Proč záchranáři vyjíždějí čím dál častěji? - Jižní Čechy Teď!
Proč záchranáři vyjíždějí čím dál častěji? - Jižní Čechy Teď!
Proč záchranáři vyjíždějí čím dál častěji? - Jižní Čechy Teď!
14. 1. 2024 9:54

Proč záchranáři vyjíždějí čím dál častěji?

JIŽNÍ ČECHY – Počet výjezdů Zdravotnické záchranné služby v Jihočeském kraji stále roste. V roce 2005 se uskutečnilo 50 tisíc výjezdů za rok, dnes už se toto číslo vyšplhalo na 80 tisíc. Záchranářů ale ubývá a není jednoduché služby pokrýt. Podle ředitele Marka Slabého ještě nedávno jezdil za pacienty v záchrance i 79 letý lékař. Momentálně je nejstaršímu sloužícímu lékaři 78 let. Do budoucna vidí ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý personální problémy. Zdravotnická záchranná služba má dnes v Jihočeském kraji 33 základen. V roce 1990 jich bylo všehovšudy osm. Na základnách se střídá 55 posádek a obsadit službami všechny základny je čím dál obtížnější. „Jsme na hraně možností," říká Marek Slabý, původně lékař na ARO, od roku 2000 ředitel okresní záchranné služby v Táboře a od roku 2005 jihočeský ředitel. Od loňska navíc také senátor. Co se v práci jihočeských záchranářů mění a kde je tlačí bota. O tom byla řeč.

Proč záchranáři vyjíždějí čím dál častěji? - Jižní Čechy Teď!

 

Proč počet výjezdů tak narůstá?

Nárůst je hlavně ve velkých městech. Část představuje zneužívání naší služby, za další populace stárne a bohužel postupně ubývá různých služeb – praktických lékařů, pohotovostí. Suplujeme za praktiky v odpoledních a večerních hodinách. Významný počet výjezdů je do sociálních zařízení, kde došlo podle zákona k redukci zdravotnického personálu a ten byl nahrazen sociálním. Sociální pracovníci ale nemohou klienty ošetřit, tak volají nás. Těchto zařízení přibývá, i soukromých. Všechna mají povinnost mít zasmluvněného praktického lékaře, ten předepíše léky, ve své pracovní době klienty i ošetří, ale odpoledne a v noci – nic. Zpřísnily se také předpisy pro Policii České republiky a městské policie, velmi často jim asistujeme, abychom konstatovali zdravotní stav zadrženého. Generace bezdomovců se znásobila, přibylo drogově závislých. Hlavním důvodem nárůstu výjezdů je ale fakt, že mladí lidé vůbec nechtějí nést odpovědnost za své rozhodnutí. I relativně banální stavy chtějí řešit s lékařem, a to i s nemocničním. Dítě má například tři hodiny teplotu, já řeknu mamince – dejte paralen, maminka ztropí scénu, že chce konzultovat v nemocnici, jestli je to tak správně. To zazlívám vládám ČSSD, že vytvořily tuto systémovou chybu, dojem – nic neřešte, my se o vás postaráme. Lidé chtějí, aby někdo rozhodl za ně. Pak jsou tu samozřejmě zneužívatelé služby. Neindikovaných výjezdů je zhruba 20 procent, ale typických, zlovolných zneužití je daleko méně, jednotky procent. Ostatní neindikované výjezdy jsou spíš nadužití záchranné služby, která jsem právě popsal.

Koncem roku byla na stole znovu debata, že chybí lékaři, ale i sestřičky v nemocnicích, slouží se proto neúměrně mnoho přesčasů. Jak je na tom záchranná služba?…

Celý rozhovor s ředitelem Markem Slabým, nejen na personální téma, ale také o tom, jestli jihočeská záchranná služba chystá budovat ještě další základny, jak se změnilo vybavení a způsob práce záchranářů, nebo co jim pomáhá se stále těžšími a těžšími pacienty, přináší aktuální vydání týdeníků Táborsko, Písecké postřehy, Strakonicko a Milevské noviny.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.