovy, jak se do věci nechce vměšovat, ale nakonec si rýpnutí neodpustil. "Kohokoliv kromě něho," zopakoval dokonce dvakrát. Pak se podepsal do pamětní knihy města, opět s bonmotem - a tu tužku vám vracím... Na prapor města připjal stuhu prezidenta republiky. Z Milevska odjel do Hotelu Zvíkov, kde návštěvu Jihočeského kraje zakončil oficiální tiskovou konferencí. 

 

Diskuse k článku - 161 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5 6 8  | Starší příspěvky »
 • Tomáš Patera 

  Reagovat

   

  je možná blb a nesdělil žádný konkrétní názor, ale zároveň je to člověk s velkou osobní odvahou. Jít na náměstí plné důchodců a nebát se, že ho umlátí holemi, to už vyžaduje trochu statečnosti. Pomsta lidu umí být v Čechách krutá. To že tam budou převládat Zemanovo vyznavači, mu muselo být předem jasné.

  Vloženo 16.6.2017 15:22:48

  • petr 

   Reagovat

    

   Statečný by byl, kdyby to udělal v roce 1988. Nikde jsem nezaznamenal, že někde na setkání s prezidentem "důchodci" někoho umlátili. Urážet lidi, jen kvůli tomu, že jsou staří a mají možná jiné názory, je ubohé.

   Vloženo 16.6.2017 19:19:40

   • Pavel 

    Reagovat

     

    a přesto na něj vyrukovali

    Vloženo 16.6.2017 19:25:47

   • Śavel 

    Reagovat

     

    asi vás překvapím,ale mladík v tu dobu nebyl na světě a tak nemohl projevit statečnost. Reaguje na tuto dobu a na tohoto prezidenta. Má na to právo bez ohledu jak by se zachoval za třicetileté války.Neurážel staré,ale reagoval na dlouhodobé nehoráznosti dotyčného.

    Vloženo 16.6.2017 19:45:51

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Pískal obstojně. Byl by z něj dobrej rozhodčí okresního přeboru.

     Vloženo 16.6.2017 21:30:26

   • poněkud mimo 

    Reagovat

     

    mladík šel na veřejné setkání,neříkám diskuzi,která byla naladěna tak,aby tam byla jen starší generace,kde se úspěšně nečekala věcná ne-li kritická diskuze a vyjádřil svůj názor.Ubohé je,že byl čas naladěn tak,aby tam byli jen staří lidé,kde se čekalo,že jim na venkově budou stačit obvyklé plytké řeči prezidenta o ničem, doplněné o řeči o kauze iránské elektrárny, kde jako předseda vlády zklamal. Myslím,že lidem nezávisle na věku pouze řeči lidového vypravěče nestačí.

    Vloženo 17.6.2017 08:51:42

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ne možná, ale určitě.

   Vloženo 16.6.2017 20:17:29

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Kterej z nich?

    Vloženo 16.6.2017 21:51:08

 • Tomáš 

  Reagovat

   

  Jo a mimochodem abych pořád neprskal, tak za setkání s královnou Alžbětou má u mě Zeman se svojí rodinou plus. Ale i s názorem na uprchlíky je to pořád málo na to, abych ho volil. Těch trapností bylo na můj vkus příliš mnoho.

  Vloženo 16.6.2017 15:15:35

  • Danka 

   Reagovat

    

   Myslím, že anglická královna nám může být ukradená. Tomáši Vy tu snad chcete urpchlíky?

   Vloženo 16.6.2017 15:23:38

   • Manka 

    Reagovat

     

    jedná se čistě o zdvořilostní záležitost i když skluz krátké audience o 20 min. není zřejmě běžné. Královna,stejně jako Zeman, nemá žádné reálné pravomoci, uvědomuje si to a chová se noblesně a je obecně ctěná a vážená.Ta určitě nechce ani nemůže uprchlíky kamkoliv posílat. Srovnejme s naším současným prezidentem.

    Vloženo 16.6.2017 15:50:05

   • Tomáš 

    Reagovat

     

    Z čeho jste vydedukovala, že bych tu chtěl uprchlíky?

    Vloženo 16.6.2017 15:58:31

 • Anna 

  Reagovat

   

  Doufám, že tady respektujeme, že byl někdo zvolen. A velkou většinou tady nebude zvolen nikdo nikdy.

  Vloženo 16.6.2017 14:43:45

  • ba ba 

   Reagovat

    

   Jen by měl zvolený vykonávat důstojně funkci, do které byl zvolen a nevyužívat ji k řešení svých nenávistí. Alespoň minimální nadhled.

   Vloženo 16.6.2017 14:48:12

   • ano 

    Reagovat

     

    to by měl, ale změnit to může jedině zas příští volba. Ta ukáže jestli lidem to co se tu popisuje tak strašně vadí.

    Vloženo 16.6.2017 14:52:16

    • Tomáš 

     Reagovat

      

     A ještě jedno dodám. Doufejme, že si my všichni ,,křiklouni" uvědomíme, že Zemanovo voličstvo se rekrutuje především z řad těch, kteří byli nuceni k volbám chodit a tento zvyk u nich stále přetrvává, a půjdeme v co největším volit také. Protože jinak nám nezbude nic jiného, než opět remcat zde na diskuzích a za svého prezidenta se stydět.

     Vloženo 16.6.2017 15:09:25

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Kdo ti nakukal, že jsme museli? Musíš pouze umřít. Nic jsme nemuseli, jen komouši museli chodit k volbám, jinak měli kádrový šrám. Tys byl u komoušů, tak si poslušně chodil. Já nechodil. Dnes chodím, protože si to považuji, mohu demokraticky volit.

      Vloženo 16.6.2017 20:21:42

      • Tomáš 

       Reagovat

        

       Děkuji za tykání, soudružské gesto, arogance Vám taky není cizí. Možná jste žil v jiné době než já. Doporučuji se zeptat nějakého pamětníka, většina těch, kteří nešli k volbám byli později stíháni jako odpůrci tehdejšího režimu. Moje rodina s tim má své zkušenosti. Shodnem se v jednom, umřít musíme všichni a volit dnes chodím rád, právě proto, že mě k tomu nikdo nenutí.

       Vloženo 16.6.2017 20:30:55

       • anonymní čtenář 

        Reagovat

         

        Jdi ty brepto.

        Vloženo 17.6.2017 07:23:20

       • Zřejmě tuto milevskou figurku neznáte 

        Reagovat

         

        Je to člověk bez vzdělání,který v životě nic pořádného nedělal a na stará kolena do všeho naivně kecá.Na toho nemá cenu reagovat.Poznáte ho podle:
        -každému tyká a nadává
        -zakládá si na tom,že se podepisuje.Pokaždé jinak.
        -když už munízké IQ neporadí,tak "diskuzi" konči - Jdi ty brepto, Co to hulíš a pod.
        Je to vlastně chudák.

        Vloženo 17.6.2017 09:03:15

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       To spis vypada ze komous jsi ty. Jedina pravda v tvem prispevku je ze musime jenom umrit. Ale za komunistu abysme neumreli jsme toho museli docela dost.

       Vloženo 16.6.2017 20:43:59

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Co to meleš ty hrdino. Jestłi jsi za komončů nechodil volit, tak děkuj pánubohu, že jsi to ve zdraví přežil. Ono to bude spíš tak, že jsi ještě neměl za totality volební právo ( teda volební povinnost).

       Vloženo 16.6.2017 21:02:09

       • tenhle doveda 

        Reagovat

         

        dělal vždy nádeníka a tak nemusel.Znám ho.

        Vloženo 16.6.2017 21:55:22

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       tak tahle volba se ti Kordulko moc nepovedla

       Vloženo 16.6.2017 21:57:47

 • názory 

  Reagovat

   

  myslím,že diskuze odráží názory na prezidenta.To,že byl někdo,o to víc prezident, těsně zvolen z něj nedělá nadčlověka a předmět nekritické úcty.Vzhledem k jeho minimálním pravomocím a z toho vyplývající minimální zodpovědnosti je jeho úloha dána v reprezentaci státu.Vliv na dění musí vyplývat z úcty a respektu okolí.Musí být uznávaná osobnost a nedělat doma ani v cizině ostudu.Co jiného je např. rádobyžertování s Putinem o střílení novinářů a to v Rusku,kde se tak děje.
  Reprezentace státu vyžaduje duševní a tělesnou způsobilost.To není objíždění republiky a provádět aranžované besedy vsedě o ničem.

  Vloženo 16.6.2017 14:33:06

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Špatně jste se ve škole učil. Prezident je symbol národa. Prezidenta si ve svobodných volbách volí občané tohoto národa. Je to symbol toho, že zvítězila demokracie a symbolem této demokracie a státnosti je demokraticky zvolený prezident. Havel ani Klaus nebyli voleni všemi občany tohoto státu, ale pouze skupinkou zkorumpovaných poslanců a senátorů. Zkoumejte si záznamy z PS, Langra a spol., zavřeného Sládka, nábojnice, domluvy na WC, atd. Zopakujte si látku z 8. a 9. třídy ZŠ z občanské výchovy, jestli jste se vůbec v dnešní době o symbolech státu a státnosti něco učili.

   Vloženo 16.6.2017 20:30:30

   • zase nesmysl, 

    Reagovat

     

    prezident je symbol státu,ne národa.A tenhle je důkaz,že ani těsné zvolení neudělá z kolibříka obra.Věřím, že se lidi poučili a zvolí někoho na úrovni té funkce.

    Vloženo 16.6.2017 22:07:26

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Špatně jste se ve škole učil. Prezident je symbol národa. Prezidenta si ve svobodných volbách volí občané tohoto národa. Je to symbol toho, že zvítězila demokracie a symbolem této demokracie a státnosti je demokraticky zvolený prezident. Havel ani Klaus nebyli voleni všemi občany tohoto státu, ale pouze skupinkou zkorumpovaných poslanců a senátorů. Zkoumejte si záznamy z PS, Langra a spol., zavřeného Sládka, nábojnice, domluvy na WC, atd. Zopakujte si látku z 8. a 9. třídy ZŠ z občanské výchovy, jestli jste se vůbec v dnešní době o symbolech státu a státnosti něco učili.

   Vloženo 16.6.2017 20:30:30

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Vám doporučuji vrátit se do školky. Už tam se děti dozvídají jaké jsou symboly České republiky. Prezident mezi nimi není, ani Zeman ne, fakt ne.

    Vloženo 16.6.2017 20:34:06

 • doufejme končící prezident 

  Reagovat

   

  dá se jednoduše na internetu najít rozhovor s uznávaným sociologem a teologem o prezidentovi.Mimo jiné konstatuje,že řadu let pracoval v oblasti péče o alkoholiky, proto pozná co udělá alkoholismus s fyzickým a duševním staven člověka. Devastace. A i prezident je člověk.Pro něj je představa pokračování jeho mandátu zcela bizarní.Pro mne taky.A na názor světoznámého lékaře prof.Pirka,že by měl Zeman vzhledem ke zdravotnímu stavu skončit,reagoval Hrad charakteristickou fundovanou reakcí - prof.Pirk by měl vrátit lékařský diplom.

  Vloženo 16.6.2017 12:21:09

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Prof. Pirk by se měl věnovat tomu, čemu rozumí. Politika je svinstvo a on si pouze s Čírem ušpinil dobrou pověst.

   Vloženo 16.6.2017 20:31:46

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Možná u vás. Jinak pan profesor Pirk má pověst dobrou. On jo.

    Vloženo 16.6.2017 20:39:16

   • žvaníte 

    Reagovat

     

    Prof. Pirk je lékař a vyjadřoval se ke kritickému zdravotnímu stavu Zemana. A tomu rozumí. Mimo jiné - to byl kandidát na úrovni a nedělal by ostudu.

    Vloženo 16.6.2017 22:14:04

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5 6 8  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace