Prezident UCI považuje Tábor za tradiční cyklokrosovou destinaci. Ředitel závodu se v únoru těší na fanoušky z celého světa

Přelom nového tisíciletí znamenal pro české barvy doslova medailové žně, když v roce 2001 ve čtyřech kategoriích vybojovali domácí jezdci šest cenných kovů (1 zlato, 3 stříbra a 2 bronzy). O devět let později v roce 2010 se čeští reprezentanti radovali ze dvou titulů mistra světa – Zdeněk Štybar v kategorii muži Elite a junior Tomáš Paprstka. Pouze v roce 2015 vyšli čeští cyklokrosaři v domácím prostředí medailově naprázdno.
Skvělé táborské publikum jistě vytvoří všem cyklokrosařům bouřlivou atmosféru i v únoru příštího roku a pro všechny účastníky se stane šampionát v Táboře nezapomenutelným zážitkem. Na mistrovství do Tábora se těší jak zástupci cyklistického světa, tak reprezentanti jihočeského regionu. Jejich pohledy na čtvrtý táborský šampionát v cyklokrosu dnes nabízíme.
David Lappartient, prezident Mezinárodní cyklistické unie
Od doby, kdy jsme v malebném městě Táboře naposledy udělovali duhové dresy cyklokrosovým mistrům světa, uplyne devět let. Špičkoví světoví sportovci sem ale pravidelně jezdí na závody Světového poháru v cyklokrosu. Tábor je totiž jednou z našich tradičních cyklokrosových destinací a sezony bez zastávky v tomto historickém městě jsou velmi vzácné. Na zvlněné trati, která vyžaduje velkou fyzickou sílu a taktickou obratnost, se v průběhu let vystřídalo mnoho největších hvězd. Přestože se na trati občas objeví několik změn, její vlastnosti zůstávají stejné a mezinárodní pole je velmi oceňuje. Využívám této příležitosti, abych poděkoval organizačnímu týmu v čele s Petrem Baloghem, který nikdy nezklame. Petr vždy uspořádá k radosti sportovců i fanoušků špičkovou akci. Mé poděkování patří také činovníkům závodu, místním úřadům, partnerům a dobrovolníkům, kteří mají velký podíl na dalším úspěchu našich závodů v Táboře.
Petr Marek, prezident Českého svazu cyklistiky
Jménem Českého svazu cyklistiky bych vás chtěl co nejsrdečněji pozvat do historického města Tábor, kde se v roce 2024 sejdou nejlepší cyklokrosaři, aby bojovali o tituly světových šampiónů. Dějištěm mistrovství světa bude toto tradiční místo, konkrétně sportovní cyklistický areál Komora, kde se světový šampionát bude konat v krátké historii již potřetí. Zdejší technická a divácky atraktivní trať disponuje vším potřebným pro nejlepší cyklokrosové závody, což nakonec dobře znáte i ze Světových pohárů. Naposledy se na této trati konal Světový pohár v říjnu 2022. Zkušení pořadatelé z Agentury Cyklistika jsou zárukou, že připraví opravdu to nejlepší, co současný světový cyklokros vyžaduje. Můžete se těšit na atraktivní trať, skvělé zázemí, stejně tak na fantastickou diváckou kulisu, která závody v Táboře tradičně provází.
Petr Balogh, ředitel závodu
S velkým potěšením vás zveme na čtvrté mistrovství světa v cyklokrosu, které se bude konat v Táboře v únoru 2024. Tábor má bohatou historii pořádání cyklokrosových závodů světové úrovně ve sportovním areálu Komora, který se může pochlubit úžasným cyklokrosovým prostředím. Cyklokros je vzrušující sport, který kombinuje rychlost, hbitost, houževnatost a silnou dávku adrenalinu. Tábor je v cyklokrosové komunitě již dobře známý a věříme, že pořádání mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2024 ještě více zviditelní Jihočeský kraj a Českou republiku na světové scéně. Jsme přesvědčeni, že tato akce bude nezapomenutelným a úspěšným pokračováním sportovních zážitků, které poskytlo předchozí mistrovství světa konané v Táboře. Naše město má v tomto sportu silnou tradici a jsme hrdí na to, že v tomto odkazu budeme pokračovat i při nadcházejícím mistrovství světa. Jako pořadatelé máme bohaté zkušenosti s pořádáním cyklokrosových závodů na nejvyšší úrovni a budeme se snažit vytvořit ideální podmínky pro vynikající sportovní výkony jezdců. Těšíme se, že budeme moci přivítat fanoušky z celého světa, kteří budou svědky těchto výjimečných výkonů.
Štěpán Pavlík, starosta města Tábora
Cyklokrosový svět zavítá do Tábora v roce, kdy si město Tábor bude připomínat 600. výročí úmrtí válečníka a velitele husitských vojsk Jana Žižky. Po nikdy neporaženém vojevůdci se jmenuje hlavní náměstí v historickém jádru, kde také stojí od roku 1884 Žižkova socha s památníkem. Ať už měl Jan Žižka jakoukoliv pověst, vždy ho jako vojáka v poli zdobila houževnatost, správná taktika, smysl pro disciplínu a odhodlanost. Domnívám se, že stejné vlastnosti potřebuje i úspěšný cyklokrosař, který sice neválčí s řemdihem proti nepřátelům kalicha, ale musí si umět poradit s nástrahami obtížné tratě. Také by nikdy neměl umdlévat na duchu, pokud se mu právě nedaří nebo přijde defekt na kole.
Diskuse k článku