Příprava parcel pro rodinné domy v Milevsku byla znovu na tapetě

Zastupující vedoucí odboru regionálního rozvoje Jaroslav Bolek připomněl, že v Milevsku se staví, i když nejde o investice města. „Za posledních pět let jsme povolovali výstavbu 42 rodinných domů a osmi domů řadových. Zkolaudováno bylo 46 domů a vzniklo celkem 110 nových bytových jednotek,“ řekl Bolek. Místostarosta Michal Horek podotkl, že pozemky pro zástavbu existují v současném i připravovaném územním plánu. Ve třech lokalitách dokonce většinově patří městu, ovšem vybudování infrastruktury by bylo velmi nákladné. „Běžný metr zasíťování a komunikace přijde téměř na sto tisíc korun bez DPH. Dvěstěmetrová komunikace by stála 20 milionů a dotace lze čerpat jen ve výši 80 tisíc korun na jeden pozemek,“ naznačil Horek, že momentálně je taková akce pro město finančně nedostupná.
Deset ploch k zástavbě
Zpracovaný materiál popisuje situaci celkem v deseti lokalitách, které i připravovaný územní plán vymezuje k zástavbě. Městu patří ze 69 procent lokalita U Václava vedle silnice vedoucí k ZVVZ. Dále mu patří 75 procent pozemku vedle kruhového objezdu Na Cukavě a také 80 procent pozemků vpravo nad Milevskem směrem na Hajdu. Zbytek těchto lokalit patří soukromým vlastníkům.
Mezi zastavitelné pozemky patří druhá strana Dukelské ulice, kde jsou všichni vlastníci soukromí. Od budoucí průmyslové zóny se tu navrhuje oddělení zeleným pásem. Stavět by se mohlo i za bytovým domem v Sokolovské ulici směrem k Milevskému potoku, ale tam je potřeba počítat s nástrahami záplavového území a ochranným pásmem vodoteče. Jeden pozemek města a další pozemky soukromých vlastníků jsou také v lokalitě u rybníka Stříbrný směrem od Jeřábkovy ulice. Pro zástavbu rodinnými domy je vymezena rovněž lokalita na Dehetníku pod garážemi, vedle Pražské ulice anebo v ulici Emy Destinové – tam ale územní plán počítá s bytovými domy. Několik pozemků k zástavbě shledává návrh územního plánu také vedle areálu stavební firmy v sousedství Švermovy ulice. Tím výčet končí. Jaroslav Peták připomněl, že zcela opomenuty zůstaly místní části Milevska.
Zastupitel Miroslav Doubek se nad zpracovaným dokumentem zeptal, co bude dál. Podle něj se komunikace dají postavit i levně a město si to vyzkoušelo při budování provizorní spojky na Hajdu. Zaznělo, že majitel pozemků Dušan Beneš nabízí městu 1,6 hektaru za cenu k jednání 350 – 400 korun za metr čtvereční. „Ano, tuto nabídku jsme dostali a nabízené pozemky jsou v budoucím územním plánu k zástavbě. Navrhoval bych ale s dalšími kroky počkat, až bude schválen nový územní plán,“ řekl místostarosta. „Já mám tedy názor úplně opačný. Měli bychom dát najevo záměr města tak, aby na něj nový územní plán reagoval, třeba vodotečí a podobně. Abychom pak nad novým územním plánem nezjistili, že už to nejde a budeme čekat na další územní plán nebo tři roky řešit změnu,“ kontroval Doubek. Starosta Ivan Radosta řekl: „V letošním rozpočtu jsme na deficitu 60 milionů a budeme tu řešit, co ještě chceme? Zpracujme tedy lokality, které máme. Cukavu a u Václava, protože o Hajdě zatím kraj nechce ani slyšet.“ Miroslav Doubek navrhoval, aby zastupitelé uložili zpracovat studii proveditelnosti jedné nebo dvou lokalit pro individuální výstavbu. Místostarosta se zeptal, kde na tu studii město vezme peníze.
Mladí chtějí rodinné domy
Starostu vývoj debaty rozčílil: „Zpracujme dvě lokality, které nám většinově patří. Odmítám takovou neprofesionální práci. To je urážka úředníků, abychom úkolovali úřad takovými blbostmi.“ „Omlouvám se panu starostovi, že moje IQ asi nedosahuje patřičné úrovně, ale já nechápu, zda tímto předložením vše končí nebo se budeme touto věcí dál zabývat,“ namítl Miroslav Doubek a Jaroslav Peták se k němu přidal: „Říkáte, že tady něco tvoříme z plezíru, ale mě na potřebu parcel upozornili občané města. Tak dejte do zápisu, aby se na přípravě nějakého území pracovalo a bylo to v příštím rozpočtu.“ Starosta reagoval překvapivě: „Máme tu i soukromé investory. Jak k tomu přijdou, že my si tu něco uděláme.“ Neobsazené byty privátních investorů zmiňoval starosta už na předchozím jednání. Mladí lidé pak ale v anketě Milevských novin vzkázali, že o drahé byty nemají zájem a preferují spíš vlastní rodinné domky.
Formulovat nějaké usnesení se pokusila i nová zastupitelka Ludmila Kolářová, která nahradila Michala Polaneckého. A neuspěla ani ona. S poznámkou starosty, že pro mladé se ve městě dělá, debata vyšuměla do ztracena.
Zájemci o výstavbu v Milevsku i majitelé pozemků by si tak měli nyní hlídat veřejné projednání nového územního plánu, kde mohou vznášet připomínky a námitky. Po jejich zapracování se pak na veřejné projednání vrátí návrh územního plánu znovu a předpokládá se, že schválit by jej zastupitelé mohli v příštím roce.
Diskuse k článku