Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční koncert sborů

  Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

  Koncert dětských pěveckých sborů.

 • Anna K. - Akusticky 2019

  Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Proč se ruší expozice Táborský poklad v areálu Kotnova?

 Autor: Foto Ivo Bukač

    Autor: Foto Ivo Bukač

TÁBOR - Kdo dosud neviděl na vlastní oči čtyři tisíce stříbrných mincí, které představují táborský poklad, má na to už jen poslední měsíc. Poklad byl objeven při rekonstrukci domu číslo 308 ve Svatošově ulici na Starém městě v roce 2001 spolu s dalšími předměty. Mince, ukryté ve dvou keramických nádobách, pocházejí z doby před rokem 1525, kdy dům při požáru zanikl. Svým rozsahem, kvalitou i zachovaným místem úkrytu patří táborský poklad k nejvýznamnějším mincovním nálezům jagellonského období u nás. Pro představení nálezu veřejnosti byla v areálu Kotnova vybudována samostatná expozice, která se slavnostně otevřela 1. srpna 2006.

 

Kromě výstavy objevených mincí dává nahlédnout i do pomyslného domu městského písaře Václava Churáňka, který v obnoveném domě 308 bydlel na přelomu 16. a 17. století. Ze zachovaného inventáře je patrné zásobování, vybavení kuchyně, stolování, zřejmá je i profese obyvatele domu a jeho společenské styky. Celá expozice je velmi zdařilá, jejími autory jsou Rudolf Krajíc a Jiří Chvojka. Na pořízení expozice i provoz město získalo dotaci Evropské unie a Jihočeského kraje. Mezi Táboráky se teď ale s podivem mluví o tom, že se má expozice Táborský poklad uzavřít.

Návštěvnost není valná

"Expozici vybudovalo město Tábor a spravuje ji odbor kultury. Exponáty jsou ve vlastnictví města i Husitského muzea. Expozice se nachází v pronajatých prostorách v areálu firmy Dvořák. Původně se nájemné hradilo ze získaného grantu, ten už ale skončil a nynější provoz je velmi neefektivní, protože ani návštěvnost není velká," říká ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka. Místostarostka Tábora Kateřina Bláhová říká, že za loňský rok činily náklady na nájemné, topení a další poplatky 313 tisíc korun. "Areál Kotnova je bohužel zprivatizovaný, což považuji za chybu bývalých vedení města. Střelnicí město také nedisponuje, takže nemá prakticky žádné větší prostory pro kulturní a společenské akce," připomíná ředitel muzea a současně táborský zastupitel Jakub Smrčka.

Návštěvnost expozice po prvních euforických letech, kdy ještě v roce 2008 chtělo poklad vidět skoro 12 500 návštěvníků, postupně klesala. V roce 2009 už to bylo kolem 9500 návštěvníků, v dalším roce přes 8700 a v roce 2011 necelých 7500 zájemců. V roce 2013 už Táborský poklad navštívilo jen málo přes 3000 lidí. Pak se zas zájem o něco zvedl až na loňských 4218 návštěvníků. Na pokrytí provozních nákladů to ale nestačí a expozice se letos 30. září uzavře.

Táborská místostarostka Kateřina Bláhová objasňuje i další důvody: "Po ukončení projektu, ze kterého byla expozice financována, jsme museli nasadit vstupné, zatímco po dobu projektu byl vstup zdarma a tím byl i vyšší zájem. Druhým důvodem poklesu je velmi pravděpodobně fakt, že forma expozice se už vyčerpala a není tak lákavá. Výstavnictví a muzejnictví se velmi rychle rozvíjí a v dnešní době je největší zájem o interaktivní způsoby předávání informací, ale i emocí a zážitků návštěvníkům. Důležitou roli při rozhodování o ukončení expozice hrál i fakt, že majitel objektu pan Karel Dvořák souhlasil s prodloužením nájemní smlouvy pouze na rok 2017. Poté má s budovou své vlastní záměry, o čemž svědčí i uzavření zadní části nádvoří plotem. Jeho rozhodnutí, jak naložit se svým majetkem, samozřejmě respektujeme. V současné době má Táborský poklad jednu stálou zaměstnankyni, která má smlouvu na dobu určitou do doby ukončení činnosti expozice."

Stěhování pokladu

Radnice ve spolupráci s Husitským muzeem ale našla pro vzácný poklad nové umístění. Stane se součástí nové expozice v Bechyňské bráně, která patří městu a muzeum ji má v bezplatném užívání. "Na stavební úpravy Bechyňské brány se podařilo získat evropskou dotaci. Vznikne tam nová expozice o životě ve středověku, jejíž součástí bude i zmíněný poklad. Autorem nové expozice je architekt Jan Stach a bude to moc hezké, i když v jiném výtvarném provedení než na dosavadním místě," říká ředitel muzea Jakub Smrčka. Jen si budou muset zájemci o poklad počkat, zrestaurovaná Bechyňská brána se otevře v roce 2019. "Věříme, že nová expozice bude zajímavým oživením nabídky Tábora jak pro cestovní ruch, tak pro místní obyvatele," dodává Kateřina Bláhová.

Do 30. září je expozice Táborský poklad v areálu Kotnova otevřena ve všední dny od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. O víkendech je otevřeno jen odpoledne. Úplně posledními návštěvníky budou 7. října účastníci muzejní výpravy Sobotníci, kteří se podívají do již uzavřené expozice.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Martina 

  Reagovat

   

  Tahle expozice pokladu moc záživná není a nepatří muzeu ale městu. Ale v Husitském muzeu mi připadá expozice dobrá, je docela interaktivní, i děti celkem baví.

  Vloženo 6.9.2017 12:34:37

 • lenkabernie 

  Reagovat

   

  Důvody pro uzavření jsou logické a pochopitelné - jen doufám, že nová expozice v Bechyňské bráně nebude podobně nezáživná jako hlavní expozice Husitského muzea - cestujeme po Čechách i po zahraničí poměrně hodně a muzea nás zajímají velmi - ovšem tak nezáživnou expozici jako v táborském Husitském muzeu s minimem exponátů a přehršlí zbytečných videí z rádoby středověkého života jsme už dlouho neviděli (v té souvislosti by mne zajímalo - jedná se o placenou reklamu Housova mlýna nebo ho muzeum propaguje touto formou zcela zdarma? :-D ).
  Tábor má úžasnou historii a dozajista mnoho zajímavých exponátů, které by bylo možno vystavit - svou červencovou procházku místnostmi s bannery plnými textu považuji za ztrátu času a peněz, to jsem si mohla najít na internetu - do muzejí nechodím za texty ani nahranými video ukázkami - což kdyby pan ředitel i s kolektivem vyrazil třeba do Jičína a podíval se, jak se staví moderní a záživné muzejní expozice? :-)

  Vloženo 6.9.2017 12:04:48

  • Hystoryk 

   Reagovat

    

   Lépe bych ten tristní stav a komercialitu Housova mlýna nepopsal. Je to ostuda města, muzea,

   Vloženo 6.9.2017 15:24:59

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace