17. 9. 2020 15:58

Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán

Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán
Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán
Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán
Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán
Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán
Zobrazit galerii (7)
Proti stavbě poutního domu v Dobré Vodě se místní bouří. Zatím ale není změněn ani územní plán
HORNÍ STROPNICE – V klubovně sportovní haly v Horní Stropnici se ve středu 16. září konalo veřejné projednání změny územního a regulačního plánu, díky které by se území nedaleko kostela v Dobré Vodě změnilo ze zástavby venkovského bydlení a soukromých zahrad na plochu pro občanskou vybavenost. O změnu požádala Rodina Panny Marie, která tu chce postavit poutní dům.

Jednání si nenechala ujít třicítka obyvatel, mezi kterými byli příznivci i odpůrci výstavby. Návrh na změnu jim představil vedoucí odboru výstavby, památek a územního plánování v Trhových Svinech Luděk Klein, architekt Karel Paluš a za Architektonický ateliér Štěpán dorazil Arnošt Janko. „Lokalita, o které se bavíme, je zahrnuta v regulačním plánu jako venkovské bydlení a zahrady. To ale nevyhovuje investorovi, který má na místě většinu pozemků v soukromém vlastnictví. Požádal o změnu, protože má v plánu vybudovat tu areál pro církevní i veřejné účely. Z menších částí v regulačním plánu bylo třeba vytvořit jednu ucelenou plochu, na které bude možné areál postavit,“ zmínil Arnošt Janko.

Luděk Klein účastníky jednání upozornil, že se bude opravdu mluvit pouze o změně územního plánu. „Regulační plán neřeší samotnou stavbu, ale využití prostoru. Nakonec o změně bude muset rozhodnout samotné zastupitelstvo. Nenahrazuje to v žádném případě stavební řízení, které bude muset investor podstoupit před zahájením stavby,“ vedl Luděk Klein. Přesně v tomto duchu vedl debatu a na otázky, které se stavby poutního domu konkrétně dotýkaly, neodpovídal. Připomněl také, že do sedmi dnů od veřejného projednání mohou místní obyvatelé na stavební úřad podat své připomínky. S těmi bude nutné se vypořádat a teprve až pak půjde celá záležitost před zastupitele. Jak dlouho to bude trvat, to nikdo nedokázal říct.

Místní obyvatele ale právě konkrétní stavba zajímá, proto s o ní bavili ještě dlouho po skončení oficiální části diskuse. Někteří totiž mají strach, že vedle kostela vyroste objekt hotelového typu vysoký až dvacet metrů a dlouhý pětašedesát metrů. „Téměř polovina stavby má jít pod úroveň země z pohledu z ulice. Avšak z pohledové strany od Horní Stropnice se jedná o stavbu o této výšce. Objekt bude umístěn ve svahu, nelze předpokládat, že ho nějak zásadně zakryje vzrostlá zeleň. Stručně řečeno, má tu vzniknout druhá krajinná dominanta, svou výškou konkurující dobrovodskému kostelu Panny Marie Těšitelky, který tvoří spolu se třemi horskými vrcholy od počátku 18. století úžasné a nepřehlédnutelné panorama Novohradských hor,“ uvedla Michaela Vlčková, která také proti stavbě poutního domu iniciovala petici.

Podle dostupných informací by měl být poutní dům složen ze dvou objektů a mít přibližně 70 ubytovacích míst pro poutníky, restauraci, kapli a konferenční sál. U domu má vyrůst i parkoviště, další parkovací místa budou v podzemních garážích. „Stavba má vzniknout přibližně dvě stě metrů od kostela. Objekt, který bude stát blíže kostelu, může podle návrhu na změnu regulačního plánu mít hřeben střechy maximálně ve výšce jedenácti metrů, objekt na jižnější části dále od kostela pak maximálně 12,5 metru. Dalších devět metrů pak bude pod zemí. Nemá tedy jít o stavbu, která bude vyčnívat dvacet metrů nad povrchem,“ poznamenal architekt Janko.

Právě těchto maximálních rozměrů se mnozí místní obávají a myslí si, že by církevní spolek mohl být skromnější, aby nepokazil intimitu tohoto poutního místa. Obávají se také zvýšení turistiky a rušení klidu v této oblasti. Už na prvním projednávání v červenci ale zástupce církve Ludvík Lošek uvedl, že sem jezdí hodně poutníků ve starším věku a proto jim chtějí nabídnout zázemí včetně ubytování a restaurace. Podle něj půjde o dvě nízké budovy a technické zázemí pod terénem.

Našli se ale i příznivci stavby. „My ten záměr podporujeme, argumentace odpůrců je podle nás lichá. Jejich námitky k návrhu jsou spojené s emocemi. Fakt ale je, že tu nemá vzniknout žádný megalomanský komplex. Řešíme stopětatřicet míst v restauraci a sedmdesát lůžek. Potřeba určitého zázemí na tomto poutním místě určitě je, teď jsou tam jen veřejné záchodky. Stávající regulační plán tam neumožnil žádný rozvoj, pouze stavbu rodinných domků. Nikdo ale nechce stavět dům v místě, odkud rovnou ze dveří vkročí do silnice. Chápu, že mnozí mají obavy. My tam ale tu stavbu chceme za předpokladu, že to bude architektonicky čisté. A je nás poměrně dost. Také máme petici, není ale online. Podpisy sbíráme jen v rámci farnosti,“ řekl Marek Petrášek.

Pastorační asistent Libor Albert zmínil, že je také pro stavbu poutního domu. „Nevím přesně, kolik tam bude jezdit lidí. Milion jich ale určitě nebude. Když tam teď přijedou najednou dva autobusy, tak ti lidé nemají kam jít. Pohybují se tedy kolem kostela a silnice. Když budu mít zázemí, bude silnice prázdná, pro všechny to bude i bezpečnější. Lidí se musíme spíš ptát, jestli to tam vůbec chtějí. Protože pokud ne, tak je stejně veškerá argumentace lichá a nebude možné se bavit ani o případné změně rozměrů stavby,“ poznamenal Libor Albert. „Já nejsem rozhodnutá, přišla jsem získat informace. Chápu, že pro mnohé lidi je ten kopec symbol domova. Teď tam mají něco zažitého a hrozí se toho, že jim to pokazí jiná dominanta a oni o svůj domov v tomto slova smyslu přijdou,“ zmínila Marcela Raabová.

Ke konci setkání i iniciátoři petice proti stavbě poutního domu připustili, že by byli ochotni jednat o jiné variantě, která by neměla tak velké rozměry, s jakými se v novém regulačním plánu počítá. Lze tedy předpokládat, že budou následovat další diskuze, především se zástupci církevního spolku Rodina Panny Marie. Ta zatím žádnou vizualizaci stavby místním obyvatelům nepředstavila.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.