Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Minipárty s Karlem Šípem

    Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

  • Senioři v bezpečí i v dopravě

    Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

    Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Proč se Dynamo po letech vrátilo do nejvyšší soutěže? Za úspěchem je poctivá mravenčí práce

JIŽNÍ ČECHY – Už dvakrát mohli fotbalisté Českých Budějovic po polovině národní ligy pomýšlet na návrat do nejvyšší soutěže, ale v obou případech jim sny zhatilo výsledkově zpackané jaro. Až na třetí pokus se parta kolem kapitána Jiřího Kladrubského dočkala. Návrat po čtyřech letech mezi tuzemskou elitu Dynamo definitivně stvrdilo minulou středu na státní svátek, kdy oslavilo Den vítězství skutečným triumfem! Radovat se tak Jihočeši mohli s předstihem tří kol a nechybělo ani tradiční koupání v Samsonově kašně. Nyní, dvě kola před koncem dlouhodobé části, jsou první s náskokem jedenácti bodů na druhou Jihlavu. Proč to zrovna letos vyšlo? Co se v Dynamu změnilo k lepšímu? Jednotlivé styčné body okomentoval ten nejpovolanější, hlavní trenér David Horejš.

Širší kádr a změna myšlení

V minulých sezonách Jihočeši právě na užší kádr občas doplatili, tentokrát už neponechali nic náhodě. Během jarní části chyběli realizačnímu týmu třeba Havelka, Mareček nebo Mrsič, přesto tým neztrácel na kvalitě. „Oproti minulým sezonám jsme rozhodně měli širší a kvalitnější kádr, ale důležitá byla také změna myšlení, prostě náš postoj. Když nám dříve vypadli někteří hráči, pořád jsme si říkali, že to bude problém. Ale zranění nebo odchody prostě k fotbalu patří. Přestali jsme to řešit, nelomili jsme rukama a spíše jsme hledali řešení, koho do kádru zabudovat. To se nám nyní pokaždé povedlo. Každý hráč do kádru přinesl kvalitu a všichni od nás cítili velkou důvěru, kterou nám splatili na hřišti."

Jarní sázka na zkušenost

Poslední dvě jarní části byly pro Dynamo strašákem. Možná i proto tentokrát vytvořil kouč Horejš se svými spolupracovníky ideální mix fotbalistů a v závěru sezony mu splatili důvěru také starší hráči, kteří třeba v průběhu ročníku nedostávali tolik šancí v základní sestavě. „Pokud chcete uspět ve druhé lize, vždycky musíte mít nějaké zkušené hráče. Vždycky říkáme, že mladí hráči jsou naším palivem, střední generace motorem a starší by měli být řídící jednotkou týmu. To se nám neskutečně povedlo, protože starší hráči jasně věděli, jaká je jejich role v týmu. Třeba Peťa Grajciar ze začátku tolik nehrál, ale na rovinu ode mě věděl, že mu věřím, a že jeho čas přijde. S realizákem jsme věděli, že budeme hrát i zápasy, kdy nám neskutečně pomůže, což se potvrdilo. Hrát začal v základní sestavě ve Vítkovicích, kde jsme věděli, že budeme hrát do hlubokého obranného bloku, což mu vyhovuje, protože má výbornou střelu ze střední vzdálenosti i řešení předfinální a finální fáze. Potvrdil svou zkušenost a kvalitu, to samé třeba Ivo Táborský. "

Vyrovnané duo gólmanů a vzájemná chemie

Sezonu rozjel mezi tyčemi zkušený Zdeněk Křížek, na jaře pak dostával šanci zejména bývalý mládežnický reprezentant Jindřich Staněk. Ale ať nastoupil kdokoliv z nich, mohli se na něj spoluhráči spolehnout. „Hlavním strůjcem chemie mezi našimi gólmany je trenér brankářů Pavel Průša, který k nám přišel v zimě. S gólmany pracoval neskutečně, vnesl do práce s nimi obrovské emoce a opravdu se jim věnoval. Tím, jak se s nimi bavil, mezi nimi vytvořil skvělou chemii a opravdu jsme se na ně mohli spolehnout. Jindra Staněk pod ním na jaře udělal ohromný výkonnostní pokrok. Navíc je na gólmana stále v mladém věku, takže je pro klub hodně perspektivní. A také byl velmi platný do způsobu hry, jakým jsme se chtěli prezentovat, protože je to moderní brankář, který umí nohama a má výbornou rozehrávku. Zkušenější Kříža mu zase perfektně kryl záda, a kdykoliv nastoupil, tak byl také oporou. Oba si ode mě zaslouží obrovské uznání a respekt."

Dlouhodobá koncepční práce

Nejen, že České Budějovice dělaly v posledních letech postupné krůčky, které je dovedly až k postupu, ale navíc během té doby také vychovaly a prodaly hráče do nejvyšší soutěže, z čehož profitovaly finančně. Přesto ani odchody Peška, Mashikeho nebo Filipa Haška, který pod Černou věží hostoval, Dynamo neutrpělo na kvalitě. „Za poslední tři roky jsme udělali kus práce. Bylo to o trpělivosti. Když jsem kádr přebíral, tak jsme věděli, že nemá takovou kvalitu, aby dosáhl nějakého mimořádného úspěchu. A protože nemáme finanční možnosti na to, abychom si nakoupili hotové klíčové hráče, tak jsme si je museli postupnou poctivou prací vychovat. Dneska máme mladé kluky jako je Lukáš Havel, navíc před lety přišel jako mladý hráč třeba Patrik Čavoš a další, kteří se vypracovali a jejich výkonnost rostla. Chápu, že lidé zvenčí vidí jen okamžitý úspěch, takže jsme si mnohdy i dost vyslechli, ale tento postup jsme budovali opravdu mravenčí prací. Až letos si všechno perfektně sedlo."

Další důvody podle trenéra Horejše?

Silný a široký realizační tým
„Byl jsem strašně rád, že jsem si mohl svůj realizák rozšířit. Příchody asistenta Jirky Kohouta a v zimě trenéra brankářů Pavla Průšy pro mě byly ohromně důležité, protože pomohly i mě. Vybral jsem si kluky, kteří opravdu chtěli pracovat a nebrali to tak, že stráví dvě hodiny na tréninku a půjdou domů. Na stadionu jsme trávili spousty hodin, kdy jsme stříhali videa a vymýšleli různé varianty ke zlepšení."
Správný výběr posil a charakter týmu
„Až neskutečně se nám povedlo trefit hráče, které jsme si vytipovali. Všichni měli nejen svou kvalitu, kterou nám zapadli do způsobu hry, ale také byli perfektní charakterově. Dneska můžu potvrdit otřepanou frázi, že parta dělá úspěch, protože my jsme měli opravdu vynikající partu, byli jsme v kabině jako rodina. Během sezony se vždycky objeví některé problémy, které jsme právě díky skvělému kolektivu pokaždé zvládli."
Spolupráce s Martinem Vozábalem
„Všichni jsme si prošli za poslední roky nějakým vývojem a teď už víme, že jsme třeba v minulosti vyřešili některé věci unáhleně a špatně. Ze všeho jsme si ale brali zkušenosti a letos jsme všechny nástrahy, které jsme na cestě za postupem potkali, společně zvládli."
Předváděná hra
„Právě náš herní projev považuji za hlavní důvod toho, že jsme tam, kde jsme. Stojím si za tím, že k postupu nikdy nedojdete jen tak náhodou, dlouhodobou soutěž musíte projít opravdu kvalitní hrou. Oproti minulým sezonám jsme letos hráli fotbal, na který se dalo koukat a navíc byl velmi účelný. Že jsme vyhráli s takovým předstihem a dali nejvíce branek, je dáno tím, jakým způsobem jsme se prezentovali."

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace