Privatizace třeboňských lázní je pro mě uzavřená kapitola, říká jejich nová ředitelka

S lázněmi jste spjatá v podstatě od narození, je to tak?
Lázeňské prostředí je mi důvěrně známé od malička. Vyrůstala jsem v Bertiných lázních, kde byl můj otec ředitelem a primářem, takže to prostředí jsem znala. Pak jsem se s lázněmi setkala v době, kdy jsem působila jako starostka Třeboně. Znovu jsem se pak k lázním dostala po mém působení na radnici, kdy jsem na Auroře pracovala na obchodním oddělení, to byly necelé dva roky a teď jsem přišla na lázně zpátky na pozici generálního ředitele obchodního a provozního úseku. Já jsem si řekla, že bych ráda třeboňským lázním pomohla svými zkušenostmi a tu situaci tady uklidnila. Byla tady velká fluktuace zaměstnanců, nebyli příliš spokojeni.
Lidé vám často vyčítají, že jste lázně chtěla zprivatizovat…
To už je pro mě uzavřená kapitola. Lázně Aurora byly ve veřejné soutěži, tak jak rozhodla vláda, na prodej komukoliv. Já jsem se prostě rozhodla, že jestli tomu můžu nějak pomoci, tak tomu pomůžu, o majetek mi vůbec nešlo. V té době jsem byla v kontaktu s několika kamarády, kteří se o lázeňství zajímali. Výběrové řízení vyhráli. Bohužel na přelomu roku 1997 a 1998 byla jmenovaná nová úřednická vláda premiéra Tošovského a tato vláda naznala, že oželí 301 milionů, které za ně společnost Lavana nabízela a že je dá raději bezúplatně městu. V současné době jsou lázně města a nepředpokládám, že by se našli zastupitelé, kteří by je chtěli prodat a byli by hloupí, protože je to slepice, která nese zlatá vejce.
Jaké to bylo přijít zpět do lázeňského oboru? V jakém stavu jste lázně převzala?
Já se zatím ještě rozkoukávám, protože jsem tady teprve měsíc a půl. Než jsem přišla, tak byla zrušena pozice obchodního ředitele a město Třeboň si vytklo za cíl, že zruší všechny pozice ředitelů, kterých tady bylo šest. Za mého působení pak byli zrušeni ještě dva provozní ředitelé, jeden na Auroře, jeden na Bertě a já mám celý tento obrovský úsek na starosti s tím, že bych ráda zachovala takovou strukturu, která byla funkční a je funkční. I když jsou jednotlivé úseky, například ubytování, stravování nebo zdravotnický úsek, tak ti lidé mezi sebou musí komunikovat. Nejdříve bych ráda vše projednala s personálem, abychom si to vzájemně odladili a abych nepřišla s něčím, co je nevhodné.
Určitě už máte nějaký harmonogram důležitých akcí, které letos třeboňské lázně čekají. Můžeme některé zmínit?
Bude to už v květnu zahájení lázeňské sezóny. Letos jsme ustoupili od toho, že by začínalo svěcení rašeliny u Bertiných lázní a šel průvod až sem k Auroře. Průvody jsou sice zajímavé, ale neosvědčily se natolik, že by se místní lidé připojovali a provozně je pro nás poměrně velká komplikace. Na druhou stranu bude nová zajímavá akce, která by měla přijít 25. května. Ve spolupráci s městem bylo objednáno zapůjčení soch, které mají stát jak u Bertiných lázní, tak u lázní Aurora. Cestou ještě budou rozmístěné v parcích a u škol, bude k tomu udělaná mapka s tím, kdo ty sochy vytvořil. Sochy máme zapůjčené od května do konce října.
Letos čeká Bertiny lázně několikaměsíční odstávka kvůli rekonstrukci. Jak jste na to připraveni?
Klienty Bertiných lázní nechceme úplně odmítat, protože bychom rádi zachovali provozy penzionů. Máme připravené varianty, jak nejlépe a ekonomicky klienty přepravovat do lázní Aurora na léčbu a stravování, tedy obědy a večeře. Budou mít možnost odpočívat na kolonádě, ale navíc bude vyčleněna zvláštní místnost, aby klienti měli větší pohodlí. Chceme jim nabídnout jako bonus i plavání v bazénu zdarma. Parkování, pokud klienti budou jezdit svými auty, bude pro ně také zdarma. Přesný náběh ještě dolaďujeme. Berta bude uzavřena 15. srpna, 1. září vše přebírá zhotovitelská firma a budou se tam nově dělat gastroprovozy i pokoje. Odstávka lázní bude až do května 2020.
Diskuse k článku