Proti záměru nové průmyslové zóny v Soběslavi vznikla petice

Když v roce 2017 hlasovali soběslavští zastupitelé na jednání městského zastupitelstva o prodeji pozemků, kde se nyní plánuje nová průmyslová zóna, pět zastupitelů se zdrželo hlasování a jeden byl proti prodeji. Tehdy se prodávalo společnosti Dividend plus, která pozemky prodala dalšímu majiteli.
Proti masivnímu rozsahu nynějšího projektu vznikla před pár dny petice, kterou podepsalo již několik stovek občanů. V petičním výboru jsou zastupitelé Miloš Bučinský a Martin Kákona z pirátské strany, dále Zdeněk Kozlíček, Petr Maté, Pavel Plát, Gabriela Pospíšilová, Pavla Srncová, Zdeněk Vedral a Jan Žid. Jako hlavní důvody nespokojenosti se uvádějí důvody jako například: „Výrazný zásah do krajiny a kvality života obyvatel. Takový záměr pro obyvatele Soběslavi a přilehlých obcí nepřináší dostatečná pozitiva či výhody. Projekt nezmiňuje žádné konkrétní uživatele. Dojde k velkému záboru zemědělského půdního fondu. Nárůst nákladní a osobní silniční dopravy spojený s obsluhou uvažované průmyslové zóny je nepřijatelný. Projekt musí nutně počítat s agenturními zaměstnanci se všemi negativními dopady. Předložený projekt neodpovídá proporčně místním podmínkám.“ Petici lze podepsat v Soběslavi na několika místech, například v prodejně drogerie na Horních příkopech.
Jak nastartovat Soběslav?
Člen petičního výboru Zdeněk Kozlíček odpovídal redakci na otázku, co má tedy podle představ oponentů záměru v Soběslavi vyrůst, aby se nevylidňovala a nepropadala mezi hospodářsky zaostalé regiony kraje. „My nevidíme problém v tom, že by tam neměla být průmyslová zóna, ale máme obavy, aby se z plánů na výrobní využití nestala logistické. Obavy v nás vzbuzuje hlavně 97 dokovacích stánů pro kamiony. To nám přijde šílené. Většina kamionů by sice měla mířit na dálnici, ale 10 procent dopravy se zamýšlí vést západním směrem, tedy po chlebovské silnici. Jinou komunikaci tu záměr nepředpokládá. Hlavně ale nemůžeme souhlasit, aby o areálu o velikosti čtvrtiny města rozhodovali někde úředníci a nikdo se nebavil s lidmi, kteří tu žijí. Zajímá nás, co by mělo v halách být, jaký profit z toho bude mít město, jestli půjde o firmu, která bude platit daně tady jako třeba firma České houby a jestli avizovaný počet pracovníků naopak neohrozí existenci firem, které ve městě podnikají nyní. Rádi bychom slyšeli, že půjde o diverzifikovanou výrobu, nikoliv jen o skladiště a kamiony,“ shrnuje názory autorů petice Zdeněk Kozlíček.
Starosta slibuje setkání investora a občanů
Starosta města Jindřich Bláha naopak vidí v záměru spíš výhody a říká: „Rozvoj průmyslové zóny u dálnice D3 má město dlouhodobě zaneseno v územním plánu a také v rozvojové strategii schválené zastupitelstvem města. V navržené průmyslové zóně preferujeme lehkou výrobu s vyšší přidanou hodnotou. S rozvojem průmyslové zóny by ruku v ruce měl jít rozvoj bytové výstavby, která je nyní připravována.
V současné době se na několika místech ve městě objevila petice proti výstavbě průmyslové zóny u dálnice D3 v Soběslavi. Vzhledem k tomu, že některé argumenty v ní uvedené jsou zavádějící, předběžně jsme se dohodli s budoucím investorem, že udělá veřejnou prezentaci tohoto záměru, jakmile to epidemiologická opatření dovolí. Je zcela jistě v zájmu všech, aby občané města měli dostatek relevantních informací. Každý obdobný projekt má kromě pozitiv samozřejmě i negativa, a proto v současné době probíhá posudek vlivu na životní prostředí, kdy se k němu vyjádří odborníci. Do konkrétní realizace projektu je ještě mnoho let. Strašit občany města agenturními zaměstnanci je předčasné, protože není jasné, které společnosti by v uvedené lokalitě podnikaly. Podle použité technologie může mít firma 500 nebo 100 zaměstnanců včetně administrativy.
Pro porovnání velikosti hal, které jsou projektovány na maximální možnou kapacitu, kterou dovolují příslušné zákony, je potřeba uvést, že halu obdobné velikosti má v Soběslavi firma Motor Jikov, kde pracuje cca 300 lidí. Město rozvoj potřebuje, neboť trvale klesá počet obyvatel. Podpora podnikání by tento trend mohla obrátit. Obyvatelé města i okolních obcí by zcela jistě rádi pracovali v Soběslavi a nemuseli dojíždět například do průmyslových zón u Tábora. Také bychom byli rádi, aby v Soběslavi zůstávali mladí lidé, kteří odcházejí za prací do vzdálených velkých měst.“
K uvedenému projektu Průmyslová zóna Soběslav neboli oznámení lze zasílat do čtvrtka 11. června písemné vyjádření na adresu Krajský úřad Jihočeského kraje, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví, U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice.
Diskuse k článku