Procházka Pískem




















Písečtí v současnosti tradici zpracování písku udržují v podobě tvorby obřích pískových soch. Ty byly již čtrnáctkrát vystavěny na náplavce přímo u nejvýznamnější památky Písku – Kamenného mostu. Sochy jsou volně přístupné na náplavce řeky Otavy, a to za příznivých podmínek až do podzimních měsíců.
Kousek odsud, nad patou nejstaršího dochovaného mostu v naší zemi, se sklání strom hrdina, který stejně jako tato stavba přežil tisíciletou povodeň ze srpna 2002. Projdete-li pod jeho větvemi a po 111 metrech žulové konstrukce mostu podél jeho barokních sousoší, dostanete se na druhý břeh řeky a k historickému centru Písku.
Obvod původního městského jádra byl v posledních dvou desetiletích rekonstruován a dnes se místy, kde stávaly hradby, můžete příjemně projít. Promenáda hned vpravo za mostem vede podél budov klasického panoramatu Písku: tereziánských kasáren, královského hradu – dnes sídla regionálního Prácheňského muzea, rozsáhlé budovy Sladovny – současné galerie hrou, klášterního kostela a Městské elektrárny, díky níž Písek získal r. 1888 jako první obec v monarchii stálé veřejné elektrické osvětlení.
Kousek za elektrárnou pak brankou v hradební zdi vstoupíte do gotického příkopu, příjemného místa k odpočinku mezi starobylými zdmi. Z příkopu vyjdete k moderně upravenému prostranství Bakaláře, kterému dominuje děkanský kostel Narození Panny Marie. Jeho věž je píseckou hláskou, dnes přístupnou veřejnosti. Další putování vás zavede mj. k bývalému hotelu Dvořáček s barvitou obrazovou výzdobou na motivy z dějin královského města Písku nad Otavou dle návrhů Mikoláše Alše. Komenského ulice a Palackého sady – oáza odpočinku s možnostmi občerstvení – vás pak přivedou zpět ke Kamennému mostu.
Z tohoto parku, ale ji z jiných míst na popsané trase, můžete vstoupit do píseckých ulic a náměstí. Např. na tzv. „Malé“ náměstí s morovým sloupem. Zde doporučujeme zavítat do úžasně rekonstruované Městské knihovny, která nabízí také příjemné pobytové nádvoří. Kousek odsud pak z náměstíčka se sochou sv. Floriána vede pěší zóna na Velké náměstí. Na něm je k vidění řada domů s domovními znameními. V blízkosti barokní radnice pak naleznete průchody do již zmiňovaných objektů Prácheňského muzea a Sladovny, kde sídlí písecké Turistické informační centrum.
Nedaleko historického centra se nachází další zajímavosti Písku – obydlí básníka Adolfa Heyduka se zachovalým vybavením z počátku 20. století či Městský ostrov. Na okraji města pak doporučujeme k návštěvě Zemský hřebčinec, zařízení dodnes fungující v historickém areálu chráněném jako národní kulturní památka. Zde budete již nedaleko Píseckých hor, rozsáhlé lesní příměstské rekreační oblasti s řadou možností k putování po značených cestách, naučných stezkách či k vyhlídkovým místům.
Písek můžete využít také jako východisko k zajímavým výletům do okolí. Namátkou jmenujme Švejkovu Putim, cenné středověké kestřanské tvrze, Zvíkov – krále českých hradů na soutoku Otavy s Vltavou, zámek Orlík – bílý klenot nad Orlickou přehradou či putování malebnou krajinou poklidného Písecka.
-PI-
Diskuse k článku