2. 11. 2019 7:41

Při opravě hráze rybníka Mrhal firma nezabránila úniku bahna do Rudolfovského potoka. Definitivně dostala pokutu

JIVNO - Při opravě hráze rybníka Mrhal, v říjnu 2018, společnost HYDRO & KOV s.r.o. z Třeboně dostatečně nezabezpečila rybniční sediment proti úniku. Následkem toho došlo k převrstvení dnového substrátu Rudolfovského potoka na dvoukilometrovém úseku pod hrází rybníka Mrhal tímto sedimentem. Firma tak porušila povinnosti stanovené zákonem o ochraně přírody, tedy provedla škodlivý zásah do významného krajinného prvku bez souhlasu orgánu ochrany přírody. Za to jí inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložili pokutu sto tisíc korun.

 

V říjnu loňského roku zjistili inspektoři České inspekce životního prostředí nadměrně zakalenou vodu přitékající potokem do rybníka Jarval. V době šetření byl zákal patrný na celé jeho ploše. Pocházel z výše položeného rybníka Mrhal, kde v té době probíhalo odbahňování dna v rámci opravy spodní výpusti. „Tento stav jsme ještě neshledali za natolik závažný, aby byl vyhodnocen jako porušení zákona. Informovali jsme ale vlastníka rybníka Mrhal i zástupce společnosti provádějící opravu o možných rizicích vypouštění zakalené vody do vodního toku a také o možných opatřeních ke snížení těchto rizik. Jako minimální opatření jsme doporučili vybudovat pod hrází sedimentační prostor, který by tvořila kamenná hráz a geotextilie, a to pro případ, že by v průběhu stavby došlo k úniku bahna,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.

Na začátku listopadu 2018 bylo na havarijní linku inspekce nahlášeno zhoršení kvality vod natékajících do rybníka Jarval. Příčinou byl kvantitativní únik bahna a sedimentu v důsledku vypouštění vod z rybníka Mrhal při opravě spodní výpusti a hráze a s tím spojených zemních prací. Docházelo tak k zazemňování níže situovaného toku na úseku dlouhém cca 1,6 km včetně koncového rybníka Jarval. Vytékající vody měly černou barvu a vizuálně bylo možné zjistit přítomnost unikajícího sedimentu. Ten byl už takového rozsahu, že byl vyhodnocen jako porušení zákona o ochraně přírody a krajiny.

Zásahy na rybníce Mrhal byly prováděny na základě stavebního povolení vydaného Magistrátem města České Budějovice. To kromě jiného stanovuje, že stavba bude realizována v souladu s projektovou dokumentací a bude nutné zabránit splachu sedimentů a jiných závadných látek do vodního toku. „Na místě kontroly jsme upozornili, že k zásahům do vodního toku je potřebné závazné stanovisko orgánu ochrany přírody k zásahu do významného krajinného prvku1 a výjimka ze škodlivého zásahu do biotopu zvláště chráněných druhů živočichů,“ uvedl Jiráček.

Společnost podala proti rozhodnutí odvolání, které odvolací orgán zamítl a potvrdil sankci v plném rozsahu. Rozhodnutí nabylo letos 3. října právní moci.

Rybník Mrhal je soukromý rybářský revír. Kvůli opravě hráze musel být loni částečně vypuštěn a tím se dostala na sucho obrovská kolonie rybničních škeblí. Dobrovolníci je tehdy přenášeli do nevypuštěné části rybníka a okolních rybníčků. 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.