Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Protipovodňová zeď na Portyči má ochránit majetek za miliony. Ne všichni jsou z ní nadšení

PÍSEK – Písecké zastupitelstvo schválilo vybudování protipovodňové zdi s možnou mobilní nástavbou na náplavce na sídlišti Portyč. Levý břeh Otavy by měla zábrana chránit od Nového mostu k lávce u bývalé fezovky. Konstruovaná bude na stoletou povodeň.

Vítězem výběrového řízení, které na stavbu zdi a protipovodňového opatření na potoku Jiher pořádalo Povodí Vltavy, je firma Eurovia CS s nabídkovou cenou 43,7 milionu bez daně. Město zajistilo v letech 2012 až 2014 projektovou dokumentaci pro územní řízení, stavební povolení a pro realizaci stavby za 723 tisíc korun. O tuto částku se tedy sníží spoluúčast Písku na celé akci. Povodí Vltavy dále uhradí náklady na sanaci a zatěsnění stávajícího zatrubnění potoku Jiher za 7,2 milionu. 

„Očekávali jsme nabídkovou cenu kolem 40 milionů korun. Podařilo se zakázku vysoutěžit za 44 milionů bez DPH. Financování města mělo být původně 14 milionů korun, po jednání s Povodím Vltavy byla spoluúčast Písku domluvena na 6,1 milionu,“ vysvětlil místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09). Opatření mají chránit majetek za 60 milionů korun.

Jednání se zúčastnili také lidé ze sídliště Portyč. Poukazovali například na nebezpečí zásahu do podloží domů, když základ zdi bude čtyři metry pod terénem. Argumentovali také dokumenty ze státního archivu, které podle nich říkají, že hráz Otavy už by teď měla stačit na stoletou vodu. Proto nechápou, že na stejné parametry chce teď Povodí s městem budovat ještě zeď. Dostali odpověď, že pojem stoletá voda není žádné dogma a údaj se postupem času zpřesňuje. A že stoletá voda se dnes do současného koryta prostě nevejde. Zazněla i kritika, že místo budování zátarasů proti vodě by se měl někdo zaměřit na čištění vodotečí a koryta řeky.

Protipovodňová opatření na levém břehu Otavy u sídliště Portyč a u ústí potoka Jiher podpořilo jen 14 zastupitelů. Přítomno jich ale bylo pouze 19, takže návrh byl přijat. Více přinesou středeční Písecké postřehy. 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Ondrašek 

  Reagovat

   

  Kdyby jste nás raději zbavili cikánů.!! Kdyby jste třeba řešili ze místo 5.jich bydlí v bytě 12!!!

  Vloženo 17.8.2017 09:56:41

 • Jana 

  Reagovat

   

  Ne, nechápu. Prognozy na další století - sucho, sucho, nedostatek vody, a v Písku se staví bariéry. To je prostě nepochopitelný. Tyhle prosím už nevolit!

  Vloženo 15.8.2017 21:52:21

 • Hana 

  Reagovat

   

  No,vida!Konečně budou mít v Písku plavečák!V Portyči.Ale plnej bude jen když zaprší!Chápete to?Naprosto zbytečná a odpuzující investice.No,co.Peněz je ZATÍM dost a ještě se koalice ničím pochlubila!A neochrání nikoho!:-(

  Vloženo 15.8.2017 12:29:01

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace